در چند وقت اخیر شاهد مینی سریال‌هایی بوده‌ایم که هولناک بوده‌اند، تماشایشان ضروری بوده و، متاسفانه، در زمان بسیار مناسبی پخش شده‌اند. مینی سریال «چرنوبیل» از اچ‌بی‌او نگاهی به طیف وسیعی از اطلاعات غلط یکی از بدترین فجایع انسانی می‌اندازد. «وقتی ما را می‌بینند» از نتفلیکس یکی از مصداق‌های بارز نژادپرستی در دستگاه قضایی را یادآوری می‌کند. و «سال‌ها و سال‌ها» از اچ‌بی‌او در قالب داستان یک خانواده‌ی انگلیسی به بررسی اما و اگرهای آینده‌ی نزدیک جهان، محیط زیست و تکنولوژی می‌اندازد.
مینی سریال جدیدی که به جمع آن‌ها پیوسته است نقشه علیه آمریکا The Plot Against America است. یک مینی سریال شش قسمتی از دیوید سایمون و اد برنز که شب‌های دوشنبه از اچ‌بی‌او پخش می‌شود. به خاطر ندارم درام تاریخی دیده باشم — داستان این سریال بین سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۴۲ است — که چنین سرراست و دقیق بتواند با شرایط امروز و مخاطب عصر حاضر ارتباط برقرار کند. اگر نسخه‌ای از کشور آمریکا که در این سریال می‌بینید به طرز وحشت‌آوری برایتان آشنا نیست، پس به اندازه‌ی کافی دقت به خرج نمی‌دهید.

همچنین بخوانید:
تمام آن‌چه که لازم است در مورد وانداویژن WandaVision بدانید

نقشه علیه آمریکا

سریال نقشه علیه آمریکا The Plot Against America که بر اساس رمانی از فیلیپ راث در سال ۲۰۰۴ ساخته شده است، داستانی خیالی از تاریخی موازی را روایت می‌کند که در آن فرانکلین روزولت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۴۰ به چارلز لیندبرگ می‌بازد، و این قهرمان نیروی هوایی ضد یهودی پس از به قدرت رسیدن خشم عوام را با وعده و وعید خودداری آمریکا از ورود به جنگ جهانی دوم منحرف می‌کند. کلیپ‌هایی از رئیس جمهور آمریکا بر روی سن در کنار نازی‌ها، و همچنین پرچم آمریکا که در کنار پرچم نازی‌ها نصب شده است تنها برخی از عکس‌هایی هستند که در خبرهای مربوط به این مینی سریال دست به دست می‌شوند و دیدنشان لرزه بر اندام می‌اندازد.
رشد روزافزون ضدیهودیان در ایالات متحده که نشات گرفته از نگاه بالا به پایین دولت لیندبرگ به یهودیان است از زاویه‌ی دید خانواده‌ی لوین (که از خانواده‌ی راث الهام‌ گرفته است) در نیوارک، مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از شخصیت‌ها در مورد ضد یهودیان در آمریکا می‌گوید: “آن‌ها همیشه اینجا بوده‌اند. اما حالا اجازه پیدا کرده‌اند از لانه‌های خود بیرون بخزند.” والدین این خانواده، هرمان (با بازی مورگان اسپکتور) که بیش از حد رک است و بس (با بازی زویی کازان) که آرام‌تر و خردمند‌تر است، سبک‌های متفاوتی دارند اما در نهایت ارزش‌هایشان برای محافظت از خانواده یکسان است.

جان تورتورو

فیلیپ (با بازی اژی رابرتسن) یک بچه‌ی معصوم کم سن و سال است که به خاطر اوضاع کشور که روز به روز آشفته‌تر می‌شود مضطرب است، در حالی‌که پسر نوجوان خانواده، سندی (با بازی کیلب مالیس)، به شکل آزاردهنده‌ای نسبت به لیندبرگ و تحرکاتش علیه یهودیان خوش‌خیال است.
در میان بازیگران، نقش‌آفرینی بدی به چشم نمی‌خورد. کازان و آنتونی بویل که خواهرزاده‌های هرمان هستند بازی چشم‌نوازی را به نمایش می‌گذارند. وینونا رایدر که خواهر تنهای بس است، و جان تورتورو در نقش یک خاخام اهل جنوب که سعی دارد به لیندبرگ همکاری کند، هر دو به خوبی توانسته‌اند خوش‌بینی و اعتماد بی‌جا در هنگام فریب خوردن عموم مردم را به تصویر بکشند.
نقشه علیه آمریکا The Plot Against America اثر ماندگاری است درباره‌ی اینکه چطور سیاست می‌تواند بر زندگی شخصی افراد اثر بگذارد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی متیو جیلبرت در وب‌سایت بوستون گلوب بود.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

برایان لوری Brian Lowry | سی‌ان‌ان CNN

نقشه علیه آمریکا

این مینی سریال فوق‌العاده مسیر موازی تاریخ آمریکا را نشان می‌دهد که در آن چارلز لیندبرگ بر صندلی ریاست جمهوری تکیه می‌زند و با شعار ملی‌گرایانه‌ی “آمریکا مقدم بر همه چیز” سعی می‌کند عقب‌نشینی از جنگ را مخفی کند و وارد جنگ جهانی دوم نمی‌شود.

جن چنی Jen Chaney | نیویورک مگزین (والچر) New York Magazine (Vulture)

این یک سریال فوق‌العاده است. برنز و سایمون — که هر کدامشان یا نویسندگی هر یک از قسمت‌ها را بر عهده داشتند و یا در آن مشارکت داشته‌اند — هرگز در نشان دادن ارتباط میان داستانی که روایت می‌کنند و دوران ریاست جمهوری ترامپ، زیاده‌روی نمی‌کنند. گروه بازیگران نقشه علیه آمریکا The Plot Against America در تمام طول سریال متعهدانه و باورپذیر نقش‌آفرینی می‌کنند.

درن فرنیک Darren Franich | اینترتینمنت ویکلی Entertainment Weekly

سایمون و برنز به داستان خود بافتی به یاد ماندنی می‌دهند که سقوط آزاد ملت را در داخل اتاق پذیرایی یک خانواده‌ی محاصره شده به تصویر می‌کشد. ساعت پایانی نقشه علیه آمریکا The Plot Against America یکی از نفس‌گیرترین و سنگین‌ترین قسمت‌های سریال‌های تلویزیونی که تا به حال دیده‌ام است، که مخاطب را با خود در سفری تاریک در دل کشوری که در آتش می‌سوزد همراه می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید