خلاصه داستان دستگیری The Capture :
در این جنایی ساخته‌ی بن چنن، ویدیوها ضبط شده‌ی دوربین‌های مداربسته نشان می‌دهد شاون امری (با نقش‌آفرینی کلوم ترنر) به وکیل خود حمله کرده و او را گروگان می‌گیرد، اما وقتی کارآگاه ریچل کری (با بازی هالیدی گرینجر) به این پرونده نگاه عمیق‌تری می‌اندازد، شواهدی از یک توطئه‌ی بزرگ را پیدا می‌کند.

در سریال دستگیری The Capture کارآگاه ریچل کری با نقش‌آفرینی هالیدی گرینجر معتقد است که با یک پرونده‌ی مختومه و سرراست در مورد یک حمله و گروگان‌گیری روبروست که ویدیوی ضبط شده‌ی مربوط به آن از طریق دوربین‌های مداربسته موجود است. صورت فردی که حمله می‌کند — سرجوخه شاون امری (با بازی کلوم ترنر) — به وضوح قابل تشخیص است. اما این شخص آیا واقعا خود او بوده است؟ نه تنها او درباره‌ی جرمی که ظاهرا مرتکب شده است گیج شده و هیچ خاطره‌ای از ارتکاب آن در ذهن ندارد (در واقع خاطرات متناقضی دارد)، بلکه اتهام او بر پایه‌ی مدرکی استوار است که یک ویدیوی ناهماهنگ با صوتش است، و این نکته را یادآور می‌شود که دستکاری چنین مدارکی راحت شده است.

همچنین بخوانید:
نقد فصل اول The Baby-Sitters Club – بزرگداشت سرگرم‌کننده‌ای برای فمینیسم و دوستی

دستگیری The Capture

این سریال یک درام هیجان‌انگیز جنایی به نویسندگی و کارگردانی بن چنن است که ریچل را در مسیری پیش می‌برد که هر چه می‌بیند را زیر سوال برده و به دقت بررسی می‌کند — از جمله اتفاقات زنده‌ای که ممکن است دستکاری شده باشند. چگونگی و چرایی مسائل سوالات اساسی هستند که این فصل شش قسمتی از دستگیری The Capture را پیش می‌برند.
با وجودی‌که المان‌های مشخص علمی-تخیلی در این سریال و نقطه‌ای که به آن ختم می‌شود به چشم می‌خورند، اما به هیچ عنوان غیر واقعی و خارج از منطق به نظر نمی‌رسند، مخصوصا با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی که تا به حال رخ داده و یا در آینده‌ی بسیار نزدیک تحقق پیدا خواهند کرد. تکنولوژی دیپ فیک وجود دارد، همچنین نرم‌افزارهای تشخیص چهره و نظارت گسترده با استفاده از دوربین مداربسته که در همه جا وجود دارد. ما بسیاری از اطلاعاتی که در اختیار نهادهای نظارتی قرار می‌دهیم را در جیب‌هایمان و در گوشی‌های هوشمند خود حمل می‌کنیم، اما دستگیری The Capture چندان به بخش فنی ماجرا نمی‌پردازد چراکه می‌خواهد چالش‌ها و دوراهی‌های اخلاقی در مسیر داستانش را بپروراند. اما وقتی یکی از شخصیت‌ها روش دستکاری مدارک ویدیویی را توضیح می‌دهد، می‌گوید: “این مستندات غیرواقعی نیست، این حقیقتی است که بازتعریف شده است.” و واقعیت عریان شوکه‌کننده‌ای در مورد آن وجود دارد.

هالیدی گرینجر

دستگیری The Capture در قسمت آخر فصل اول خود در مورد شرایط فعلی سیاسی آمریکا کمی بیش از اندازه ذکاوت به خرج می‌دهد، اما شاید چندان هم نابجا نباشد. در نهایت تصمیم‌های اساسی که می‌گیرد به اندازه‌ی پیچ و تاب‌هایی که داستان به خود می‌گیرد باورپذیر است. سریال تصمیم می‌گیرد در صحنه‌های پایانی خود بیشتر آرام و ملایم باشد تا پر شر و شور، و بدین ترتیب به سوالات اخلاقی که در طول پخش قسمت‌های این فصل مطرح شده‌اند عمق و سنگینی بیشتری می‌دهد. آیا این تکنولوژی می‌تواند به عنوان ابزاری در راستای اهداف خوب و مثبت استفاده شود؟ چه کسی بر نظارت‌کنندگان نظارت می‌کند؟ و البته آیا دیگر خواهید توانست آن‌چه که با چشم‌های خود می‌بینید را باور کنید؟ این سریال با داستان فکر شده و هیجان‌انگیزش ارزش تماشا کردن را دارد و شما را شوکه خواهد کرد، و پس از آن شاید بخواهید مطمئن شوید که دوربین‌های کامپیوتر و لپتاپ‌تان را به خوبی پوشانده‌اید.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی الیسون کین در وب‌سایت پیست مگزین است.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

سالونی گاجار Saloni Gajjar | ای وی کلاب AV Club

دستگیری The Capture

دستگیری The Capture در به تصویر کشیدن اینکه چقدر مردم معمولی آگاهی کمی از حد و حدود نظارتی که بر روی آن‌ها می‌شود دارند بسیار ملموس و خوب عمل می‌کند. نقش‌آفرینی گرینجر به عنوان ریچل هر قسمت بهتر از قسمت قبل می‌شود اما کل فصل متعلق به کالوم ترنر است. او نقش‌آفرینی به یاد ماندنی و تاثیرگذاری به عنوان شاون از خود به نمایش می‌گذارد.

ریچارد لاسون Richard Lawson | ونیتی فیر Vanity Fair

این سریال از بن چنن به خوبی توانسته است داستانی فارغ از چارچوب زمان روایت کند که بخش زیادی از شگفتی آن‌را — فارغ از داستان جنایی و تعقیب و گریز کارآگاهی — می‌توان در شرایط حال حاضر دنیا لمس کرد. نقش‌آفرینی‌های چشم‌نوازی که در این سریال به چشم می‌خورد مکمل این موضوع است.

جودی برمن Judy Berman | تایم Time

دستگیری The Capture در آخرین قسمت فصل اول خود نتیجه‌گیری فوق‌العاده‌ای که شایسته‌ی پنج قسمت قبلی‌اش است را به سرانجام نمی‌رساند، اما با این وجود، یکی از آثار هیجان‌انگیز نادری است که نه تنها هوشمندانه و گیرا طراحی شده است، بلکه با شرایط عجیب و رعب‌آور روز هم به شکل عمیقی درگیر می‌شود. به جرات می‌توان گفت این بهترین سریالی است که می‌توانید روی پیکاک تماشا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید