دقیقا ۲۵ سال از زمان پخش اولین قسمت سریال «دوستان» می‌گذرد. این سریال و شخصیت‌های دوست‌داشتنی‌اش، رنگ‌وبوی دیگری به زندگی طرفدارانش بخشیده‌اند. کورتنی کاکس (مانیکا گلر)، جنیفر آنیستون (ریچل گرین)، لیسا کودرو (فیبی بوفی)، مت له بلانک (جویی تریبیانی)، متیو پری (چندلر بینگ) و دیوید شویمر (راس گلر) به مدت ۱۰ سال، شور و نشاط بی‌انتهایی برای ما به ارمغان آورده‌اند. شخصیت‌ها، داستان‌ها و ماجراهای «دوستان» آنقدر ناب و اصیل بودند که با گذشت این همه سال، هنوز هم تازگی‌ و جذابیت‌شان محفوظ مانده است. 

همچنین بخوانید:
سالگرد ۲۵ سالگی دوستان Friends – بازبینی بازیگران مهمان فراموش شده این سریال محبوب

به مناسبت ۲۵ سالگی این سریال، دبرا مک‌گایر طراح لباس، گرگ گرانده طراح دکور و کوین اس برایت تهیه‌کننده و کارگردان «دوستان» رازها و نکات جالبی که احتمالا تا الان چیزی دربارهٔ آنها نمی‌دانستید را با ما به اشتراک گذاشته‌اند.

۱. قرار بود شخصیت جک گلر از داستان حذف شود

دوستان

از آنجا که مانیکا و راس کم گرفتاری نداشتند، کوین اس برایت تصمیم به حذف پدرشان (الیوت گولد) گرفت. او قصد داشت به وصیت جک گلر عمل کند و جسد او را به دریا بیندازد. برایت معتقد بود که این سریال می‌توانست با موضوع‌های جدی هم شوخی کند و خودش در مقطعی از زندگی قرار داشت که می‌خواست روابط فرزند با والدین و عوض شدن چرخهٔ مراقبت از اعضای خانواده را نشان دهد. خوشبختانه با این ایده موافقت نشد و جک تا آخر سریال جان سالم به در برد.

۲. قرار بود خود استینگ در «دوستان» حضور داشته باشد

ترودی استایلر

استینگ دقیقه ۹۰ از حضور در سریال انصراف داد و همسرش ترودی استایلر در فصل ۸ قسمت ۱۰ به‌ جای او جلوی دوربین رفت. 

۳. میمون راس یک «احمق منفور» بود

دوستان

مارسل میمون تنها در ۸ قسمت حضور داشت و حتما دلیل قانع‌کننده‌ای برای این تصمیم وجود داشته است؛ او مثل یک کابوس بود. دبرا گفت: “مارسل روی اعصاب همه راه می‌رفت. دوست داشتن یک حیوان احمق کار بسیار سختی است. او یک میمون منفور بود و محبوبیت زیادی نداشت”.

۴. مارسل کنترل صحنه را به دست می‌گرفت

راسل فیبی مونیکا

خب متوجه شدیم که مارسل یک میمون کودن تمام‌عیار بود. جالب است بدانید وقتی دوربین‌ها شروع به ضبط می‌کردند، او همه چیز را تحت‌کنترل خودش می‌گرفت. گرگ گفت نکتهٔ جالب دربارهٔ مارسل اینجا بود که کارگردان اجازهٔ فیلم‌برداری را صادر می‌کرد و بازیگرها به خوبی خود را با حرکات او هماهنگ می‌کردند و بدون تمرین قبلی، صحنه‌های جالبی شکل می‌گرفت.

۵. آسیب شدید مت له بلانک سر صحنه 

دوستان

شانهٔ مت در آپارتمان مانیکا از جا در رفت. در فصل پنجم و حین ضبط کار، صحنه‌ای وجود داشت که جویی و چندلر در مورد نشستن روی یکی از صندلی‌های خانهٔ مانیکا با هم بحث می‌کردند. مت روی فرش لیز خورد و شانه‌اش از جا در رفت. مت چند صحنه پس از این حادثه را هم بازی کرد اما چون شدت آسیب‌دیدگی زیاد بود، در نهایت سازندگان سریال کار را متوقف کردند.

۶. لباس دوران چاقی مانیکا را تهویه‌دار کردند

کورتنی کاکس مونیکا

لباس چاقی (fat suit) مانیکا بسیار گرم بود. این لباس برای کورتنی مثل یک کابوس بود اما او مثل یک قهرمان از پوشیدن این لباس و اجرای نقشش بر آمد و بسیار هم خنده‌دار و موفق بود. دبرا به یاد می‌آورد که این لباس آنقدر سنگین و گرم بود که آنها چند سوراخ در قسمت پشت لباس تعبیه کردند تا کمی هوا در آن جریان پیدا کند.

۷. داستان پشت کاپ گلر

دوستان

در فصل ۳ قسمت ۹، عروسک غول کوچکی را دیدیم که روی پایه‌ای چوبی چسبانده شده بود و اسمش کاپ گلر بود و تا آن زمان کمتر کسی چنین کاپی دیده بود. گرگ گفت: “یکی از دخترانی که در بخش وسایل صحنه و دکور بود، ایدهٔ این کاپ را با تیم نویسندگان در میان گذاشت و در نهایت این تندیس و عروسکش شکل گرفت”.

۸. خواهر واقعی لیسا کودرو در «دوستان» حضور داشت 

لیسا کودرو فیبی

مارلا کودرو، خواهر واقعی لیسا، نقش بدل اورسلا (خواهر دوقلوی فیبی) را بازی کرد. در واقع ما فقط پشت سر او را در صحنه‌هایی که فیبی و اورسلا حضور داشتند می‌دیدم.

۹. عروسکی که در جاهای مختلف صحنه پنهان می‌شد

عوامل «دوستان» عروسک بامزه‌ٔ کوچکی داشتند که آن را در جاهای مختلف دکور و صحنه پنهان می‌کردند؛ درست مثل قایم کردن تخم‌مرغ عید پاک. یخچال مانیکا و گوشه و کنار خانهٔ جویی و چندلر از جمله مخفیگاه‌های این عروسک بود. 

۱۰. تغییر دکور سنترال پرک

دوستان

هر از ۳ یا ۴ قسمتی از سریال «دوستان»، طراحی دکور و وسایل کافی‌شاپ موردعلاقهٔ گروه تغییر می‌کرد. هنرمندانی از سراسر جهان، آثارشان را در این کافه به نمایش گذاشتند. اگر خوب دقت کرده باشید، حتما متوجه عوض شدن آثار روی دیوار هنر سنترال پرک شده‌اید؛ درست مثل حس ریچل نسبت به راس که مدام عوض می‌شد. گرگ گفت که این ایده و همکاری با هنرمندان از سراسر جهان، موجب پیشرفت زندگی حرفه‌ای برخی از آنها شده است.

۱۱. چطور مبل بزرگ کافه همیشه خالی بود؟

دوستان

آیا برای شما هم سوال بود که چطور این مبل بزرگ در کافه، همیشه (به جز چند مورد) در اختیار این شش شخصیت بود؟ جواب ساده است: این میز همیشه با نشانهٔ رزرو برای آنها محفوظ نگه داشته می‌شد. به همین سادگی.

۱۲. قاب مشهور روی درب مانیکا از کجا آمد؟

دوستان

قاب زرد رنگ روی درب بنفش خانهٔ مانیکا را به یاد دارید؟ قرارگیری این قاب در واقع حاصل یک اتفاق بود. گرگ توضیح داد: “شیشهٔ این قاب شکسته بود و وقتی مشغول چیدن دکور بودم، از یکی از همکاران خواستم تا این قاب را پشت درب بگذارد و چشمی را باز کند. طوری شد که از ظاهر قاب روی درب خوشم آمد و این قاب آنجا ماندگار شد. این یکی از اشتباه‌های عجیب و در عین حال معروف است”.

۱۳. هر خط داستان حول یک مشکل مربوط به کمد لباس می‌چرخید

متیو پری مت له بلانک

فیلم‌نامه‌های سریال همیشه روی یک مشکل مرکزی لباس تمرکز داشتند. از شلوار چرم راس گرفته تا بوت‌های مانیکا، «دوستان» همیشه ماجرایی سر موضوع یک تکه لباس یا زیورآلات داشت. دبرا گفت: “به‌خصوص در ۳ فصل اول، تقریبا همیشه به موضوع لباس توجه می‌شد. خیلی موضوع جالبی بود، چون ۹ نویسنده‌ٔ داستان‌، ۱۰ روز فرصت نوشتن و کامل کردن فیلم‌نامه را داشتند که محوریت اصلی آن کاملا دربارهٔ لباس بود”.

۱۴. ازدواج کارول و سوزان 

دوستان

این ازدواج نه تنها یکی از لحظه‌های مهم در سریال «دوستان» بود، بلکه جزو اولین ازدواج‌های این‌ چنینی بود که در تلویزیون به نمایش در آمد. 

۱۵. جنیفر آنیستون یکی از علامت‌های نئون سنترال پرک را برای خود برداشته است

جنیفر آنیستون سنترال پرک

پس از پایان سریال، آنیستون یکی از نشانه‌های نئون کافه را برای خود برداشت. مارتا کافمن‌ (یکی از تهیه‌کنندگان اجرایی) هم چند تکه کوچک از دکور سریال را در خانه‌اش نگه‌داری می‌کند. اما اکثر وسایل نزد وارنر برادرز مانده است.

۱۶. تابلو گلادیس

دوستان

این تابلو ترسناک و عجیب، در واقع متعلق به یک هنرمند واقعی بود و پیش از این سریال زیاد مشهور نبود. اثر هنری فیبی به نام گلادیس توسط یک هنرمند واقعی ساخته شده بود. گرگ گفت که این تابلو را در جایی دیده بود و فکر کرد شاید بد نباشد آن را روی دیوار خانهٔ فیبی قرار دهد. تابلوی «گربهٔ بدبو» هم اثر هنری دیگری بود که گرگ برای شخصیت فیبی و خانه‌اش در نظر گرفت.

۱۷. حضور طراح صحنه در صحنهٔ آخر

دوستان

گرگ گرانده در صحنهٔ آخر یکی از وسایل خانهٔ مانیکا و چندلر را بیرون می‌برد. او یکی از کسانی بود که کار اسباب‌کشی آنها را انجام می‌دادند. اگر دقیق‌تر بخواهید بدانید، گرگ آن سگ سفید مشهور را به بیرون از خانه برد و مانیکا به او انعام داد تا آنها را از شر آن سگ نجات دهد. 

۱۸. رقص مانیکا و راس در اولین برداشت

رقص مونیکا و راس

یکی از صحنه‌های به یاد ماندنی سریال «دوستان» مربوط به رقص مانیکا و راس در فصل ۶ قسمت ۱۰ است. گرگ گفت: “آنها یک یا دو روز تمرین کردند و سر صحنه بهترین اجرا را به نمایش گذاشتند. آنها می‌دانستند چه می‌کنند و این قسمت یکی از قسمت‌های باحال برنامه بود”.

۱۹. اجرای خصوصی کریسی هایند برای دوستان

کریسی هایند دوستان فراموش

کریسی هایند بنیان‌گذار گروه «پریتندرز» یک اسطوره است. او پیش از شروع فیلم‌برداری قسمت خودش در فصل ۲ قسمت ۶، یک اجرای ۳۰ دقیقه‌ای خصوصی در استودیو فیلم‌برداری «دوستان» برای عوامل و تماشاچیانی که در استودیو حاضر بودند داشت. 

۲۰. باز هم داستان دیگری دربارهٔ لباس شخصیت‌ها

دوستان

بازیگران «دوستان» همیشه برای لباسی که قرار بود بپوشند تقاضاهای خاصی مطرح می‌کردند که تقریبا هیچ‌وقت با آنها موافقت نمی‌شد. در این مورد، حرف آخر را کس دیگری می‌زد. همان‌طور که محبوبیت «دوستان» بیشتر می‌شد، بازیگران اصلی نیز می‌خواستند روی لباسی که شخصیت‌ آنها قرار بود بپوشد تأثیرگذار باشند. دبرا در این باره گفت: “از دید من همه چیز خیلی دقیق هماهنگ می‌شد. من همه چیز را ترسیم می‌کردم و دسته‌بندی بر اساس رنگ‌ها داشتم، اما آنها زیاد با سیستم کاری من آشنا نبودند. گاهی اوقات یکی از بازیگرها سراغ من می‌آمد و می‌خواست لباس دیگری انتخاب کند. اما چون تم رنگی بهم می‌خورد، با آنها موافقت نمی‌شد”.

۲۱. هر بازیگر تنها ۱۵ دقیقه در رختکن در اختیار داشت

دوستان

پرو لباس خیلی زود انجام می‌شد. هرکدام از شش شخصیت اصلی، سبک لباسی مخصوص‌ به خود را داشتند و در طی ۱۰ سال تیپ خاص هر یک از آنها شکل گرفته بود. دبرا با سپری کردن تنها ۱۵ دقیقه در هفته با هر یک از بازیگران، موفق به ست کردن ظاهر و پوشش عالی شخصیت‌ها می‌شد. 

۲۲. داستان نوشته‌های روی تابلو پشت درب خانهٔ چندلر و جویی

 تابلو پشت درب خانهٔ چندلر و جویی

اگر جزو طرفداران پروپاقرص «دوستان» بوده باشید، حتما متوجه تغییر تصاویر و نوشته‌های روی تابلوی پشت درب خانهٔ چندلر و جویی شده‌اید. تغییر این نوشته‌ها جزو سرگرمی‌های عوامل سازندهٔ سریال بود و هر دفعه بسته به اتفاقاتی که در طول هفته برای آنها رخ می‌داد، نوشته یا تصویرسازی جدیدی روی آن ظاهر می‌شد. 

۲۳. قرار نبود فاصله‌ای در رابطهٔ راس و ریچل ایجاد شود

راس و ریچل

از ابتدا قرار بود رابطهٔ این زوج تا آخر ادامه داشته باشد. این زوج عجیب تلویزیونی که مدام با هم بودند و دوباره رابطه‌شان بهم می‌خورد، اصلا قرار نبود جدایی را تجربه کنند. کوین دربارهٔ جدا شدن مسیر این دو شخصیت گفت: “هنگام برنامه‌ریزی مسیر این زوج اصلا چنین برنامه‌ای نداشتیم و کمی بعد داستان را تغییر دادیم. این‌طوری دست‌مان برای شوخی با آنها و ایجاد حس طرفداری در بیننده باز بود. ما متوجه بودیم که تماشاچیان دوست داشتند این زوج با هم بمانند، اما پتانسیل رابطهٔ آنها می‌توانست هیجان‌انگیزتر باشد”.

۲۴. کارگردان سریال از حضور شان پن راضی نبود

دوستان

کوین برایت اصلا از حضور شان پن در «دوستان» رضایت نداشت و قسمت ۶ فصل ۸ سریال را یکی از ناموفق‌ترین قسمت‌ها می‌داند. این بازیگر که دو بار جایزهٔ اسکار را به خانه برده است، نامزد خواهر فیبی بود و در مهمانی هالووین مانیکا و ریچل شرکت کرد. کوین توضیح داد: “سبک تولید سریال ما اصلا با سبک کاری پن هماهنگ نبود و حضور او یکی از ناموفق‌ترین قسمت‌های سریال را رقم زد”.

۲۵. لباس ساقدوش صورتی ریچل و نظر طرفداران سریال

 لباس ساقدوش صورتی ریچل

شاید باورش سخت باشد، اما طرفداران سریال «دوستان»، لباس ریچل را دوست داشتند و یادداشت‌هایی برای ستایش آن به برنامه می‌فرستاند. ریچل و دو ساقدوش دیگر، در قسمت عروسی بری و میندی، لباس صورتی وحشتناکی به تن داشتند و بر خلاف تصور، این لباس موردپسند بسیاری از هواداران قرار گرفت. شاید اگر ریچل می‌دانست این لباس چقدر طرفدار دارد، از پوشیدن و شرکت در مراسم عروسی آنقدر خجالت‌زده و معذب نمی‌شد. 
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ سیدنی ییتس در سایت metro.co.uk است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید