بیل موری از همان ابتدای حضورش در فصل اول پخش زنده شنبه شب، به یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های تلویزیون تبدیل شد. بین دهه‌های ۷۰، ۸۰ و ۹۰ میلادی، او در برخی از بهترین فیلم‌های طنز نقش‌آفرینی کرده است. موری در قرن بیست‌ویکم، خودش را به‌عنوان یک بازیگر درام غمگین بازسازی کرد و در نقش‌های صمیمانه‌ای در آثار فیلم‌سازهای باهوش همچون وس اندرسن و سوفیا کوپولا بازی کرد. در ادامه، رتبه‌بندی ده تا از بهترین آثار بیل موری به نقل از سایت نقد فیلم راتن تومیتوز را بررسی می‌کنیم. 

۱۰. Tootsie
(۹۰٪)

توتسی - بیل موری

توتسی یکی از خنده‌دارترین کمدی‌هایی است که تابه‌حال ساخته شده است. داستین هافمن در نقش یک بازیگر طردشده به نام مایکل دورسی بازی کرده که با تغییر چهره به شکل یک زن، در یک تست بازیگری شرکت می‌کند. بیل موری در نقش هم‌اتاقی مایکل، به او در رسیدن به هدفش و بازی در فیلم کمک می‌کند و به سبک موری واقعی، نسبت به موقعیت مایکل، اظهارنظرهای تمسخرآمیزی می‌کند.

۹. The Grand Budapest Hotel
(۹۱٪)

هتل بزرگ بوداپست - بیل موری

 بیل موری نقش بسیار کوتاهی در این فیلم دارد، اما بدون حضور او، هتل بزرگ بوداپست نمی‌توانست حس واقعی فیلم‌های وس اندرسن را داشته باشد. این فیلم در کل یک فیلم هیستریک است که داستان تاریخی ساختگی دربارهٔ یکی از هتل‌های معروف در کشوری خیالی را روایت می‌کند. رالف فاینس ستارهٔ واقعی فیلم است که در نقش ام. گوستاو دربان هتل بازی می‌کند و تونی ریوولوری در کنار او نقش یک پیش‌خدمت را دارد که داستان زندگی‌اش را برای یک نویسنده بازگو می‌کند.

۸. Ed Wood
(۹۲٪)

اد وود - بیل موری

تیم برتون این فیلم زندگی‌نامه‌ای از کارگردان هم‌نام با عنوان فیلم را ساخته است. برتون روابط وود با بلا لوگوسی، بازیگر فیلم‌های درجه ب (تجاری)، را به سبک یکی از فیلم‌های قدیمی خودِ اد وود به تصویر کشیده است. بیل موری نقش بانی برکینریج، دوست این کارگردان که یک مرد زن‌پوش است را بازی می‌کند و در ساخت فیلم به اد وود کمک می‌کند. این فیلم فروش زیادی نداشت؛ چون فیلم‌های سیاه و سفید که از یک شخصیت نه چندان مشهور ساخته شده‌اند، مخاطبان زیادی را به خود جذب نمی‌کنند. با این حال، منتقدان نظر مثبتی به این فیلم داشتند و پس از گذشت چند سال، افراد بیشتری به تماشای اد وود نشستند. 

۷. Fantastic Mr. Fox
(۹۲٪)

آقای فاکس شگفت‌انگیز

وس اندرسون بار دیگر با ساخت جزیره سگ‌ها Isle of Dogs، به سبک استاپ‌موشن عجیب خودش که از آقای فاکس شگفت‌انگیز در سال ۲۰۰۹ پیدا کرده بود، به سینما بازگشت. اما جزیره سگ‌ها عاری از حس تازه‌ای بود که در اثر قدیمی اندرسن وجود داشت. نقش‌های اصلی در این انیمیشن برعهدهٔ جرج کلونی و مریل استریپ بود و ویلم دفو، اوون ویلسون، جیسون شوارتسمن و البته بیل موری نقش‌های فرعی را اجرا کردند. این فیلم هم موفقیت زیادی در گیشه به دست نیاورد. بنابراین ممکن است با گذشت زمان، توجه بیشتری به این انیمیشن جلب شود.

۶. Moonrise Kingdom
(۹۳٪)

قلمرو طلوع ماه

این فیلم یکی از بهترین آثار اندرسن تا به امروز به حساب می‌آید. قلمرو طلوع ماه، تجلی سبک بصری خاص اوست که داستان پسر نوجوانی به نام بوی اسکات در یک کمپ تابستانی را روایت می‌کند که می‌خواهد به صورت مخفیانه به دیدار دوست دخترش برود. در این فیلم، با چند داستان موازی روبرو می‌شویم که برای ترسیم طیف کامل یک داستان عاشقانه به کار گرفته شده‌اند. همان‌طور که دو نوجوان داستان عاشق یکدیگر می‌شوند، والدین قصه (فرانسیس مک‌دورمند و بیل موری) از عشق دور می‌شوند. مثل تمام آثار اندرسون، قلمرو طلوع ماه هم سبک خاصی دارد که احساسات واقعی انسانی را نیز به تصویر کشیده است. 

۵. Lost In Translation
(۹۵٪)

فیلم گمشده در ترجمه فیلم برتر قرن 21 - بیل موری

بازی در نقش باب در از‌دست‌رفته در ترجمه به تماشاچیان سراسر دنیا نشان داد که بیل موری تنها یک بازیگر درجه یک در نقش‌های طنز نیست و به عنوان یک بازیگر درام هم حرفی برای گفتن دارد. او در این فیلم، نقش یک بازیگر محوشده را بازی می‌کند که برای یک پروژه تبلیغاتی، به توکیو سفر کرده است. اسکارلت جوهانسون هم نقش زن جوانی را بازی می‌کند که شوهرش تمام روز مشغول کار است و او کار خاصی برای انجام دادن ندارد. فیلم سوفیا کوپولا یک داستان زیبا دربارهٔ این دو روح گمشده، نزدیک شدن آنها و تأثیرشان روی یکدیگر را در یکی از مهیج‌ترین شهرهای دنیا به تصویر کشیده است. 

۴. The Jungle Book
(۹۵٪)

کتاب جنگل - بیل موری

ستاره‌های درجه یک برای صداگذاری روی شخصیت‌های نسخهٔ بازسازی شده به سبک لایواکشن اثر جان فاورو در سال ۲۰۱۶ انتخاب شدند. سبک پرتزئین کتاب جنگل اصلی نیز به صحنه‌هایی همبسته و محکم‌تر تبدیل شد. صدای بیل موری را روی شخصیت بالو، خرس همراه موگلی می‌شنویم. بالو نسبت به شخصیت باگیرا (بن کینگزلی) که به نوعی پدر موگلی محسوب می‌شود و پندهای عاقلانه‌ای به او می‌دهد، حرف‌های مهربانانه‌تری به او می‌زد. 

۳. Groundhog Day
(۹۶٪)

روز گراندهاگ - بیل موری

روز گراندهاگ که یکی از عالی‌ترین نقش‌آفرینی‌های بیل موری بااستعداد در یک اجرای طنز است، داستان فیل کونرز گزارشگر غرغرویی را روایت می‌کند که برای تهیه گزارش دربارهٔ روز گراندهاگ، راهی شهر کوچکی می‌شود. این روز بدترین روز زندگی کونرز در تمام عمرش است و بی‌صبرانه منتظر فرصتی است تا آنجا را ترک کند. این روزها برای او تکرار می‌شوند و فیل نمی‌تواند خودش را از شر نحسی این ماجرا نجات دهد؛ حالا این روز تبدیل به بدترین کابوس زندگی‌ او می‌شود. این موضوع فیل را وادار به بازنگری زندگی‌‌اش می‌کند و کم کم عاشق ریتا (اندی مک‌داول) تهیه‌کننده بخش خبری می‌شود.  

۲. Ghostbusters
(۹۷٪)

شکارچیان روح 1984 مدرسه فیلم

ایوان رایتمن کارگردان، به بازیگران شکارچیان روح اجازه داد تا حد زیادی به صورت بداهه کار کنند و نتیجهٔ کار بسیار زنده و پرانرژی از آب در آمد. از آنجا که دن اکروید و هارولد ریمیس نویسندگان این فیلم، سابقهٔ طنز بداهه را در کارنامه‌شان دارند و جزو بازیگران شکارچیان روح نیز هستند، وسواس زیادی نسبت به فیلم‌نامه نداشتند و می‌دانستند که هنگام فیلم‌برداری اتفاقات متفاوتی رخ خواهد داد. رابطهٔ خوبی میان این دو نویسنده، بیل موری و ارنی هادسون شکل گرفت و داستان بسیار خنده‌دار و به‌طرز عجیبی قابل درک دربارهٔ تهدید چند آدم معمولی به اتفاقات ماورایی پدید آمد. 

۱. All You Need Is Cash
(۱۰۰٪)

بیل موری

این فیلم محصول مشترک اریک آیدل و لورن مایکلز به عنوان تهیه‌کننده، یک کمدی تلویزیونی است که پیدایش خیره‌کننده و سقوط گروه راک بریتانیایی به نام «راتلز» را به تصویر کشیده است. این گروه به صورت آشکار، به گروه بیتلز اشاره می‌کند (که همین آشکار بودن خود بخشی از طنز ماجراست). حتی آهنگ‌های گروه بیتلز با عنوان‌های طنز‌آمیز دیگری در این فیلم استفاده شده‌اند. بیل موری  نقش «بیل موری ک» را بازی کرد که یک طرح طنز دیگر با اقتباس از Murray the K (یکی از تأثیرگذاران راک اند رول نیویورک در دهه ۵۰، ۶۰ و ۷۰ میلادی) بود. 
این مقاله برگرفته از نوشته بن شرلاک در سایت screenrant است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.