مجله نماوا: «سرزمین آواره‌ها» («سرزمین کوچ‌نشین‌ها» – Nomadland) به کارگردانی کلویی ژائو سینماگر چینی-آمریکایی با دریافت سه جایزه اسکار شامل بهترین فیلم، کارگردانی و بازیگر زن (فرانسیس مکدورمند)، فاتح نود و سومین دوره جوایز آکادمی شد که برندگان آن صبح دوشنبه ششم اردیبهشت در دو مراسم هم‌زمان در دالبی تیه‌تر در هالیوود و یونی‌ین استیشن در لس آنجلس معرفی شدند.

مکدورمند در این فیلم که در شش بخش شانس دریافت جایزه اسکار را داشت، نقش زنی را بازی می‌کند که در دوران «رکود بزرگ» در اواخر سال‌های دهه ۲۰۰۰ و اوایل دهه ۲۰۱۰، در جستجوی کار در غرب آمریکا سفر می‌کند.

ژائو بعد از کاترین بیگلو که برای «قفسه درد» (۲۰۰۹) برنده اسکار بهترین کارگردانی شد، دومین فیلمساز زن است که در تاریخ جوایز آکادمی در این بخش برنده می‌شود. از سوی دیگر، مکدورمند ۶۳ ساله توانست سومین جایزه اسکار کارنامه بازیگری خود را دریافت کند. او پیش از این برای فیلم‌های «فارگو» (۱۹۹۶) و «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» (۲۰۱۷) نیز برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد. ژائو و مکدورمند هر دو در جوایز اسکار به‌عنوان تهیه‌کنندگان «سرزمین کوچ‌نشین‌ها» نیز جایزه گرفتند.

«پدر» (The Father) به کارگردانی فلوریان زلر که مانند «سرزمین کوچ‌نشین‌ها» شش نامزدی کسب کرد بود، برنده دو جایزه شد: بهترین بازیگر مرد برای آنتونی هاپکینز برای بازی در نقش یک پدر که با زوال عقل دست و پنجه نرم می‌کند، و بهترین فیلمنامه اقتباسی (کریستوفر همپتن و فلوریان زلر، بر مبنای نمایشنامه‌ای از زلر).

چند فیلم دیگر نیز در این دوره جوایز اسکار دو جایزه دریافت کردند، ازجمله «صدای متال» (Sound of Metal) که جوایز بهترین تدوین و بهترین صدا را برد؛ «یهودا و مسیح سیاه» (Judas and the Black Messiah) که در دو بخش بهترین بازیگر مرد مکمل (دانیل کالویا) و بهترین ترانه برنده شد؛ «بلک باتم ما رینی» (Ma Rainey’s Black Bottom) که جوایز بهترین طراحی لباس و بهترین چهره‌پردازی و مو را از آن خود کرد؛ و «روح» (Soul) تولید پیکسار که جوایز بهترین فیلم بلند انیمیشن و بهترین موسیقی را از آن خود کرد.

«منک» (Mank) ساخته دیوید فینچر نیز که با ۱۰ نامزدی بیشترین شانس را در میان نامزدها داشت، در دو بخش بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه پیروز شد.

یون یو جانگ برای بازی در نقش یک مادربزرگ در فیلم «میناری» (Minari) بهترین بازیگر زن مکمل شناخته شد. جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی به امرالد فنل برای «زن جوان امیدوارکننده» (Promising Young Woman) اعطاء شد و «تنت» (Tenet) جایزه بهترین جلوه‌های تصویری را برد. فیلم دانمارکی «یک دور دیگر» (Another Round) به کارگردانی توماس وینتربرگ هم برنده اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی شد.

درام دادگاهی «محاکمه شیکاگو ۷» (The Trial of the Chicago 7) به کارگردانی آرون سورکین که شش نامزدی به دست آورده بود، مراسم اسکار را دست خالی ترک کرد؛ همین‌طور دو فیلم «اخبار دنیا» (News of the World) و «یک شب در میامی…» (One Night in Miami…) که به ترتیب چهار و سه نامزدی کسب کرده بودند.

نود و سومین دوره جوایز اسکار ابتدا قرار بود ۲۸ فوریه (بامداد دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹) برگزار شود، اما هم زمان برگزاری مراسم و هم زمان لازم برای فیلم‌ها برای این که شرایط انتخاب را داشته باشند، به خاطر پاندمی کووید-۱۹، دو ماه به تعویق افتاد.

فهرست برندگان جوایز اسکار 2021 به این شرح است:

بهترین فیلم: «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»، فرانسیس مکدورمند، پیتر اسپیرز، مالی اشر، دن جن‌وی و کلویی ژائو، تهیه‌کنندگان (سرچ‌لایت پیکچرز)
دیگر نامزدها: «پدر»، دیوید پارفیت، ژان-لویی لیوی و فیلیپ کارکاسون، تهیه‌کنندگان (سونی پیکچرز کلسیکس) / «یهودا و مسیح سیاه»، شاکا کینگ، چارلز دی. کینگ و رایان کوگلر، تهیه‌کنندگان (برادران وارنر) / «منک»، سی‌ین چفین، اریک راث و داگلاس اوربنسکی، تهیه‌کنندگان (نتفلیکس) / «میناری»، کریستینا اوه، تهیه‌کننده (ای ۲۴) / «زن جوان امیدوارکننده»، بن براونینگ، اشلی فاکس، امرالد فنل و جوزی مک‌نامارا، تهیه‌کنندگان (فوکِس فیچرز) / «صدای متال»، برت هملینیک و ساشا بن هاروش، تهیه‌کنندگان (آمازون استودیوز) / «محاکمه شیکاگو ۷»، مارک پلت و استوارت ام بسر، تهیه‌کنندگان (نتفلیکس)

بهترین کارگردانی: کلویی ژائو، «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»
دیگر نامزدها: لی آیزاک چانگ، «میناری» / امرالد فنل، «زن جوان امیدوارکننده» / دیوید فینچر، «منک» / توماس وینتربرگ، «یک دور دیگر»

بهترین بازیگر مرد: آنتونی هاپکینز، «پدر»
دیگر نامزدها: ریز احمد، «صدای متال» / چادویک بوزمن، «بلک باتم ما رینی» / گری اولدمن، «منک» / استیون یون، «میناری»

بهترین بازیگر زن: فرانسیس مکدورمند، «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»
دیگر نامزدها: وایولا دیویس، «بلک باتم ما رینی» / آندرا دی، «ایالات متحده در برابر بیلی هالیدی» / ونسا کربی، «تکه‌های یک زن» / کری مالیگان، «زن جوان امیدوارکننده»

بهترین بازیگر مرد مکمل: دانیل کالویا، «یهودا و مسیح سیاه»
دیگر نامزدها: ساشا بارون کوهن، «محاکمه شیکاگو ۷» / لزلی ادم جونیر، «یک شب در میامی» / پل ریسی، «صدای متال» / لاکیت استنفیلد، «یهودا و مسیح سیاه»

بهترین بازیگر زن مکمل: یون یو جانگ، «میناری»
دیگر نامزدها: ماریا باکالووا، «بورات فیلم بعدی» / گلن کلوز، «مرثیه هیلبیلی» / الیویا کلمن، «پدر» / آماندا سایفرید، «منک»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «زن جوان امیدوارکننده»، امرالد فنل
دیگر نامزدها: «یهودا و مسیح سیاه»، فیلمنامه از ویل برسن و شاکا کینگ؛ داستان از برسن، کینگ، کیت و کنی لوکاس / «میناری»، لی آیزاک چانگ / «صدای متال»، فیلمنامه از داریوس و آبراهام ماردر؛ داستان از داریوس ماردر و درک چانفرنس / «محاکمه شیکاگو ۷»، آرون سورکین

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «پدر»، کریستوفر همپتن و فلوریان زلر، بر مبنای نمایشنامه‌ای از زلر
دیگر نامزدها: «بورات فیلم بعدی»، فیلمنامه از ساشا بارون کوهن، آنتونی هاینز، دن سوئیمر، پیتر بینهام، اریکا ریوی‌نوخا، دن میزر، جنا فریدمن و لی کرن؛ داستان از بارون کوهن، هاینز، سوئیمر و نینا پدراد، بر مبنای شخصیتی خلق‌شده توسط بارون کوهن / «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»، کلویی ژائو، بر مبنای کتابی از جسیکا برودر / «یک شب در میامی»، کمپ پاورز، بر مبنای نمایشنامه‌ای از خودش / «ببر سفید»، رامین بحرانی، بر مبنای رمانی از آراویند آدیگا

بهترین فیلم بلند انیمیشن: «روح»، پیت داکتر و دانا موری (والت دیزنی پیکچرز/پیکسار انیمیشن استودیوز)
دیگر نامزدها: «به پیش»، دن اسکنلون و کوری ری (والت دیزنی پیکچرز/پیکسار انیمیشن استودیوز) / «روی ماه»، گلن کین، جینی رین و پیلین چو (نتفلیکس انیمیشن/پرل استودیو/دنتسو اینترتینمنت/سونی پیکچرز ایمیج‌ورکس/گلن کین پروداکشنز) / «یک فیلم شان گوسفنده (بره ناقلا): فارماگدون»، ریچارد فیلن، ویل بکر و پل کیولی (آردمن انیمیشنز/کریتیو یوروپ مدیا/آنتون کپیتال اینترتینمنت) / «ولف واکرز/گرگ‌گردها»، تام مور، راس استیوارت، پل یانگ و استفان رولانتس (کارتون سالون/ملوزین)

بهترین فیلم بلند بین‌المللی: «یک دور دیگر» به کارگردانی توماس وینتربرگ (دانمارک)
دیگر نامزدها: «روزهای بهتر» به کارگردانی درک سانگ (هنگ کنگ) / «گروهی» به کارگردانی الکساندر نانائو (رومانی) / «مردی که پوست خود را فروخت» به کارگردانی کوثر بن هنیه (تونس) / «کجا می‌روی، آیدا؟» به کارگردانی یاسمیلا ژبانیچ (بوسنی و هرزگوین)

بهترین مستند بلند: «معلم من اختاپوس»، پیپا ارلیک، جیمز رید و کریگ فاستر
دیگر نامزدها: «گروهی»، الکساندر نانائو و بیانکا اوانا / «اردوگاه معلولان»، نیکول نیونام، جیم لبرکت و سارا بولدر / «مأمور نفوذی»، مایته آلبردی و مارسلا سانتیبانیس / «زمان/دوران زندان»، گرت بردلی، لورن دامینو و کلن کوئین

بهترین فیلمبرداری: «منک»، اریک مسرشمیت
دیگر نامزدها: «یهودا و مسیح سیاه»، شان بابیت / «اخبار دنیا»، داریوش وولسکی / «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»، جاشوا جیمز ریچاردز / «محاکمه شیکاگو ۷»، فدون پاپامیخائیل

بهترین موسیقی: «روح»، ترنت رزنور و اتیکس راس
دیگر نامزدها: «پنج هم‌خون»، ترنس بلنچارد / «منک»، ترنت رزنور و اتیکس راس / «میناری»، امیل موسری / «اخبار دنیا»، جیمز نیوتن هوارد

بهترین تدوین: «صدای متال»، میکل ای. جی. نیلسن
دیگر نامزدها: «پدر»، یورگوس لامپرینوس / «سرزمین کوچ‌نشین‌ها»، کلویی ژائو / «زن جوان امیدوارکننده»، فدریک توراوال / «محاکمه شیکاگو ۷»، آلن بامگارتن

بهترین طراحی صحنه: «منک»، طراح صحنه: دانلد گراهام برت؛ طراح دکور: جن پاسکال
دیگر نامزدها: «پدر»، طراح صحنه: پیتر فرانسیس؛ طراح دکور: کتی فدرستون / «بلک باتم ما رینی»، طراح صحنه: مارک ریکر؛ طراح دکور: کارن اوهارا و دایانا استوتن / «اخبار دنیا»، طراح صحنه: دیوید کرنک؛ طراح دکور: الیزابت کینان / «تنت»، طراح صحنه: ناتان کراولی؛ طراح دکور: کتی لوکاس

بهترین طراحی لباس: «بلک باتم ما رینی»، ان راث
دیگر نامزدها: «اما»، الکساندرا برن / «منک»، تریش سامرویل / «مولان»، بینا دایگلر / «پینوکیو»، ماسیمو کانتینی پارینی

بهترین چهره‌پردازی و مو: «بلک باتم ما رینی»، سرخیو لوپز-ریورا، میا نیل و جامیکا ویلسن
دیگر نامزدها: «اما»، ماریس لانگن، لورا آلن و کلودیا اشتویتزه / «مرثیه هیلبیلی»، آرین کروگر مکاش، متیو دبلیو مانگل و پاتریشیا دهینی / «منک»، جی‌جی ویلیامز، کیمبرلی اسپیتری و کالین لوبف / «پینوکیو»، مارک کولیه، دالیا کولی و فرانچسکو پگورتی

بهترین ترانه: «جنگیدن به خاطر تو» از فیلم «یهودا و مسیح سیاه»، موسیقی از هر و درنست امیل ۲؛ شعر از هر و تیارا تامس
دیگر نامزدها: «صدایم را بشنو» از فیلم «محاکمه شیکاگو ۷»، موسیقی از دانیل پمبرتن؛ شعر از پمبرتن و سلست ویت / «شهر زادگاه من» از فیلم «مسابقه آواز یوروویژن: داستان حماسه آتش»، موسیقی و شعر از ساوان کوتچا، فات مکس گیسوس و ریکارد یورانسون / «دیدن» از فیلم «زندگی پیش رو»، موسیقی از دایان وارن؛ شعر از وارن و لائورا پائوزینی / «حالا حرف بزن» از فیلم «یک شب در میامی»، موسیقی و شعر از لزلی ادم جونیر و سام اش‌ورث

بهترین جلوه‌های تصویری: «تنت»، اندرو جکسن، دیوید لی، اندرو لاکلی و اسکات فیشر
دیگر نامزدها: «عشق و هیولاها»، مت اسلون، جنه‌ویو کامایلری، مت اوریت و برایان کاکس / «آسمان نیمه‌شب»، متیو کسمیر، کریس لورنس، مکس سالومن و دیوید واتکینز / «مولان»، شان فیدن، آندرش لانگلاندس، ست موری و استیو اینگرام / «ایوان یکی یدونه»، نیک دیویس، گرگ فیشر، بن جونز و سانتیاگو کولومو مارتینس

بهترین صدا: «صدای متال»، نیکلاس بکر، جیمی بشت، میشل کوتولنک، کارلوس کورتس و فیلیپ بلد
دیگر نامزدها: «گری‌هاند»، وارن شا، مایکل مینکلر، بو بوردرز و دیوید وایمن / «منک»، رن کلایس، جرمی مولود، دیوید پارکر، نیتن ننس و درو کیونن / «اخبار دنیا»، الیور تارنی، مایک پرست‌وود اسمیت، ویلیام میلر و جان پریچت / «روح»، رن کلایس، کویا الیوت و دیوید پارکر

بهترین فیلم کوتاه زنده: «دو غریبه دور»، تراون فری و مارتین دزموند رو
دیگر نامزدها: «احساس کردن»، داگ رولند و سوزان روزنسکی / «اتاق نامه»، الیورا لیند و سوفیا سوندرون / «هدیه»، فرح نابلسی و اسامه بواردي / «چشم سفید»، تومر شاشان و شیرا هاکمن

بهترین مستند کوتاه: «کولت»، آنتونی جیاکینو و آلیس دویارد
دیگر نامزدها: «کنسرتو یک مکالمه است»، بن پرادفوت و کریس بائرز / «جدا نکنید»، آندرس هامر و شارلوت کوک / «بخش گرسنگی»، اسکای فیتزجرالد و میشائیل شویرمان / «یک آهنگ عاشقانه برای لاتاشا»، سوفیا نهلی آلیسن و جنیس دانکن

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: «هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم»، ویل مک‌کورمک و مایکل گوویر (نتفلیکس)
دیگر نامزدها: «نقب»، مادلین شرفیان و مایکل کپبورات (دیزنی پلاس/پیکسار) / «روح مکان»، آدریان مریژو و آموری اوویز (کازاک پروداکشنز) / «اپرا»، اریک اوه (بیستز و نیتویز الایک) / «بله‌قربان‌گوها»، گیشلی داری هالدورشون و آرنار گونارشون (کائوش هااف هولاموی)

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید