تقریبا همه ما تجربه تماشای فیلم‌های خوب با بازی‌های فوق‌العاده بازیگران آن را داشته‌ایم. اما گاهی این دو کیفیت کنار هم ظاهر نمی‌شوند. آدرین برودی با وجود تجربه‌ بازیگری در بیش از ۶۰ فیلم، همیشه خوب ظاهر نشده و یا در فیلم‌های متوسط نقش‌آفرینی کرده و بازی‌اش به چشم نیامده است. در ادامه ۱۰ تا از بهترین نقش‌آفرینی‌های برودی در بهترین فیلم‌ها را بررسی می‌کنیم.
یش از پرداختن به لیست ده فیلم برتر، اشاره به بازی او در این فیلم‌ها نیز خالی از لطف نیست:

فیلم کوتاه ملالت Boredom
آدمک Dummy
هالیوودلند Hollywoodland
کینگ کونگ King Kong (که خودش به جای بدلکار رانندگی کرد)
روستا The Village
اکسیژن Oxygen
نان و گل‌های سرخ Bread & Roses
گل‌های هریسون Harrison’s Flowers

همچنین بخوانید:
۳۰ فیلم برتر با بازی تام هنکس

و در ادامه:

۱۰. عاشق راه سخت Love the Hard Way 

عاشق راه سخت - آدرین برودی

بدون هیچ پرسشی، این فیلم یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های آدرین برودی را به خود دیده است. او نقش جک گریس یک مرد فریبکار و زن‌باره که در پشت درهای بسته یک فرد بسیار حساس است را بازی کرده است. جک به انبارهای عمومی می‌خزد و در تنهایی مشغول نوشتن رمانش می‌شود. او خیلی زود با کلر (با بازی شارلوت آیانا) یک دانشجوی زیبا، باهوش و ساده آشنا می‌شود و همه چیز به هم می‌پیچد. همان‌طور که جک سعی در پنهان کردن حساسیت‌های وجودی‌اش دارد، کلر در تلاش است تا به بخشی از دنیای او تبدیل شود. چیزی شبیه دنی و سندی در گریس Grease

۹. پادشاه تپه King of the Hill

پادشاه تپه

استیون سودربرگ با اقتباس از خاطرات آرون ادوارد هاچنر این فیلم را در سال ۱۹۹۳ کارگردانی کرد. فیلم روی شخصیت آرون (با بازی خوب جس بردفورد) پسر کوچک داستان با ذهنی خلاق متمرکز است که در دوران رکود بزرگ، سعی می‌کند به زندگی نه چندان جالبش ادامه دهد. مادر آرون به آسایشگاه روانی فرستاده شده و پدرش مشغول دوره‌گردی است و حضور کمرنگی در زندگی او دارد. به همین دلیل، آرون بیشتر درس‌های زندگی را از لستر (آدرین برودی) که در همسایگی آنها زندگی می‌کند می‌گیرد. لستر شخصیت بسیار جالبی دارد و نه تنها راهنمای آرون، بلکه به نوعی تجسمی از «امید» در داستان است. برودی هنگام بازی در این فیلم که چهارمین تجربه بازیگری‌اش بود، تنها ۱۹ سال داشت و نشانه‌هایی از یک بازیگر خوب را از خود به نمایش گذاشت.

۸. گسیختگی Detachment

گسیختگی - آدرین برودی

از نظر خود آدرین برودی فیلم گسیختگی Detachment یکی از فیلم‌های اوست که به‌ شدت نادیده گرفته شد. حق با اوست! اگر این فیلم بیشتر شناخته شده بود، و تبلیغات بهتری برای آن صورت می‌گرفت، برودی شانس دریافت یک نامزدی اسکار دیگر را داشت. بازی او واقعا بی‌نظیر است و خود فیلم به نظام تحصیلی اشتباه، خانواده‌های پر اشتباه و کلا اشتباهات آدم‌ها اشاره می‌کند. بازی او در نقش هنری بارتیس که معلم مدرسه است حسی بسیار واقعی دارد. به دلیل «مصاحبه‌ای» که با شخصیت او در ابتدای فیلم وجود دارد، گسیختگی Detachment حسی از ژانر مستند-درام پیدا کرده است.

۷. برادران بلوم The Brothers Bloom

برادران بلوم

آدرین برودی و مارک رافالو دو تا از بهترین بازیگران این دوران هستند و تماشای آنها کنار هم در یک فیلم جنایتکارانه، بسیار لذت‌بخش است. آنها نقش دو برادر خلافکار را بازی می‌کنند و به زیبایی در نقش‌هایشان می‌درخشند. ریچل وایس، رینکو کیکوچی و رابی کالتران نیز در این فیلم بازی‌های خوبی ارائه می‌دهند. ریان جانسون خالق جنگ ستارگان: آخرین جدای The Last Jedi نویسندگی و کارگردانی این فیلم را برعهده داشته است. 

۶. ژاکت The Jacket

ژاکت - آدرین برودی

ژاکت The Jacket یک فیلم غیرعادی است؛ در جایی که مسیر برای هر نوع تفسیر داستان و خیال‌پردازی باز است، شباهت زیادی به ساخته‌ای از دیوید لینچ پیدا می‌کند. داستان روی موضوعاتی مثل جنگ، ضعف حافظه و فراموشی، سلامت روان، آزمایش‌های روانی، سفر در زمان و عشق کار می‌کند. شخصیت جک استارکز با بازی برودی تمام این مسائل را تجربه می‌کند و او بازی بی‌نظیری از خود ارائه داده و با تمام وجود برای این نقش آماده شده است؛ کاهش وزن و زندانی شدن در کشوی سردخانه برای مدت طولانی او را برای نقش جک بیش از پیش آماده کرد. او بازیگری متد را پیشه کرده و انجام این کارها در این فن متداول است.

۵. رستوران Restaurant 

رستوران

برودی در این فیلم نقش کریس کالووی را بازی می‌کند که یک متصدی بار و نمایش‌نامه‌نویس ساکن نیوجرسی است. رستوران Restaurant پر از چهره‌های آشنا مثل الیز نئال، سیمون بیکر، جسی ال مارتین، دیوید مسکو و لارین هیل است. ساخته اریک بروس به مسائلی مانند نژادپرستی، خیانت، سیاست‌های جنسیتی و اعتیاد به الکل می‌پردازد. رستوران Restaurant به شیوه‌ای دراماتیک و در عین حال با صحنه‌هایی سبک‌بار این موضوعات را به نمایش می‌گذارد که آن را به یک فیلم مستقل تبدیل کرده و بازی برودی در آن بی‌نظیر است.

۴. دارجلینگ محدود The Darjeeling Limited

دارجلینگ محدود - آدرین برودی

اولین همکاری آدرین برودی و وس اندرسن در این فیلم شکل گرفت. برودی در کنار اوون ویلسون و جیسون شوارتزمن (ستاره‌های اصلی اندرسن) نقش سه برادر غیرصمیمی را بازی می‌کند که یک سال پس از مرگ پدرشان، راهی سفری به سمت هند می‌شوند. شوخی‌های خانوادگی نامتعارف و اتفاقات غم‌انگیز به سبک کارهای اندرسن در این فیلم وجود دارد که به زیبایی اجرا شده‌اند. شخصیت پیتر ویتمن برادر وسطی این خانواده، از پیش برای برودی نوشته شده بود و این موضوع در فیلم نیز کاملا مشخص است؛ چهره گویا و توصیفی او بدون بیان هیچ جمله‌ای مهر تأیید بر این موضوع است. 

۳. نیمه‌شب در پاریس Midnight in Paris

نیمه‌شب در پاریس - آدرین برودی

شاید اشاره به این فیلم در لیست بهترین نقش‌آفرینی‌های برودی کمی عجیب باشد؛ چرا که او تنها سه دقیقه در صحنه دیده می‌شود. اما نقش او کاملا مناسب ایده گردآوری این لیست است: یک بازی عالی در یک فیلم عالی. بازی برودی در نقش سالوادور دالی هنرمند عجیب دوران، کل صحنه را از آن خود کرده است. ممکن است در ابتدا بازی او را کمی اغراق‌شده تلقی کنید، اما اگر با دالی آشنایی داشته باشید، متوجه اجرای فوق‌العاده برودی خواهید شد.

۲. هتل بزرگ بوداپست The Grand Budapest Hotel

هتل بزرگ بوداپست - آدرین برودی

ساخته دیگری از وس اندرسن که یک فیلم جذاب است و مثل اکثر کارهای او، رگه‌هایی از کمدی سیاه دارد. هتل بزرگ بوداپست The Grand Budapest Hotel یک فیلم خاص است که بارها از تماشای آن لذت خواهید برد. این دفعه دیدن رالف فاینس (که معمولا در نقش‌های منفی بازی می‌کند) در نقش یک شخصیت بی‌آزار و دوست‌داشتنی به اندازه دیدن آدرین برودی در نقش یک شخصیت شیطانی لذت‌بخش است. برودی در این فیلم یادآور شخصیت‌هایی است که در فیلم‌های صامت قدیمی سعی در گول زدن دختران معصوم داشتند. مشخص است که برودی هم از بازی در این نقش لذت برده است.

یک نکته جالب: آدرین برودی بیش از هر بازیگر دیگری با اوون ویلسون همکاری داشته و بازی در هتل بوداپست The Grand Budapest Hotel چهارمین پروژه مشترک آنها بوده است.

۱. پیانیست The Pianist

پیانیست - آدرین برودی

احتمالا حدس می‌زدید که بازی آدرین برودی در پیانیست The Pianist مقام اول در این لیست را به خود اختصاص دهد. بی‌شک نقش واقعی ولادیسلاو اشپیلمان نوازنده پیانوی یهودی یکی از شناخته‌شده‌ترین نقش‌های برودی است که تاکنون بازی کرده است. تحسین منتقدان و تماشاچی‌ها اسکار بهترین بازیگر نقش مرد را در سال ۲۰۰۳ برای او به ارمغان آورد و برودی ۳۰ ساله را به جوان‌ترین برنده اسکار تبدیل کرد (این رکورد به تازگی به تیموتی شالامی برای بازی در مرا با نامت صدا کن Call Me by Your Name تعلق گرفت). برودی برای بازی در این فیلم که اتفاقات جنگ جهانی دوم را به تصویر کشیده، به شدت وزن کم کرد. بازی او و خود فیلم بی‌نقص و بی‌نظیر هستند. هنوز نمی‌دانیم چرا پیانیست The Pianist اسکار بهترین فیلم را به شیکاگو Chicago باخت. 

این مقاله برگرفته از نوشته پاتریشیا هندرسون در سایت moviebabble.com است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.