مجله نماوا: تینا پاکروان با «خاتون» جایزه جشن کانون کارگردانان را از آن خود کرد.

عصر یکشنبه 18 اردیبهشت ماه جشن کانون کارگردانان سینما در هتل استقلال تهران با حضور جمعی از هنرمندان سینما برای اعلام برگزیدگان فیلمسازی در بخش‌های فیلم سینمایی، فیلم اول و سریال شبکه نمایش خانگی برگزار شد.

در بخش بهترین کارگردانی سریال نمایش خانگی جایزه این جشن به تینا پاکروان برای «خاتون» تعلق گرفت. پاکروان دریافت این جایزه را با ارزش و معتبر دانست.

هومن سیدی برای سریال «قورباغه»،محمدحسین مهدویان برای سریال «زخم کاری»، شهرام شاه حسینی برای سریال «می خواهم زنده بمانم» و کیارش اسدی زاده برای سریال «کرگدن» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

تغییر چهره جشن

در این مراسم که با اجرای منصور ضابطیان همراه بود، مصطفی کیایی -دبیر جشن- و محسن امیریوسفی -رییس کانون کارگردانان- در سخنانی از اهداف برگزاری این جشن و چگونگی داوری آثاری که در دو سال قبل روی پرده رفته بودند صحبت کردند.

 کیایی گفت: اهدا جوایز تخصصی کارگردانی با هدف پاسداشت زحمات خلاقانه همکارانمان و در جهت ارتقا کیفی آثار در زمینه کارگردانی قطعا اصلی‌ترین هدف این تغییر چهره جشن بوده و خواهد بود و یقین داریم علیرغم تلاشهایمان در اولین دوره دچار کاستی‌هایی هم بوده است.

او تاکید کرد: دیدن و داوری آثار دو سال سینما و شبکه نمایش خانگی قطعا زمان زیادی از داوران و دبیرخانه جشن گرفته و واضح است که امکان خطا نیز وجود داشته است.

امیریوسفی هم تاکید کرد، فیلمسازانی همچون کیانوش عیاری، محمد رسول‌اف، عبدالرضا کاهانی، حمید نعمت‌الله از جمله کارگردان‌هایی هستند که به دلیل نمایش داده نشدن و مجوز نگرفتن آثارشان در این داوری نیستند.

در بخشی از این برنامه اعلام شد که کتاب ۳۰ سال تاریخچه کانون کارگردانان که توسط احمد طالبی‌نژاد آماده شده، در دست چاپ است و نسخه‌ای از آن رونمایی شد.

احمد امینی در این مورد بیان کرد: در اسفند ۹۶ در شورای مرکزی کانون متوجه شدیم شاید یکی از کسری‌های کانون سابقه و تاریخچه آن است و برهمین اساس با همت احمد طالبی‌نژاد کار دشوار و ضروری تهیه این کتاب به سرانجام رسید.

آیدا پناهنده

هوتن شکیبا بازیگر فیلم «تی‌تی» در بخشی از این مراسم در تقدیر از آیدا پناهنده گفت: این کارگردان باعث شد که دیگر مرزی بین فیلمساز زن و مرد وجود نداشته باشد. خوشحالم که با او کار کردم گروه سختگیری و وسواس خودش را دارد.

پناهنده هم با بیان اینکه هنوز شایسته این تندیس نیست گفت: امیدوارم روزی بتوانم شایسته آن شوم.

نیکی کریمی دیگر فیلمسازی بود که در این جشن تقدیر شد ولی به دلیل اینکه در ایران حضور ندارد، یک پیام ویدیویی ارسال کرده بود.

منیژه حکمت و پوریا عالمی

منیژه حکمت کارگردان دیگری بود که از او تقدیر شد. او با نام بردن از بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، عبدالرضا کاهانی، قبادی و دیگر فیلمسازان غایب گفت: در این برنامه‌ها که دور هم می‌نشینیم مراقب باشیم و فراموش نکنیم که ما متعهد به هنر، سینما و مردم هستیم و خواهش می‌کنم درون پول‌های آلوده غلت نزنیم.

او همچنین گفت: امیدوارم حال و روز سرزمین ما بهتر شود چون روزهای خوبی را پشت سرنمی‌گذاریم. از همه کارگران‌های خوبی هم یاد کنیم که در این سال‌ها نتوانستند فیلم بسازند.

حضور یک گروه موسیقی و نواختن موسیقی فیلم‌های قدیمی سینما از جمله «کندو» ساخته فریدون گله و «شیر سنگی» ساخته مسعود جعفری جوزانی از بخش‌های جنبی برنامه بود.

پیام طبرسی -پزشک- که در دوران کرونا برای بسیاری از مردم به چهره‌ای آشنا بدل شد یکی از مهمان‌های ویژه این جشن بود که برای هنرمندان مبتلا به کرونا نیز همراهی زیادی کرد و با اهدای تندیس جشن تقدیر شد.

منوچهر شاهسواری – مدیرعامل خانه سینما – پس از تقدیر از طبرسی، درباره جشن کارگردانان با بیان اینکه سینمای ایران در صدر هنر ایران می‌درخشد، گفت: دلیل اصلی درخشش سینما خلاقیت هنرمندان و بعد همراهی آن‌ها با هم است. اما به جز این درخشش، این روزها یک نگرانی بزرگ وجود دارد و آن هم رواج جنسی از بی اخلاقی که باعث نگرانی است.

پس از پایان بخش تقدیرها، نوبت به اهدای جوایز اصلی رسید و ابوالحسن داودی ابتدا بیانیه هیات داوران را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه پیشنهاد شد که در دوره‌های بعدی صرفا فیلم‌های اکران شده داوری نشوند. همچنین کمیته‌ای برای انتخاب اولیه آثار مسئول شود بویژه آنکه بازار نمایش آنلاین هم رونق دارد. در این بیانیه از داوری آثار شبکه نمایش خانگی تقدیر شد.

بهترین کارگردانی فیلم سینمایی: اصغر فرهادی برای «قهرمان»

شهرام مکری برای فیلم «جنایت بی دقت»، اصغر فرهادی برای فیلم «قهرمان»، محسن قرائی برای فیلم «بی همه چیز»، مرتضی فرشباف برای فیلم «تومان» و نیکی کریمی برای فیلم «آتابای» نامزدهای این بخش بودند.

فرهادی در یک تماس تصویری زنده گفت: از همه همکارانم تشکر میکنم و امشب شب خوبی برای من است. از کسانی که در این سالها با فیلم‌هایشان به سینما علاقه‌مند شدم و سنگ بنای سینمای ایران را گذاشتند و نیز آنهایی که در خارج یا داخل کشور امکان فیلمسازی ندارند قدردانی کنم. از بین آن‌ها از پرویز کیمیاوی نام می‌برم و از آقای علیرضا داودنژاد که فیلم «نیاز» را به عنوان یکی از مهمترین فیلم‌ها ساخته یاد کنم و نیز کیومرث پوراحمد از نمونه‌های کسانی هستند که خیلی بیش از اینها شایسته قدردانی‌اند.

علیرضا داودنژاد و بهمن ارک

 بهترین کارگردان فیلم اولی:  بهمن و بهرام ارک برای «پوست»

احمد بهرامی برای فیلم «دشت خاموش»، سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص»، کاوه مظاهری برای فیلم «بوتاکس» و محمد کارت برای فیلم «شنای پروانه» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

 بهترین کارگردانی سریال نمایش خانگی: تینا پاکروان برای «خاتون»

هومن سیدی برای سریال «قورباغه»،محمدحسین مهدویان برای سریال «زخم کاری»، شهرام شاه حسینی برای سریال «می خواهم زنده بمانم» و کیارش اسدی زاده برای سریال «کرگدن» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

در پایان این مراسم محمد خزاعی – رییس سازمان سینمایی- نیز با ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت: امیدوارم این نشست‌ها و گفتمان‌ها اتفاق‌های بهتری رخ دهد چون سینما روزهای سختی دارد.

او همچنین گفت که به برگزیدگان جایزه‌ای از سوی بنیاد سینمایی فارابی اهدا می‌شود.

ابوالحسن داودی، علیرضا داودنژاد، همایون اسعدیان، احمد امینی، منوچهر شاهسواری، محسن امیریوسفی، منیژه حکمت، علی شاه‌حاتمی، محمد احمدی، قربان محمدپور، شفیع آقامحمدیان، وحید موساییان، حمید نعمت‌الله، فاطمه معتمدآریا، سیروس الوند، مازیار میری، پانته‌آ پناهی‌ها، کاوه مظاهری، محسن تنابنده، هوتن شکیبا، تینا پاکروان، محمد متوسلانی، آیدا پناهنده، شهرام شاه حسینی ، کیارش اسدی‌زاده، مجید برزگر، محمدمهدی عسگرپور، محسن قرایی، محمد کارت و مرتضی فرشباف جمعی از حاضران این مراسم بودند.

پانته‌آ پناهی‌ها
بهمن ارک
محمدعلی نجفی
جمال شورجه
محمد متوسلانی
رسول صدرعاملی
محسن تنابنده

منبع گزارش: ایسنا

تماشای «خاتون» در نماوا