بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul همیشه یکی از بهترین درام‌های تلویزیونی بوده است. در طول چهار فصل اول، این سریال به شکل دو سریال در هم تنیده شده عمل کرده است. اولی به موشکافی شخصیت بی‌وجدان و بی‌اخلاق وکیل جیمی مک‌گیل (با درخشش باب اودنکرک) و رابطه‌اش با دوست‌دختر صاف و ساده‌ترش، کیم وکسلر (با بازی ریا سیهورن) و برادرش چاک مک‌گیل (با نقش‌آفرینی مایکل مک‌کین) می‌پردازد. دومی هم سریالی جنایی درباره‌ی مایک ارمانتراوت (با بازی جاناتان بنکس) و فعالیت‌های خطرناک او پیرامون یک کارتل مواد مخدر مکزیکی است.
ارتباط میان این دو در فصل اول از طریق ارتباط وکیل و موکل میان جیمی و مایک تبیین می‌شود، و البته مهم‌تر از آن از طریق «برکینگ بد» که این سریال با الهام از آن و در ادامه‌ی آن ساخته شده است. اما خطی که این دو روایت را به یکدیگر متصل می‌کرد به صورت نقطه‌چین بود، و گاهی محو می‌شد، مخصوصا در قسمت‌هایی از فصل اخیر.

همچنین بخوانید:
نقد سریال پاپ جدید The New Pope – سریال زیبا و جسورانه پائولو سورنتینو ساختارشکن است

بهتره با ساول تماس بگیری

در فصل پنجم که در ای‌ام‌سی شروع به پخش کرد، این خط پس از آن‌که جیمی شروع به گرفتن مشتریان جدید می‌کند، بسیار پررنگ‌تر می‌شود — او حالا رسما هویت ساول گودمن که از «برکینگ بد» به خاطر داریم را به دست آورده است. یکی از این مشتریان او را به دنیای سالامانکاس و گاس فرینگ می‌کشاند. همیشه رگه‌هایی از بدی در جیمی وجود داشته است، اما در این نقطه از بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul می‌توانیم بگوییم بالاخره او شروع به شکسته شدن می‌کند… و حتی شاید بدتر.
ما از «برکینگ بد» می‌دانیم که در آینده چه چیزی در انتظار جیمی است. فلش‌فورواردهایی در آغاز هر فصل وجود دارد که به ماجراهای پس از «برکینگ بد» نگاهی می‌اندازد، از جمله این یکی، که با سکانسی شروع می‌شود که در آن جیمی آینده را می‌بینیم، که با نام مستعار جین در آستانه‌ی فروپاشی است. اما حالا که به پایان بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul نزدیک شده‌ایم — فصل ششم آخرین فصل آن خواهد بود — حس عجیبی از ناتمام ماندن و تعلیق در نقطه‌ی پایان آن احساس می‌شود.

باب اودنکرک - ریا سیهورن

این موضوع نه تنها از شرایطی که جیمی به وجود می‌آورد و یا خود را در آن‌ها می‌یابد آشکار است، بلکه لحظات کوچکی که سازندگان بااستعداد این سریال انتخاب کرده‌اند تا در مرکز توجه و تمرکز مخاطب قرار دهند. در موقعیت‌های متعددی، اشیایی که در حالت عادی بسیار معمولی هستند — از یک بستنی قیفی افتاده بر روی پیاده‌رو که مورچه به آن حمله کرده‌اند گرفته تا قطره‌ای که از دهانه‌ی یک بطری نوشیدنی در صبح پس از یک شب پرهیاهو به زمین می‌چکد — کلوزآپ گرفته شده‌اند و نشان می‌دهند چیزی خبیث زیر پوست آن‌چه تماشا می‌کنید جریان دارد.
من به خوبی از جزئیات شگفت‌انگیز و فکرشده‌ی اثر تلویزیونی بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul آگاهی دارم. اما با این وجود، هر وقت پس از یک دوره‌ی استراحت میان دو فصل به تماشای آن باز می‌گردم، از خوش‌ساخت بودن آن در تمام سطوح و برای تمام مخاطبان شگفت‌زده می‌شوم. هر جنبه‌ای که فکرش را بکنید — فیلم‌نامه، کارگردانی، بازی، تولید، طراحی لباس و غیره — با دقت بسیار فراوانی ساخته و پرداخته شده است، اما با این وجود، این سریال مانند یک موجود زنده‌ی مستقل در جهت‌های غیرمنتظره‌ای حرکت می‌کند.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی جن چینی در وب‌سایت والچر است.

بهتره با ساول تماس بگیری فصل 5

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

مارک داویدزیاک Mark Dawidziak | کلیولند پلین دیلر Cleveland Plain Dealer

پنج قسمت اول فصل پنجم این سریال شواهد غیرقابل انکاری ارائه می‌دهند مبنی بر این‌که بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul یکی از بهترین سریال‌هایی است که می‌توانید در تلویزیون پیدا کنید. و اودنکرک دلیل محکمی برای دنبال کردن این سریال است. تمام شخصیت‌ها فوق‌العاده هستند.

دن فینبرگ Dan Fienberg | هالیوود ریپورتر The Hollywood Reporter

بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul مدام برای دریافت جوایز بهترین سریال درام نامزد می‌شود که کاملا شایستگی‌اش را دارد، و اودنکرک هم به عنوان بازیگر نقش اصلی نامزد می‌شود که او هم لیاقتش را دارد — اما اگر مخاطبی هستید که فکر می‌کنید این سریال و جیمی به عنوان یکی از شخصیت‌های آن جذاب است، باید به شما بگویم که تعامل‌های سیهورن با جیمی که سرسختانه، بامزه، و دلسوزانه است علت اصلی منسجم ماندن کل ماجراست.

برایان تالریکو Brian Tallerico | وب‌سایت راجر ابرت RogerEbert.com

یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی «ساول» هنر نویسندگان آن است که توانسته‌اند از دام متداول خسته‌کننده شدن فصل دوم فرار کنند، و ما به عنوان مخاطب همچنان با اضطراب و هیجان ماجرا را دنبال می‌کنیم با وجودی‌که می‌دانیم هیچ اتفاق بدی برای ساول، مایک، گاس، و حالا هنک نمی‌افتد، چون در غیر این‌صورت با «برکینگ بد» هم‌خوانی نخواهد داشت. یکی از دستاورد‌های مهم بهتره با ساول تماس بگیری Better Call Saul که آن‌را تبدیل به بهترین درام تلویزیونی می‌کند، ظرافت و تفاوت‌های جزئی شخصیت‌هایش است — چه در فیلم‌نامه و چه در نقش‌آفرینی.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید