در این متن از احمقانه ترین تصمیماتی که در فیلم‌های ابرقهرمانی گرفته شده است، نوشته‌ایم. از آن‌جایی که بسیاری از این تصمیمات بر روی داستان فیلم اثر گذاشته‌اند، با خواندن این متن احتمال لو رفتن داستان فیلم وجود دارد.

۱۰- دادن یکی از سنگ‌های ابدیت به لوکی
The Avengers ۲۰۱۲

انتقامجویان - احمقانه

بخش زیادی از داستان‌های دنیای سینمایی مارول به سنگ‌های ابدیت ارتباط دارد و تانوس نیز همواره به دنبال آن‌هاست. اوج عجیب‌ بودن این تصمیم را وقتی متوجه می‌شوید که بفهمید خود او در ابتدا یکی از این سنگ‌ها را از دست می‌دهد. در «انتقام‌جویان» مد تایتان به لوکی یک عصای قدرتمند می‌دهد تا به کمک آن در نبرد آسگاردیان بر روی زمین سنگ فضایی را به دست آورد. بعد از آن اولتران از وجود سنگ ذهن درون این عصا خبر می‌دهد. پس چرا باید تانوس یکی از چیزهایی که برای رسیدن به هدفش به آن نیاز داشت را به کسی که احتمال داشت آن را گم کند، بدهد؟ در نهایت نیز سنگ ذهن آخرین سنگی است که او به دست می‌آورد و اگر که از ابتدا آن را از دست نداده بود، خیلی زودتر از این حرف‌ها می‌توانست همه‌ی آن‌ها را جمع کند.

۹- جاناتان کنت خودش را فدا کرد
Man of Steel ۲۰۱۳

مرد پولادین - احمقانه

درست‌ مانند بیشتر فیلم‌های DC Extended Universe، این فیلم که در حقیقت آغازگر مجموعه فیلم‌‌های DCEU نیز است، ترکیبی از همه چیز را در خودش دارد. یکی از احمقانه ترین اتفاقات این فیلم به دنبال باور قوی جاناتان کنت درباره‌ی این که کلارک باید، حتی اگر به قیمت کشته شدن دیگران باشد، قدرت‌هایش را مخفی نگه ‌دارد، رخ داد. بر اساس همین تفکر وقتی جاناتان در یک طوفان گیر افتاد، از پسرش خواست او را نجات ندهد. ممکن است این ایده که او خودش را فدا کرد تا کلارک هویتش را فاش نکند، جالب به نظر برسد؛ اما در عمل به هیچ‌وجه منطقی نبود. این تصمیم شخصیت کلارک را در موقعیتی قرار داد که مجبور شد اجازه دهد پدرش بمیر.علاوه بر این کلارک با تکیه بر سرعت زیادش می‌توانست خیلی سریع و بدون اینکه کسی متوجه شود، او را نجات دهد.

۸-فرستادن کل نیروهای پلیس به زیرزمین
The Dark Knight Rises ۲۰۱۲

شوالیه تاریکی برمیخیزد - احمقانه

وقتی که تروریست ماسک‌دار بین، شهر گاتهام را تهدید ‌کرد، فرماندار گوردون که هنوز به دنبال مبارزه‌اش با این شخصیت بر روی تخت بیمارستان بود، تصمیم احمقانه ای گرفت. به دستور او تمام نیروهای پلیس به درون سیستم فاضلاب زیرزمینی فرستاده شدند تا با هدایت دود بین و مردانش را از پا دربیاورند. طبیعتا این نقشه به گیر افتادن تمام نیروهای پلیس در زیرزمین شهر انجامید و به دنبال آن بین و سایر خلاف‌کارانی که او آن‌‌ها را آزاد کرده بود، آزادانه در شهر رها شدند. هر چقدر هم که بین خطر بزرگی محسوب می‌شد، قرار دادن تمام نیروهای پلیس در یک فضای بسته را توجیه نمی‌کند. می‌توانستند تمام ورودی‌ها را بسته و تنها یک گروه ویژه را بفرستند. چرا کسی به جز فرماندار تصمیم‌گیری این عملیات را برعهده نگرفت؟ آیا اجازه دادن به قربانیان یک حادثه برای گرفتن تصمیمات استراتژیک، یکی از پروسه‌های روال پلیس به حساب می‌آید؟

۷- داد زدن بر سر هالک
The Avengers ۲۰۱۲

انتقام جویان - احمقانه

لوکی در این فیلم چندین تصمیم احمقانه می‌گیرد، اما این تصمیم احمقانه‌ترین آن‌ها بوده و تصمیمی است که احتمالا بیشتر از همه آن از انجام آن پشیمان است. در حین نبرد نیویورک، لوکی به برج انتقام‌جویان برمی‌گردد و هالک نیز به دنبال او وارد برج می‌شود. لوکی که از پیش نرفتن اوضاع مطابق میلش خسته شده است، بر سر هالک داد می‌زند؛ از خودش می‌گوید و به هالک توهین می‌کند. این غول سبز عصبانی هم به دنبال آن خشمگین شده و حسابی از خجالت او در می‌آید.

۶- دادن آدرس خانه به ماندارین
Iron Man 3 ۲۰۱۳

آیرون من 3 - احمقانه

با اینکه تونی استارک یک مخترع، دانشمند و مهندس نابغه است، اما او هم می‌تواند تصمیمات احمقانه زیادی بگیرد. بعد از اینکه دوستش هپی توسط تروریست‌هایی که برای ماندارین کار می‌کردند زخمی ‌شد، تونی در مصاحبه‌ای با تلویزیون ماندارین را خطاب قرار داده و او را به خانه‌اش دعوت کرد تا انتقام بگیرد. نه تنها دعوت یک تروریست به محل زندگی‌‌تان کار احمقانه‌ای است، بلکه این در حالی بود که تونی تنها لباس ناتمام آیرون‌من‌اش را بر تن کرد و از چند لباس با کنترل از راه دوری که داشت در این نبرد استفاده نکرد. او هم‌چنین به موقع دوست‌دخترش را از خانه بیرون نبرد.

۵-بروس وین هویتش را برای افرادی که در شرف پیوستن به گروهش بودند، فاش کرد
Justice League ۲۰۱۷

لیگ عدالت

برای مبارزه با خطرهای در راه، بروس وین تصمیم گرفت گروهی از افراد قدرتمند را دور هم جمع کند. برای همین او با چندتا از اعضای احتمالی این گروه از نزدیک جلسه گذاشته و تلاش کرد آن‌ها را برای پیوستن به گروهش راضی کند. در همین حین او خیلی راحت هویتش را به عنوان بت‌من برای آن‌ها فاش کرد. قاعدتا انتظار دارید بهترین کارآگاه دنیا بیشتر از این‌ها محتاط باشد و پیش از اینکه از پیوستن این اعضا به گروهش مطمئن نشده است، هویتش را برای غریبه‌ها فاش نکند. اگر که او تجربه‌ی چندانی نداشت، این اشتباه شاید آن‌قدرها احمقانه به نظر نمی‌آید، اما مشخص است که در این جای داستان او یک قهرمان کهنه‌کار است، پس واقعا چرا این کار را کرد؟

۴- نادیده گرفتن بادی
۲۰۰۴

شگفت انگیزان - احمقانه

باب پار، یا آقای شگفت‌انگیز، همیشه از افتخاراتش در زمانی که ابرقهرمان بود، می‌گوید. با این حال همه چیز درباره‌ی گذشته‌ی او افتخار آور نیست. وقتی پر و پاقرص‌ترین طرفدار او، بادی، از او خواست که دستیارش شود، آقای شگفت‌انگیز به او جواب منفی داد و نفرتی را در دل این پسر جوان کاشت. قاعدتا بادی بزرگ شده و تبدیل به تبهکاری شد که چندین ابرقهرمان را کشته و تقریبا همین کار را با آقای شگفت‌انگیز و خانواده‌اش نیز کرد. البته این تصمیم اشتباه آقای شگفت‌انگیز، در نهایت داستان زیبایی را پدید آورد. در حقیقت این تصمیم بد و احمقانه آن‌قدر نتیجه‌ی خوبی داشت که «آیرون‌من ۳» نیز دقیقا همین ایده را تقلید کرد.

۳- هواپیمایی بدون محافظ
Spider-Man: Homecoming ۲۰۱۷

مردعنکبوتی بازگشت به خانه - احمقانه

با اینکه پیتر پارکر باید چیزهای زیادی درباره‌ی قدرت و مسئولیت یاد بگیرد، اما او کسی نبود که احمقانه ترین تصمیم را در «بازگشت به خانه» گرفت. بعد از فروش برج انتقام‌جویان در نیویورک، تونی استارک و هپی هوگان تمام ابزار و وسایل پیشرفته‌ی انتقام‌جویان را بسته‌بندی کردند تا آن‌ها را به موقعیتی جدید بفرستند. برای این کار آن‌‌ها این وسایل را سوار بر یک هواپیمای نامرئی کردند و آن را بر حالت خلبان خودکار گذاشتند تا بدون هیچ مسافری به مقصد برسد. بدون‌ سرنشین بودن هواپیما، آن را تبدیل به هدفی بسیار راحت برای شخصیت‌های منفی داستان می‌کرد، و اگر مقاومت اسپایدرمن نبود آن‌ها احتمالا موفق به انجام این کار می‌شدند.

۲- ساخت اولتران
Avengers: Age of Ultron ۲۰۱۵

انتقامجویان عصر التران - احمقانه

احتمالا انتظار دارید کسی مثل تونی استارک بداند که ترکیب هوش مصنوعی و اسلحه نتیجه‌ی خوبی را به دنبال نخواهد داشت. با این حال ایده‌ی ساخت یک ربات آن‌قدر وسوسه‌برانگیز است و وقتی که تونی یک هوش مصنوعی را درون عصای لوکی پیدا می‌کرد، تصمیم گرفت از آن استفاده کند و با کمک بروس بنر اولتران را ساخت. اولتران که در ابتدا قرار بود وسیله‌ای برای دفاع باشد، به مرور زمان هوشمند شده و به این نتیجه رسید که اصلی‌ترین خطر بر روی کره‌ی زمین انسان‌ها هستند و باید از بین بروند. با وجود اینکه تونی را به شدت دوست داریم، اما باید بگوییم که او تصمیمات احمقانه زیادی می‌گیرد و این یکی از احمقانه‌ترین آن‌هاست.

۱- حمله‌ی استار-لرد به تانوس
Avengers: Infinity War ۲۰۱۸

جنگ ابدیت

مسئولیت فرار تانوس برعهده‌ی افراد زیادی است و به نظر ما متهم اصلی این جریان استار-لرد است. گروهی از قهرمان‌‌ها مستاصلانه بر روی تایتان جنگیدند و موفق ‌شدند برای بازه‌ای کوتاه تانوس را اختیار خود بگیرند، آن هم زمانی که دستکش بی‌نهایت را در دست خود داشت. با این حال پیش از آن که موفق شوند این دستکش را از دست او دربیاورند، تانوس اعلام می‌کند که دخترش گامورا که کوئیل عاشق او بود را کشته است. با این که به احتمال زیاد اگر ما هم در موقعیت او بودیم به شدت ناراحت می‌شدیم، اما قطعا تا زمانی که سنگ‌های ابدیت در موقعیتی امن قرار داده می‌شدند، خشم خود را کنترل می‌کردیم.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی گرت آلدن در وبسایت watchmojo است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید