به پیش Onward اولین انیمیشن اورجینال کمپانی پیکسار در دو سال اخیر است، و تماشای آن به حدی جذاب و سرگرم‌کننده است که با خود فکر می‌کنید چرا پیکسار زودتر داستان وودی و باز را کنار نگذاشته بود.
در حال حاضر این کمپانی در خلاقانه‌ترین و موفق‌ترین دوران خود است. انیمیشن‌های پیکسار تا امروز ما را با دنیا و شخصیت‌های مختلفی آشنا کرده است. از خانواده ابرقهرمان‌ها (شگفت‌انگیزان) گرفته تا ماجراجویی جالب درون مغز یک دختر بچه (درون بیرون). اما پیکسار نیز مانند هر استودیو انیمیشن‌سازی دیگری گاهی یک مجموعه داستان را زیادی کش می‌دهد و نتیجه آن چیزی مانند انیمیشن «ماشین‌ها ۳» می‌شود، داستانی تکراری با شخصیت‌های تکراری.
خوشبختانه پیکسار به دنبال تجربه‌های جدید است. به نیو ماشرومتون خوش آمدید، شهر کوچکی که محل زندگی الف‌ها، اژدهاها و پیکسی‌هاست. خانه‌ها همه شبیه قارچ‌های بزرگ هستند و موجوداتی شبیه راکون و تک‌شاخ در زباله‌های شهر به دنبال غذا می‌گردند. تمام شهر با جزییات فوق‌العاده دقیقی به تصویر کشیده شده است.

همچنین بخوانید:
نقد و بررسی ویلوبی ها The Willoughbys انیمیشن جدید نت‌فلیکس

به پیش

با اضافه شدن تکنولوژی به زندگی این موجودات جادویی، این شهر افسانه‌ای به شهری معمولی تبدیل شده است. وقتی می‌توانی از لامپ برای روشنایی خانه‌ات استفاده کنی دیگر چه کسی به چوب جادو نیاز دارد. به همین دلیل جادو کم‌کم به گذشته این شهر تبدیل شد.
در به پیش Onward زندگی برای الفی به نام ایان (با صداگذاری تام هالند) بسیار عادی پیش می‌رود، تا این‌که او ۱۶ ساله می‌شود و مادرش (جولیا لوئی درایفوس)‌ به او و برادر بزرگ‌ترش بارلی (کریس پرت) کادویی از طرف پدر فوت شده‌شان می‌دهد. وسایل جادویی و افسونی که با آن می‌توانند پدرشان را برای یک روز به این دنیا برگردانند.
این کادوی جالب و جادویی برای همه آن‌ها غافل‌گیرکننده بود، چرا که پدر آن‌ها یک کارمند حسابداری بود و انتظار نمی‌رفت که سروکاری با جادو داشته باشد.
ایان که کمی پس از به دنیا آمدن پدرش را از دست داده بود، از افسون جادویی استفاده می‌کند و این افسون تا حدی نتیجه می‌دهد. چرا که او فقط موفق به احضار نیمی از بدن پدرش می‌شود. بنابراین ایان و بارلی به همراه نیمه بدن پدرشان به دنبال پیدا کردن راهی برای برگرداندن کامل پدرشان می‌روند.

و البته سفر آن‌ها ماجراجویی جالبی از آب درمی‌آید. آن‌ها در مسیر خود به مانتیکوری (با صداگذاری اوکتاویا اسپنسر) برمی‌خورند، شیر بالدار با عظمت و اسطوره‌ای که الان صاحب یک رستوران زنجیره‌ای است. در ادامه مسیر گروهی از اسپریت‌های موتور‌سوار و یک سنتور را نیز می‌بینیم.
هالند و پرت که در دنیای سینما هیچ‌وقت نمی‌توانند در نقش دو برادر در کنار هم بازی کنند، در به پیش Onward ترکیبی فوق‌العاده برای صداگذاری این دو برادر هستند. بارلی هنوز در خانه مادرش زندگی می‌کند و عاشق بازی‌ “دخمه‌ها و اژدهاها” است. هالند که با بازی در نقش اسپایدر-من به شهرت رسید در انیمیشن به پیش Onward در نقش شخصیتی کنجکاو و در حال کشف قدرت‌های غیرعادی خود، بازی کرده است. رابطه احساسی این دو برادر مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
روش و سبک این انیمیشن ساخته دن اسکنلون تا حدی ما را به یاد انیمیشن‌های ساخته کمپانی دریم ورکس، «شرک» و «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» و رابطه رازآلود دو خواهر «یخ زده» می‌اندازد. با این حال به پیش Onward جهشی به جلو برای کمپانی پیکسار است و می‌توان آن را احساسی‌ترین ساخته این کمپانی در سال‌های اخیر دانست.
این مطلب از نوشته جانی الکسینسکی در سایت نیویورک پست گرفته شده است.

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: بلاگ نماوا” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.