کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند، جوان معصوم و خجالتی که در یک‌تکه نان کمال تبریزی ظاهرشده بود، در مدت ده سال به یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمای ایران تبدیل شود. هومن سیدی کارش را با بازیگری شروع کرد و در ابتدای راه بازیگری‌اش با راه بی‌پایان ساخته همایون اسعدیان و پابرهنه در بهشت ساخته بهرام توکلی درخشید و خود را به مخاطبان معرفی کرد.
سیدی باوجود مسیر رو به اوجی که در بازیگری داشت، وارد حیطه کارگردانی شد. سیدی با اولین فیلمش، آفریقا، توجه زیادی به خود و سبک‌کاری‌اش جلب کرد. این فیلم که آغازگر مسیر حرفه‌ای امیر جدیدی هم بود، در سینمای مستقل ایران به فیلم مهم و تأثیرگذاری تبدیل شد. بعد از آفریقا، سیدی به سراغ سیزده رفت و در همان فضای مستقل و جمع‌وجور قصه‌ای تأثیرگذار از روزهای طغیان نوجوانی تعریف کرد.
اعترافات ذهن خطرناک من، جهش بزرگ سیدی در فیلم‌سازی بود. او با شیوه روایت جریان سیال ذهن و آزمودن سبک‌های فرمالیستی، نشان داد که فیلم‌ساز مهمی است و باید مسیر کاری‌اش را تعقیب کرد. سیدی در خشم و هیاهو هم نشان داد که علاوه بر جسارت در قصه‌گویی، تصویر را هم خوب می‌شناسد و با این فیلم قدم در سینمای مدرن نهاد.

هومن سیدی و نوید محمدزاده

مغزهای کوچک زنگ‌زده، آخرین فیلم سیدی بود که تحسین وستایشی را که درخور او بود برایش به ارمغان آورد. مغزهای کوچک زنگ‌زده از اولین نمایشش در جشنواره فجر تا اکران به‌شدت مورد استقبال مخاطبان و منتقدین قرار گرفت. قصه نامتعارف سیدی در کنار تصاویر مسحورکننده پیمان شادمانفر و بازی بی‌نقص فرهاد اصلانی و نوید محمدزاده، سیدی را به یکی از مهم‌ترین چهره‌های سینمای ایران تبدیل کرد.
سیدی حالا پس از فتح سینما، راهی شبکه نمایش خانگی شده است. اولین تجربه کارگردانی او در شبکه نمایش خانگی، بانام قورباغه یکی از کنجکاوی برانگیزترین آثار این پلتفرم است. چراکه سیدی با همان دقت و وسواسی که در سینما به کار می‌برد به سراغ این پروژه رفته است.
از قورباغه به‌عنوان بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین پروژه شبکه نمایش خانگی یاد می‌شود. سیدی برای ساخت این اثر دو سال زمان صرفه کرده است و حتی گفته می‌شود که مذاکراتی با نتفلیکس صورت گرفته تا این مجموعه ، برای اولین بار پخش جهانی را تجربه کند.

از قورباغه چه می‌دانیم؟

پخش تیزری از مجموعه قورباغه در آستانه پخش، تصویر نسبتاً واضحی ازآنچه باید از این مجموعه انتظار داشته باشیم ارائه می‌دهد. قورباغه اثری اجتماعی است، که طبیعتاً در جهان داستانی سیدی اتفاق می‌افتد. به همین دلیل باید انتظار اکشن و هیجان قابل‌توجهی از این مجموعه داشت. به‌علاوه فضای تاریک و شخصیت‌های جذابی که تاکنون در آثار سیدی دیده‌ایم، این بار در قورباغه ظاهر خواهند شد و می‌توانیم امیدوار باشیم با یک اثر متفاوت و ویژه طرف خواهیم بود.
پیمان شادمانفر، فیلم‌بردار قورباغه است و بار دیگر همکاری جادویی خود با سیدی را تکرار خواهد کرد. پیمان شادمانفر با خشم و هیاهو و یک همکاری دیگر با سیدی موفق به کسب سیمرغ بلورین جشنواره فجر شده است. جهان متفاوت سیدی در تصاویر شادمانفر زنده می‌شود و رنگ و تصویر، قصه آدم‌های طردشده، عجیب و متفاوت او را روایت می‌کنند.
بامداد افشار که در اعترافات ذهن خطرناک من و مغزهای کوچک زنگ‌زده با سیدی همکاری داشت، آهنگسازی قورباغه را بر عهده خواهد داشت. افشار که سال گذشته برای پوست برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر شده است، در درک دنیای عجیب‌وغریب و گروتسک سیدی مهارت دارد و بی‌شک قورباغه یک همکاری درخشان دیگر در کارنامه کاری این دو خواهد بود.
همین ترکیب عوامل پشت دوربین نشان می‌دهد که سیدی با چه وسواسی ترکیب نهایی قورباغه را چیده است. حضور عوامل شناخته‌شده سینمایی، سطحی بالاتر از استانداردهای معمول شبکه نمایش خانگی را به همراه خواهد داشت و زمان طولانی که صرف تولید و فیلم‌برداری این مجموعه شده است را توجیه می‌کند.

بازیگران این سریال

غورباقه

نوید محمد زاده همکاری‌اش با سیدی را در سیزده شروع کرد و با خشم و هیاهو و مغزهای کوچک زنگ‌زده ادامه داد. محمدزاده که بعد از دو سیمرغ بلورین و جایزه جشنواره ونیز، از مهم‌ترین چهره‌های بازیگری سینمای ایران است، بعد از یک سال دوری از سینما و تصویر با قورباغه بازمی‌گردد و بی‌شک بار دیگر هنرنمایی درخشانی ارائه خواهد داد.
صابر ابر هم که همیشه با دقت و وسواس نقش‌هایش را انتخاب می‌کند، با قورباغه برای اولین بار شبکه نمایش خانگی را تجربه خواهد کرد.
فرشته حسینی، بازیگر افغان سینمای ایران با رفتن درخشید و در سونامی نشان داد که یک بازیگر جدی است. او هم مانند ابر، با قورباغه برای اولین بار در شبکه نمایش خانگی حاضر می‌شود.
سحر دولتشاهی هم بعد از کسب سیمرغ بلورین برای عرق سرد ساخته سهیل بیرقی، بار دیگر در قورباغه نقشی متفاوت ارائه خواهد کرد و بعد از تجربه نه‌چندان موفق عالی‌جناب، بار دیگر به شبکه نمایش خانگی می‌آید.
نوید پور فرج، از شاگردان هومن سیدی بود که در کنار نوید محمدزاده در مغزهای کوچک زنگ‌زده درخشید و سال گذشته هم با مغز استخوان بازی قابل قبولی از خود ارائه داد. پور فرج با قورباغه می‌تواند تجربه همکاری خوبش با محمدزاده را تکرار کند و بار دیگر زوج موفقی کنار او بیافریند.
در این میان، مهران غفوریان باسابقه کمدی که دارد، می‌تواند در قورباغه با یک کاراکتر متفاوت، در کنار بقیه بازیگران و ستاره‌های این مجموعه فرصتی طلایی برای درخشش داشته باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید

کپی کردن لینک

به این مطلب امتیاز دهید
4/5 - (3 امتیاز)