برای کسانی که «سوگلی» را مورد تحسین قرار می‌دادند، بازگشت نویسنده تونی مک‌نامارا با یک “داستان گاهی واقعی” جذاب خواهد بود. در این سریال که از هولو پخش می‌شود تمرکز بر اوج گرفتن کاترین است، زمانی که تنها بیست سال داشت و به مدت شش ماه بود که به روسیه آمده بود، و به کمک یک ژنرال مست، یک خدمتکار عصبانی، و یک سیاست‌مدار عصبی به مقابله با رژیم خشن امپراطوری پیتر بر می‌خیزد. فصل اول این سریال ده قسمت دارد، و فیلم‌نامه‌ی آن محکم و سریع پیش می‌رود. طراحی لباس‌های آن به گونه‌ای است که مانند یک درام تاریخی سنتی به نظر می‌آید، اما مدرنیته‌ی تازه و شادابی در دل خود دارد. طنز این سریال که آمیخته‌ای از حال و هوای «مری آنتوانت» و «مرگ استالین» است، نشان از درک سازندگان آن نسبت به عجایب آشنای دوره‌ای دارد که پر از تناقض‌های ناشی از تلاقی ثروت و خشونت بوده است.
داستان The Great در اواسط قرن هجدهم شروع می‌شود، زمانی که کاترین (با بازی ال فانینگ) به عنوان یک عروس ساده‌لوح برای پیتر (با بازی نیکولاس هولت) که چندان هم والامقام نیست و بسیار آدم بی‌خودی است، به روسیه می‌آید. فیلم‌نامه‌ای که داستان آن چنین ظرافتی دارد، نیازمند چیره‌دستی بالایی در برقراری تعادل میان کمدی و درام خواهد بود، و هولت و فانینگ، هر دو، به عنوان یک زوج نامتناسب در این سریال می‌درخشند.

همچنین بخوانید:
نقد فصل اول سریال نیروی فضایی Space Force – کمدی استیو کارل جذاب و سرگرم‌کننده است

the great

اما با وجودی‌که کاترین حس بدی به پیتر دارد (که چندان نابجا هم نیست)، به کشور جدید خود علاقه‌مند شده است. او به رویاپردازی می‌گوید: “من روسیه‌ی قوی و زنده‌ای می‌خواهم که پر از ایده‌ها، انسان‌ها و پیشرفت باشد، جایی که در آن مردم با شان و منزلت و هدفمند زندگی می‌کنند.”مشاور امپراطور، اورلو (با بازی ساشا داوان) با لحنی پرسشگر می‌پرسد: “روسیه؟” و سپس ماریل (با بازی فیبی فاکس)، پیش‌خدمت کاترین — که قبلا بانویی اشرافی بوده است، اما جایگاهش از او خلع شده — اضافه می‌کند: “باید باورپذیر باشد. به آن‌ها بگویید… هیچ‌کس شما را نمی‌کشد و مورد آزار و اذیت قرار نمی‌دهد، و نانی برای خوردن خواهید داشت. همین کافی است.”
در سریال The Great علاوه بر ماجراهای واقعی و عجیبی که در دیوان پیتر رخ می‌دهد، مسائلی جدید از جمله جنگ روسیه با سوئد و همچنین شیوع آبله و نگرانی‌های موجود در کشور مورد واکاوی قرار می‌گیرد. کاترین آرزو می‌کند روسیه مدرن‌تر شده و شبیه کشورهای اروپایی شود، در حالی‌که پیتر دسر مورد علاقه‌ی خود را در کنار ظرف‌هایی میل می‌کند که سرهای بریده شده در آن‌ها قرار دارد و برای تفریح چشم‌های آن‌ها را از حدقه بیرون می‌کشد. او زن بهترین دوستش را جلوی او مورد آزار قرار می‌دهد و همیشه از عدم علاقه و لذت کاترین از رابطه‌ی خودشان، آزرده می‌شود. پیتر غر می‌زند: “من می‌توانم حالا کاترین را بکشم و دوباره از نو شروع کنم. چرا کسی راجع به این موضوع هیجان‌زده نیست؟!”

ال فانینگ نیکولاس هولت

از یک نظر اشتباه خواهد بود اگر هولو تمام ده قسمت را یکجا پخش کند، چون The Great از آن دسته سریال‌هایی است که حتما باید آن‌را مزه مزه کرد. این سریال سفر جالبی است که در طی آن تلاش‌های آرام اما محکم کاترین برای به دست گرفتن قدرت را می‌بینیم که منجر به کشف چیزهای بیشتری از خودش می‌شود؛ و همچنین پر است از اتفاقات عجیب و غریب.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی الیسون کین در وب‌سایت پیست مگزین است.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

لیز شنون میلر Liz Shannon Miller | کلایدر Collider

سریال The Great به زیبایی تمام ساخته شده و پیچیدگی‌های مناسب و مورد نیاز دارد، همچنین در مواقع لزوم استواری ثابت‌قدمی خود را حفظ می‌کند. The Great مانند یک وعده‌ی غذایی است که ناگهان حجم واقعی خود را رو می‌کند. این سریالی است که به راحتی می‌توان آن‌را دست‌کم گرفت اما پس از تماشای آن مطمئن باشید تا مدت‌ها آن‌را فراموش نخواهید کرد.

ملانی مک‌فارلند Melanie McFarland | سالون Salon

فیلم‌نامه‌ی مک‌نامارا هوشمندی و طنز قابلی دارد که با نقش‌آفرینی راحت و آزاد فانینگ اثر دوچندانی پیدا می‌کند. فاکس به عنوان ماریل یک هم‌بازی و شریک سریع برای اوست، در حالی‌که هولت، که در «سوگلی» هم بازی کرده است، توانسته است پیتر را بر خلاف کارهای خطایی که انجام داده است، سرگرم‌کننده و لذت‌بخش کند.

متیو گیلبرت Matthew Gilbert | بوستون گلوب Boston Globe

واقعیت به ندرت به اندازه‌ی این داستان تاریخی خنده‌دار است… در طول تماشای سریال The Great احساس کردم فانینگ — در کنار سایر بازیگران — در حال چشیدن فیلم‌نامه‌ی مک‌ناماراست، که لایه‌های مختلف فکرشده و دقیقی را در آن کار گذاشته است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید