پری میسون Perry Mason قهرمان مدافع حقوقی رمان پرفروش ارل استنلی گاردنر (که حدود ۳۰۰ میلیون نسخه از زمان انتشار خود در سال ۱۹۳۳ فروخته است)، مدت‌ها بود که انتظار یک بازآفرینی را می‌کشید. پس از اقتباس‌های سینمایی و سریال‌های رادیویی که با الهام از آن ساخته شده بود، در سال ۱۹۵۷ نسخه‌ی تلویزیونی آن با درخشش ریموند بور ساخته شد که قالب درام‌های دادگاهی را در دهه‌های پیش روی خود طرح‌ریزی کرد.
از کارآگاهانی که روی صندلی‌های دسته‌دار لم داده‌اند تا دادگاه عالی، همه پری میسون را دوست دارد، درست است؟ اما به جز آن‌که او همیشه پرونده‌هایش را برنده می‌شود، ما چه چیزی درباره‌ی او می‌دانستیم؟ گاردنر که در سال ۱۹۸۰ از دنیا رفت پیشینه‌ی داستانی چندانی به پری نداد — شاید به این دلیل که معتقد بود داشتن شخصیت بیش از حد، با فرمول طلایی داستان او تداخل خواهد داشت. همیشه حق با پری بود و می‌توانست مدارک و مستندات لازم برای دفاع از موکل خود را در دقیقه‌ی نود به چنگ آورد و ورق را به نفع خود برگرداند. او یک شخصیت کلاسیک و چندوجهی است.
به همین دلیل است که سریال هشت قسمتی پری میسون Perry Mason جدید رالین جونز و ران فیتزجرالد که از شبکه‌ی اچ‌بی‌او پخش می‌شود فوق‌العاده است و با تماشای آن می‌توان درس خوبی از بازآفرینی موفق یک شخصیت قدیمی و دادن عمق و پیچیدگی احساسی به آن، گرفت.

همچنین بخوانید:
بهترین سریال های ۲۰۲۰ تا به اینجای سال

 پری میسون Perry Mason

برای این‌که سوتفاهم پیش نیاید تاکید می‌کنیم که پری میسون جدید یک فرد توسری‌خور نیست. این پری با بازی متیو ریس (که در آمریکایی‌ها هم درخشیده است)، یک کارآگاه خصوصی با مهارت‌هایی فراتر از جایگاه خود است که بسیار می‌نوشد و وارد کارهای غیرمنتظره و پیچیده‌ی بسیاری می‌شود. او خرج زندگی خود را از راه عجیبی در می‌آورد، او به طور نامحسوس از ستارگان سینما در حال ارتکاب جرم، و یا موقعیت‌هایی که در تضاد با مفاد قراردادهایشان است عکس می‌گیرد، سپس استودیوها به او پول می‌دهند تا از شر آن عکس‌ها خلاص شوند.
همسر پری (با بازی گرچن مول) او را ترک کرده و پسر کوچکشان را با خود برده است. او به آن‌چه که از مزرعه‌شان در خارج شهر به سرعت در حال گسترش — و رو به فساد — لس آنجلس چسبیده است. او همچنین دچار افسردگی شدیدی ناشی از جنگیدن در جنگ جهانی اول در فرانسه است.
داستان سریال بلافاصله پس از کریسمس سال ۱۹۳۱ و بعد از مرگ خشونت‌آمیز «چارلی کوچولو» دادسون، که گروگان گرفته شده بود، آغاز می‌شود. والدین داغدار بچه، متیو و امیلی دادسون (با نقش‌آفرینی نیت کردرای و گیل رنکین) روابط نزدیکی با یک کلیسای محبوب دارند که سرپرستی آن‌را شخصی به نام خواهد آلیس مک‌کیگن (با بازی تاتیانا مازلانی) بر عهده دارد، و زمان زیادی نمی‌گذرد که پلیس و مدعی‌العموم (با بازی استیون روت) مصمم می‌شوند تا انگشت اتهام قتل بچه را به سمت پدر و مادر بگیرند، و آن‌ها هم علیه یکدیگر قرار می‌گیرند.

تاتیانا مازلانی

گذشته از روند آهسته و کاملا رضایت‌بخش این سریال در پرورش یک داستان جنایی، پری میسون Perry Mason تنش مضمونی بین تاریکی بی‌رحمانه و جسارت اخلاقی را به خوبی در نقطه‌ی تعادل خود نگه می‌دارد. پری میسون Perry Mason یک داستان اصیل با ارزش است و از جایی به اوج جذابیت می‌رسد که خود پری هم به قدرت نهفته در قانون پی می‌برد و به سمت آن خم می‌شود.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی هنک استوور در وب‌سایت واشینگتن پست است.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

مکس وینتر Max Winter | کانسیکوئنس آو ساوند Consequence of Sound

واکاوی عمیقی که جونز و فیتزگرالد در این سریال انجام داده‌اند نه تنها نشان‌دهنده‌ی عشق و علاقه‌ی آن‌ها به داستان اصلی است، بلکه اشتیاق آن‌ها به وسعت دادن و اعتمادی که به پایه‌های محکم داستانی که بر روی آن سوار شده‌اند را نشان می‌دهد، و از همین رو توانسته‌اند با موفقیت لایه‌‌های بیشتری به داستان اضافه کنند. فراتر از آن، این سریال می‌تواند سرراست و سرگرم‌کننده هم باشد.

دیو نمتز Dave Nemetz | تی‌وی‌لاین TVLine

بازآفرینی این داستان نسبتا قدیمی که از شبکه‌ی اچ‌بی‌او پخش می‌شود، به شدت حس مدرن و امروزی بودن دارد، با شخصیت‌هایی که به خوبی پرورانده شده‌اند، جلوه‌های دیداری چشم‌نواد، و یک معمای محوری درگیرکننده که در کنار همه‌ی آن‌ها نقش‌آفرینی درخشان متیو رایز تکمیل‌کننده‌ی این سریال تماشایی است.

تری ترونز Terry Terrones | کولورادو اسپرینگز گزت Colorado Springs Gazette

برخلاف شروع آهسته و کندی که این سریال دارد، پری میسون Perry Mason سریالی است که به راحتی می‌توان پای تماشای آن نشست و درگیرش شد. طراحی تولید فوق‌العاده و گروه بازیگران درجه یک باعث خواهند شد احساس کنید در وسط ماجرا قرار گرفته‌اید و وقایع را به خوبی لمس می‌کنید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید