مجله نماوا، فرهاد خالدی نیک

فیلم ماهان نخستین فیلم مستقل حمید شاه حاتمی محسوب می‌شود. او پیش از این فیلم رویای سینما را به صورت مشترک با پدرش علی شاه حاتمی کارگردانی کرده بود و همچنین سابقه‌ی سال‌ها دستیاری پدر را هم در کارنامه دارد.

«ماهان» روایتی است از زندگی یک بازیگر جوان تاتر که پس از مدت‌ها تلاش موفق به ایفای نقش اصلی در یک نمایش می‌شود، اما بیماری سرطان مسیر زندگی او را دچار تغییرات جدی می‌کند. فیلم در واقع قرار است نمایش دهنده‌ی مسیری باشد، که هر فرد ممکن است، پس از آگاهی از ابتلا به سرطان، طی کند. ابتدا ناامیدی و خشم به سراغش می‌آید و بعد باید هر جور که هست خودش را با شرایط جدید وفق دهد.

پیشنهاد شاه حاتمی این است که یک فرد سرطانی نباید تسلیم یاس و ناامیدی شود و باید با امید و آرزو، خودش را به رودخانه‌ی خروشان زندگی بسپارد. دیالوگ کلیدی فیلم این است: «امید می‌تونه مسیر گلوله‌ای که به سمتت شلیک شده رو تغییر بده!»

«ماهان» در عین حال یک فیلم جاده‌ای نیز محسوب می‌شود. قهرمان فیلم به همراه همسرش فاصله ی دور و دراز تهران تا چابهار را با دوچرخه می‌پیماید و «ماهان» در اصل شرح اتفاقاتی است که در طول مسیر برای این زوج می‌افتد. زوجی که سعی می‌کنند با اجرای نمایش های عروسکی برای کودکان سرطانی، هم خودشان در وادی هنر به فعالیت ادامه دهند و هم شادی و امید را به این قبیل کودکان تزریق کنند.

 امیررضا نظری، نگار جوکار و وحید رحیمیان بازیگران جوانی هستند که در نقش‌های اصلی «ماهان» بازی کرده‌اند و بازیگران شناخته شده‌ای چون همایون ارشادی و رامین ناصر نصیر نیز در آن به ایفا نقش پرداخته‌اند. تهیه کننده فیلم، علی شاه حاتمی، گفته است که مهم‌ترین ویژگی فیلم این است که درآمد آن برای بچه‌های سرطانی هزینه می‌شود.