ترافیک مصرفی نماوا برای تمامی مشترکین DSL شاتل، ایرانسل، آسیاتک، های‎وب، TD-LTE مبین نت ، پیشگامان و داتک کاملا رایگان محاسبه می گردد

Spike Lee


"اسپایک لی" متولد 20 مارس سال 1957 در جورجیای آتلانتاست و یک بازیگر، نویسنده، تهیه کننده و کارگردان آمریکایی به حساب می آید.
او در دوران کودکی از جورجیا به بروکلین نیویورک نقل مکان کرد. او در یک خانواده هنری و تحصیل کرده بزرگ شد؛ پدر او نوازنده جاز و مادرش معلم مدرسه بود. او تحصیل خود را در دانشگاه "مور هاوس" ادامه داد و مهارت های ساخت فیلم را در دانشگاه "کلارک" در آتلانتا فرا گرفت. او پس از اتمام دوره تحصیل در دانشگاه "مور هاوس"، مدرک فیلم سازی خود را از مدرسه هنر "تیش" دریافت کرد. او فعالیت هنری و فیلم سازی خود را با ساخت چند فیلم کوتاه شروع کرد.
اسپایک لی در سال 1986 اولین فیلم بلند خود را با نام She's Gotta Have It ساخت. این فیلم حدود 175000 دلار هزینه داشت و توانست 7 میلیون دلار درآمد کسب کند. ساخت این فیلم باعث شد که او شغل خود را راه اندازی کند و یک شرکت ساخت فیلم تاسیس کند. او با تاسیس این شرکت از سال 1983 حدود 35 فیلم ساخته است.
اکثر فیلم های او به تبعیض نژادی، تفاوت رنگ پوست در جامعه سیاه پوستان، نقش رسانه در دنیای پیشرفته امروز، جنایت های شهری، فقر و سایر مسایل سیاسی پرداخته اند.
فیلمهای لی در طول این سال ها، جوایز متعددی را از جشنواره های مختلف مانند "امی" دریافت کرده است. همچنین او برای جایزه اسکار نیز نامزد شده است.