ترافیک مصرفی نماوا برای تمامی مشترکین DSL شاتل، ایرانسل، آسیاتک، های‎وب، TD-LTE مبین نت و پیشگامان کاملا رایگان محاسبه می گردد

اسرار فیزیک کوانتوم: بگذارید زندگی جریان داشته باشد

اسرار فیزیک کوانتوم: بگذارید زندگی جریان داشته باشد

2014 HD 59 دقیقه

پخش این فیلم تنها برای کاربران داخل کشور ایران امکان‎پذیر است در صورتی که داخل ایران هستید و از انواع VPN استفاده می‎کنید، لطفا ارتباط VPN خود را قطع کنید.


درباره سریال:
اسرار فیزیک کوانتوم، فیلمی مستند محصول سال 2014 است. جیم الخلیلی (استاد فیزیک) در این مستند، پیچیده ترین و گیج کننده ترین نظریه فیزیک را مورد بررسی قرار می‌دهد. مستند اسرار فیزیک کوانتوم به زبان انگلیسی و همراه با زیرنویس فارسی در اختیار شما قرار گرفته است.

داستان قسمت:
جیم الخلیلی طبق روال گذشته، عجیب‌ترین موضوع علمی تاریخ بشریت را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. او به بررسی فیزیک کوانتوم و نظریه پیچیده ذرات زیراتمی می‌پردازد. جیم با تمرکز بر دنیای طبیعت، این پرسش را مطرح می‌کند: آیا مکانیک کوانتومی، توضیحی منطقی را برای بزرگترین معماهای زیست شناسی ارائه می‌نماید؟ سینه‌سرخ اروپایی به کمک یکی از عجیب‌ترین فرایند‌های فیزیکی، راه خود را هنگام پرواز پیدا می‌کند. این فرایند که در هم تنیدگی کوانتومی نام دارد، با استدلال‌های علمی قابل توصیف نیست. جیم متوجه می‌شود که حتی شخصی‌ترین تجربیات بشر (نظیر حس بویایی) از ارتعاشات کوانتومی تاثیر می‌پذیرد. نتایج جدیدترین آزمایشات علمی حاکی از آن است که بینی‌ کوانتومی ما رایحه‌های مختلف را از هم تشخیص می‌دهد. جیم در می‌یابد که گیاهان و درختان هنگام جذب نور خورشید طی فرایند فتوسنتز، از معروف ترین قانون فیزیک کوانتوم (یعنی اصل عدم قطعیت) پیروی می‌کنند.


تصاویر


همچنین تماشا کنید