ماجرا از یک ماه پس از سقوط ستاره دنباله‌داری در ژاپن، پس از هزار سال، شروع می‌شود. میتسوها یک دختر دبیرستانی است که در یک شهرستان کوچک کوهستانی با پدرش که شهردار شهر است و خواهر کوچک‌تر و مادربزرگش زندگی می‌کند؛ اما او از زندگی در آنجا خسته شده و آرزو دارد یک پسر دبیرستانی در توکیو باشد. تاکی یک پسر دبیرستانی است که در توکیو با دوستانش زندگی می‌کند، او به همچنین در یک رستوران ایتالیایی به‌صورت نیمه‌وقت کار می‌کند. او علاقه زیادی به هنر بخصوص معماری دارد. یک روز، میتسوها در رؤیا خود را به شکل پسر جوانی در توکیو می‌بیند و از سوی دیگر، تاکی خواب می‌بیند که دختر دانش آموزیست که در یک شهرستان به دبیرستان می‌رود. راز پشت رؤیاهای آن‌ها چیست؟

«نامِ تو» فیلمِ انیمه ای بلند در ژانر علمی تخیلی/ فانتزی/ درام، محصول کشور ژاپن، سال 2016 است. نویسنده و کارگردان آن ماکوتو شینگهای و کمپانی تهیه‌کننده آن “کومیکس وِیو فیلم” است. این انیمه اولین بار در تاریخ سوم جولای 2016 در جشنواره“اَنیمه اکس پو” در لوس‌آنجلس به نمایش درآمد و بعدازآن در تاریخ بیست و ششم آگوست 2016 در ژاپن به روی پرده‌های سینما رفت. زمان فیلم 107 دقیقه و زبان آن ژاپنی است. صداپیشگان فیلم عبارت‌اند از: ریونوسوکه کامییکی (تاکی)، مونه کامیشیرایشی (میتسوها)، ماسامی ناگاساوا (میکی)، اتسوکو ایچهارا (هیتوها)، ریو ناریتا (کاتسوهیکو)، آاویی یوکی (سایاکا)، نوبوناگا شیمازاکی (تسوکاسا)، کایتو ایشیکاوا (شینتا)، کانون تانی (یوتسوها)، ماساکی تِراسوما (توشیکی)، سایاکا اوهارا (فوتاها)، کنا هنازاوا (یوکاری).

thumb-1920-725814انیمه «نامِ تو» با فروش بیش از 10 میلیارد یِن (99 میلیون دلار) در تنها بیست‌وهشت روز پس از شروع نمایشش در سینماها، همچون طوفانی ژاپن را تسخیر کرد. این فروش برای انیمه ای که ساخته کارگردانی غیر از هایائو میازاکی مشهور است، نقطه عطفی محسوب می‌شود. این انیمه برای چهار هفته متوالی در صدر جدول پرفروش‌ها قرار داشته و در پانزدهم اکتبر پس از 52 روز از تاریخ اکرانش به فروش 15,414,488,300 یِنی (حدود 150 میلیون دلار) دست‌یافته. از زمانی که فیلم فانتزی پرفروش ماکوتو شینگهای درباره دو نوجوان که جسمشان باهم جابه‌جا می‌شود در سینماها به نمایش درآمده،7,74 میلیون نفر و جمعیت کثیری از طرفداران مشتاقانه به بازدید مکان‌های رفتند که در فیلم تصویر شده. اکنون «نامِ تو‌» پنجمین فیلم در لیست پرفروش‌ترین انیمه های ژاپن است (صدر این جدول متعلق به انیمه های هایوئو میازاکی است، به ترتیب «شهر اشباح» ، «قلعه متحرک هاول» و «پونیو» در مقام اول تا سوم قرار دارند).

p11-schilling-your-a-20160901-870x580میازاکی که آثارش در ژاپن و دیگر کشورها بسیار محبوب و پرفروش بوده و برنده جوایز زیادی شده، در سال 2013 اعلام کرد که می‌خواهد بازنشسته شود. شینکای که به‌وسیله محبوبیت فیلم جدید خود، رو به‌سوی پیشرفت گذاشته و در حال حاضر برای خود نامی درصحنه انیمیشن ژاپن ساخته، به چشم جانشینی برای میازاکی به او نگاه می‌شود؛ اما انیماتورهای ژاپنی دلیل خوبی دارند که از کلمه “میازاکیِ جدید “ متنفر باشند. اول اینکه این مسئله آن‌ها را با طرفداران درگیر می‌کند که انتظار دارند که فیلم شبیه یا تقلیدی از کار استاد باشد. دوم اینکه فروش آن‌ها در باکس آفیس با میازاکی مقایسه می‌شود که تنها تعداد محدودی از رقیبان یا جانشینانش می‌توانند به آن نزدیک شوند. پس اینجا باید به ماکوتو شینگهای که در میان این “میازاکی‌هایی جدید “ جزو تحسین‌شده‌ترین‌هاست، تبریک گفت و او را تحسین کرد. بخصوص که فیلم او نه در اواسط جولای (بهترین زمان برای به نمایش درآمدن فیلم‌ها) بلکه در اواخر آگوست منتشر شد. انیمه «نامِ تو» با ترکیبی از جزئیات واقعه گرایانه زیبا و فانتزی‌های مبتنی بر عواطف و احساسات، پویانمایی شده که باعث می‌شود مقایسه آن با میازاکی نامعقول نباشد، فیلم‌های شینکای تاکنون، ازجمله اولین کار بزرگ و شاهکار او «پنج سانتیمتر در ثانیه 2007»، حساسیت‌های عاشقانه‌تری نسبت به کارهای میازاکی دارد؛ داستان یک زوج جوان عاشق در مقابل با قهرمانان زن دلیر فیلم‌های استاد که در انواع ماجراجویی‌ها درگیر می‌شوند.

aramajapan_kiminonawa_wideیکی از جاذبه‌های این فیلم سینما توگرافی زیبای آن است که تمرکز آن بر روی استفاده از نور است. همراه با شینکای، ماساشی آندو کارگردان انیمیشن که در خیلی از کلاسیک‌های استودیو گیبلی همکاری داشته، در این انیمه همکاری می‌کند. پس‌زمینه‌های فوق واقع‌گرایانه شینکای از ساختمان‌ها و مناظر شهری تقریباً با عکس برابری می‌کنند. داستان فیلم بر اساس رمانی از خود شینکای است که بیش از یک‌میلیون کپی فروخته، داستان شامل مکان‌های واقعی زیادی می‌شود، مانند زادگاه شینکای در استان ناگانو، حومه استان گیفو و البته توکیو. تصویرسازی جذاب فیلم باعث شد که بسیاری از افراد به بازدید آن مکان‌ها بروند (مانند پله‌های کنار معبد شینتو در بخش شینجوکویِ توکیو) و از آن عکس بگیرند. چهار آهنگ از گروه راک محبوب ژاپنی “رَدویمپز “ جزو موسیقی متن فیلم هستند که باعث افزایش محبوبیت فیلم شدند.
فیلم شینکای کمدی از خجالت و بی‌دست‌وپایی نوجوانی ارائه می‌دهد (و شاید در بعضی جاها بیش‌ازاندازه به آن می‌پردازد)، بخصوص درصحنه‌های که میتسوها به تاکی تبدیل می‌شود که به‌اندازه کافی بامزه هستند اما تا حدودی هم تکراری‌اند. به همچنین فیلم، این جابه‌جایی جسمی دو شخصیتش را با حساسیتی جدی موردتوجه قرار می‌دهد که مخصوص خود شینکای است. همان‌طور که آن‌ها با شرایط عجیب و اشتیاق‌های ناآشنای جدید خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند، برای همدیگر یادداشت می‌گذارند و حتی باهم مشاجره می‌کنند. البته ما می‌دانیم که عشق بین آن دو جوانه خواهد زد اما در قلب داستان، رمز و راز ستاره دنباله‌داری وجود دارد که هر یک هزار سال یک‌بار ظهور می‌کند و یک ماه قبل از شروع داستان در آسمان ظاهرشده. آیا این ستاره دنباله‌دار نشانه‌ای از عذاب و نابودی برای رابطه تازه شکوفا شده این دو نفرست؟

737400فیلم‌نامه این انیمه دارای پیچش‌ها و غافلگیری‌های زیادی است، اما تمرکزش را بر روی سرنوشت تاکی و میتسوها از دست نمی‌دهد. کاراکترهای نقش دوم و مکملی مثل میکی، ارشد و رئیس عاقل درعین‌حال جذاب تاکی و یا مادربزرگ سُنتی میتسوها، در درجه نخست نقش برجسته کردن شخصیت و معضلات کاراکترهای اصلی رادارند (مانند معضلاتی که علاقه ناشیانه تاکی به میکی ایجاد می‌کنند).
شینکای از همان آغازین کار خود در سال 2002، توانسته طرفداران خود را با فیلم‌های بعدی خود چون «مکانی که در روزهای اول ما وعده داده شد» و «پنج سانتیمتر در ثانیه» گسترش دهد. او که بیشتر کاراکترهای اصلی فیلم‌هایش نوجوانان هستند گفته است که می‌خواهد به این مخاطبان خاص نزدیک‌تر شود. او اظهار داشت:

تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارند که احساس پریشانی می‌کنند چون زندیگی‌شان محدود به مدرسه و خانه می‌شود، برای همین آن‌ها به خواندن مانگا و داستان و بازی‌های کامپیوتری رو می‌آورند. من می‌خواهم برای نسل جوانی که به‌طورجدی و صادقانه به این داستان‌ها نیاز دارند فیلم بسازم 

تمام نقدهایی که «نامِ تو» تاکنون دریافت کرده مثبت بوده، رتبه آن در “روتن تومِیتو “ 100 از صد و امتیاز میانگین آن 8.5 از 10 است. رتبه فیلم در سایت “آی اِم دی بی “ 8.9 از 10 و در سایت “مای انیمه لیست ” 9.4 از 10 است. منتقد مجله “جِپَن تایمز “ 4 ستاره از پنج و رابی کالین منتقد مجله “تلگراف “ 5 ستاره از پنج به این انیمه داده و اظهار داشته:

این فیلم خیلی زیبا و تقریباً خنده‌دار است. مثل یک‌چشم انداز درخشان پس از بارانی سنگین، همه‌چیز مثل زندگی واقعی با وضوح بیش‌تر، روشنایی بیشتر و حساسیتی بالاتر است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید