فیلم «جنگ جهانی زد» World War Z محصول سال ۲۰۱۳، فیلمی ترسناک-اکشن به کارگردانی مارک فورستر (Marc Forster) است، فیلم‌نامه را متیو مایکل کارناهان (Matthew Michael Carnahan)، درو گودارد (Drew Goddard) و دیمون لیندلوف (Damon Lindelof) نوشته‌اند که اقتباسی ست از رمان مکس بروکس (Max Brooks). داستان گری لین (Gerry Lane) با بازی برد پیت (Brad Pitt) را دنبال می‌کند که به‌عنوان مأمور سازمان ملل به دنبال زامبی‌هاست. ساخت فیلم پس از بارها عقب افتادن و نوشته شدن دوباره فیلم‌نامه سرانجام در سال ۲۰۱۳ تمام شد و در لندن به اکران درآمد. فیلم با بودجه ۱۹۰ میلیون دلاری‌اش توانست فروش فوق‌العاده‌ی ۵۴۰ میلیون دلاری داشته باشد که پرفروش‌ترین فیلم زامبی تابه‌حال محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد ساخت قسمت دوم فیلم هم به‌زودی شروع شود، حرف‌ها حاکی از این است که دیوید فینچر David Fincher کارگردانی قسمت دوم این فیلم موفق را به عهده خواهد گرفت.مأمور سابق سازمان ملل و خانواده‌اش در ترافیکی در فیلادلفیا هستند که زامبی‌ها به شهر حمله می‌کنند. وحشت بین مردم پخش می‌شود و گری و خانواده‌اش به نیوجرسی می‌روند و در آپارتمانی پناه می‌گیرند، پسرکی به اسم تامی هم در خانه حضور دارد. یکی از ژنرال‌های سازمان ملل هلیکوپتری را برای نجات آنها می‌فرستند و گری و خانواده‌اش به همراه تامی به پناهگاه نیروی دریایی در آتلانتیک منتقل می‌شوند. جایی که پزشکان و دانشمندان در حال تحقیق درباره‌ی فاجعه‌ی اتفاق افتاده‌اند. دکتر اندرو به این نتیجه رسیده که برای ساخت واکسن این ویروس به منشأ آن احتیاج است. زمانی که گری متوجه می‌شود که اگر برای پیدا کردن منشأ به آنها کمک نکند خود و خانواده‌اش از کشتی بیرون رانده می‌شوند، موافقت می‌کند که منشأ را برای دکتر پیدا کند.گری و دکتر به پناهگاهی در کره جنوبی می‌روند در بدو ورود با حمله زامبی‌ها مواجه می‌شوند، دکتر براثر اشتباه خودش کشته می‌شود و گری رد منشأ را تا اورشلیم می‌گیرد. مکانی که طبق گفته‌ها منطقه‌ای امن از زامبی‌ها دارد و موساد و اسراییلی‌ها باهم آن را اداره می‌کنند. در حین انجام کارها فرمانده نیز به ویروس مبتلا می‌شود و برای جلوگیری از تبدیل‌شدن به زامبی خود را می‌کشد. گری و خلبان موفق به فرار می‌شوند.
گری فرمانده‌ی اسراییلی‌ها را در اورشلیم می‌بیند و فرمانده به او توضیح می‌دهد که ماه‌ها پیش هندی‌ها به آنها خبر داده‌اند که باروحی خبیث در جنگند، آنها هم دور شهر را دیوار کشیده‌اند و تنها نجات‌یافتگان را به شهر راه می‌دهند. سروصدای نجات‌یافتگان زامبی‌ها را به شهر می‌کشد و فرمانده از سربازان می‌خواهد که گری را به هواپیمایش بازگردانند. درحالی‌که سربازان اسراییلی گری را به هواپیمایش اسکورت می‌کنند گری متوجه می‌شود که زامبی‌ها به پسرکی نحیف با قیافه‌ای مریض بی‌توجه‌اند. کمی بعد و در میانه راه دست یکی از سربازان با گاز زامبی‌ها، آلوده می‌شود و گری برای نجات او دستش را قطع می‌کند.تصمیم می‌گیرند با سازمان سلامت جهانی در ویلز بروند، در میانه راه و در هواپیما، زامبی به آنها حمله می‌کند گری برای مقابله با او نارنجکی می‌اندازد که سبب کشته شدن زامبی و تصادف خودشان می‌شود. ولی در آخر گری و سرباز یک دست نجات پیدا می‌کنند ولی گری بی‌هوش به سازمان می‌رسد. ۳ روز بعد به هوش می‌آید و تئوری‌اش را برای دکتر بازگو می‌کند تصمیمی می‌گیرند افرادی را توسط باکتری ضعیف کنند تا ببینند آیا به آنها حمله می‌شود یا نه. گری سرباز و دکتر برای انجام کار و دسترسی به واکسن، باید به محلی بروند که زامبی‌ها در آن حضور دارند. گری در حین انجام عملیات مجبور می‌شود برای تست تئوری‌اش و دست پیدا کردن به چیزی که برای آن به این محل آمده‌اند، خود را به باکتری آلوده کند. زامبی‌ها بدون آسیب زدن از کنارش می‌گذرند. موفق به بازگشت و ساخت واکسن می‌شوند و … ادامه داستان را در نماوا ببینید.
و اما نظر منتقدین بر این فیلم:
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]
[/animate]
منتقد رولینگ استون (Rolling Stone) معتقد است که فیلم، فیلمی مهیج، ترسناک و هوشمندانه است. بااینکه مشکلات فیلم‌نامه و ساخت دوباره و عقب افتادن کارها بودجه فیلم را برای کارگردان تا ۲۰۰ میلیون دلار بالابرده است و از شروع فیلم‌برداری تا پایان آن نزدیک به ۲ سال طول کشیده است، فیلم خیلی خوبی از آب درآمده و ارزش مشکلات را داشته است. برد پیت بازی خوبی از خود ارائه داده است و باید خدا را شکر کرد که کارگردان همانند فیلم قبلی خود افتضاح به بار نیاورده است.

[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد ایندی‌وایر (IndieWire) در مورد فیلم گفته است که فیلم هم همانند رمانی که از روی آن ساخته‌شده در نمایش معضلاتی همانند ویروس که بر اندام جامعه افتاده است به‌خوبی عمل کرده، زامبی‌ها همانند مشکلات بوروکراتیک کنونی در تمامی گوشه و کنارهای زندگی انسان رسوخ می‌کنند و قصد نابودی بشر را دارند. موفقیت کارگردان متشکر از آمادگی ذهن نسل جدید در قبول ایده‌های نو و مبتکرانه است. فیلم شاید خشن باشد و برای افراد زیر ۱۳ سال نامناسب و غیرقانونی اما فیلم توانسته خشم را بدون استفاده از کلمات رکیک (و صدالبته کشت و کشتار زامبی-وار) به نمایش بکشد. شاید هوشمندانه‌ترین فیلم زامبی نباشد اما مسلماً عامه‌پسندترین آن‌هاست.
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد واشنگتن‌پست (Washington post) معتقد است که فیلم به‌طور شگفت‌انگیزی هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده است. بااینکه ساخت فیلم درواقع تمرینی برای یادگیری مشکلات مدیریتی بوده است (ساخت فیلم با مشکلات زیادی همراه بوده است). او فیلم را باکارهای جرج رومرو (Goerge Romeo) مقایسه کرده و آن را بسیار قابل‌تقدیر خوانده است. بااینکه فیلم، فیلمی هیجان‌انگیز و ترسناک است خیلی شمارا در استرس نگه نمی‌دارد، شاید به این دلیل که گری و همکارانش باید خیلی بی‌سروصدا و بدون جلب‌توجه زامبی‌ها مأموریت خود را انجام دهند. برد پیت که تهیه‌کننده فیلم هم بوده تمام تلاش خود را کرده است که عمقی جهانی و وجدانی به فیلم و داستان آن دهد و نتیجه فیلمی شده که مطمئناً بینندگان از دیدن آن لذت خواهند برد.
[animate animation=”fadeInLeft” duration=”3″ delay=”1″]

[/animate]
منتقد گاردین (The Gardian) که آخرین منتقد منتخب ما برای این فیلم است کمترین امتیاز را در میان منتخبان این نقد به فیلم داشته (البته او هم امتیازی بالای ۵۰ به فیلم داده است). با توجه به فیلم‌نامه‌ای که بارها از نو نوشته شد و ۶ هفته‌ی اضافه‌ای که برای ساخت فیلم صرف شد، انتظار می‌رفت که فیلم چیز خوبی از آب درنیاید؛ اما پس از دیدن فیلم باید بگویم که خیلی بهتر از چیزی بود که انتظارش را داشتم. ممکن است که قسمت‌هایی از فیلم معنی خاصی برایتان نداشته باشد اما کلیت فیلم بسیار خوب و پرمعنی است و بازی با زامبی‌ها و مشکلاتی که برای جامعه بشری به وجود می‌آورند نیز بسیار هوشمندانه و خوب ارائه‌شده است. شاید این فیلم بهترین سمبل برای نشان دادن فیلم‌های زامبی نباشد ولی مطمئناً به آن بدی که شایعه شده بود هم نیست.

مثل همیشه بیایید خود قضاوت کنید، فیلم را در نماوا ببینید و نظر خود را با ما در میان بگذارید. یادتان باشد که قسمت دوم فیلم هم درراه ساخت است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید