هایائو میازاکی Hayao Miyazaki بدون هیچ شکی یکی از بزرگ‌ترین انیماتور‌ها و کارگردانان انیمیشن در ژاپن و دنیا است؛ او کسی است که لقب پدرخوانده انیمیشن را با خود یدک می‌کشد. طرح داستان‌های سرگرم‌کننده، کاراکتر‌های مفتون‌کننده و پویانمایی‌های نفس‌گیر فیلم‌های او باعث شهرت بین‌المللی در بین منتقدان و همچنین شهرت در میان عموم مردم و مخاطبین شده. از سال ۱۹۷۹ که اولین فیلمش را کارگردانی کرد، فیلم‌های دل‌نشین و هوشمندانه‌ای که برای کودکان ساخته محبوبیت فراوانی کسب کرده و به نمادهای فرهنگی مهمی بدل شده‌اند.  تعهد “والت دیزنی” به معرفی فیلم‌هایش به بقیه جهان (به‌جز آسیای جنوب شرقی)، این امکان را ایجاد کرد تا مردم بیشتری با کارهای با کیفیت و زیبا و خارق‌العاده او آشنا شوند. نشانه ویژه آثار میازاکی مناظر پرشکوه و طرح مفاهیم عمیق در مورد موضوعات جدی مثل جنگ، کشاکش بشر با طبیعت و مسئله هویت است.
در اینجا به معرفی چهار اثر از میان آثار برگزیده او می‌پردازیم که می‌توانید در نماوا به تماشای آن بنشینید و برای ساعاتی چند از دنیای واقعی و روزمرگی‌های آن جدا شوید:
۱ـ سرویس تحویل کیکی Kiki’s Delivery Serviceداستان فیلم دربارهٔ دختر جادوگر جوانی به نام کیکی است که به دلایلی مجبور می‌شود مستقل زندگی کند. در این راه او خود را در زندگی سخت اجتماعی می‌بیند که برای زندگی در این شرایط او از قدرت خود استفاده می‌کند و شروع به کار می‌کند، کاری که ماجراهای زیادی را برای او پیش می‌آورد. کار او پیک هوایی است.۲ـ شاهزاده مونونوکه Princess Mononokeدر تمامی فهرست‌های برترین ‌آثار میازاکی، این فیلم و «شهر ارواح» در بین جایگاه اول و دوم جابه‌جا می‌شوند. «شاهزاده مونونوکه» پرفروش‌ترین انیمیشن میازاکی و در زمان خود، پرفروش‌ترین فیلم ژاپن بوده است. تم اصلی داستان شاید جدال صنعت و طبیعت باشد؛ نیاز انسان‌ها به صنعت برای بقا و آسیبی که به‌واسطه صنعت به طبیعت وارد می‌کنند. این فیلم به همچنین جزو معدود فیلم‌های میازاکی است که شخصیت اول داستانش نه یک دختر بلکه یک شاهزاده مذکر است. این‌یکی از فیلم‌های نسبتاً تاریک میازاکی است که افسانه‌های سنتی ژاپنی در آن ظاهر می‌شوند.۳ـ قلعه متحرک هاول Howl’s Moving Castleمیازاکی در این اثر، برخلاف اغلب کارهایش به اقتباس رو آورده و فیلم‌نامه‌اش را بر اساس داستانی از دیانا وین جونز نوشته است. (لوپین ۳ نیز اقتباس است.) در قلعه متحرک هاول، تفاوت دیگری نیز به چشم می‌خورد. عموماً در داستان‌های میازاکی، شخصیت اصلی یا نوجوان است یا کودکی است در آستانه نوجوانی اما در «هاول»، قهرمان داستان دختر جوانی است که در اثر نفرین به یک پیرزن تبدیل می‌شود و به‌ناچار برای رهایی از این طلسم، درصدد جستجوی جادوگری برمی‌آید که در خانه‌ای متحرک زندگی می‌کند.۴ـ پونیو روی صخره کنار دریا Ponyoپونیو به‌طورکلی بدون استفاده از گرافیک کامپیوتری ساخته‌شده و به‌صورت سنتی یک انیمیشن با دست کشیده شده است. این هشتمین فیلم میازاکی برای “استودیو جیبلی” و به‌طورکلی دهمین فیلمی است که توسط او کارگردانی شده است. داستان فیلم درباره یک ماهی طلایی جادویی به نام پونیو است که با یک پسر ۵ ساله به نام سوسکه آشنا شده و عاشقش می‌شود و آرزو دارد تبدیل به یک دختر انسان شود.همچنین بخوانید:
انیمه و ژانر در انیمه چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید