پنج‌شنبه‌شب در مراسم بنیاد فیلم آمریکا برای احترام و تقدیم جایزه یک‌عمر دستاورد هنری به دایان کیتون Diane Keaton، چهره‌های پیر و جوان هالیوود در سالن دالبی کنار هم جمع شدند. فردریک المز Frederick Elmes، فیلم‌بردار زبده که در بسیاری از فیلم‌های دیوید لینچ همکاری داشته هم مدال فرانکلین جی شافنر Franklin J. Schaffner Alumni را در این مراسم دریافت کرد.
حتی وودی آلن Woody Allen هم درحرکتی نادر برای اهدای این جایزه در لس‌آنجلس حاضر شد و گفت: این [دایان کیتون] زنی است که در همه زمینه‌ها فوق‌العاده است. آشنایی من و او به مدت‌ها قبل برمی‌گردد. او با ظاهر، سبک (آلن گفت: کیتون شبیه زنی در نمایش «اتوبوسی به نام هوس» است که شخصیت Blanche را با خود می‌برد) و مردان زندگی کیتون (به گفته آلن بهترین مردان هالیوود که همگی کیتون را ترک کردند) شوخی کرد.

دایان کیتون و وودی آلن در فیلم «آنی هال»

او تنها کسی نبود که کیتون سرزنده را که نشسته بود و به همه این شوخی‌ها می‌خندید، دست‌ می‌انداخت. مارتین شورت Martin Short و استیو مارتین Steve Martin با اجرای آهنگی همراه با اجرای پیانو، مجلس را سر ذوق آوردند. شورت گفت: دایان، این مراسم افتخار بزرگی برای توست، من زمانی را که خودم این جایزه را بردم به یاد می‌آورم.
مارتین چند تا از نصیحت‌هایی که کیتون به وی کرده بود را گفت:

آدم خوبی بودن برخلاف کمک کردن به خیریه خرجی برایت ندارد

سارا سیلورمن Sarah Silverman کیتون را با قهرمان بزرگ تنیس بیلی جین کینگ Billie Jean King مقایسه کرد: دایان نمی‌خواست یک آدم مشهور باشد، او می‌خواست یک بازیکن تنیس موفق باشد. او شکست خورد، اما سعی‌‌اش را کرد. سیلورمن درباره سبک و اعتمادبه‌نفس کیتون افزود: او یک نیروی تکرار نشدنی است. کیتون آدم باحالی است. برای اینکه با کلاه زیبا به نظر برسید علاوه بر داشتن یک سر خوش‌فرم، به اعتمادبه‌نفس بالا هم نیاز دارید.
جین فوندا Jane Fonda هم راجع به علاقه کیتون به پوشیدن کلاه گفت: این جایزه، یک جای خوب برای آویزان کردن کلاه‌هایش خواهد بود. او همچنین گفت به‌افتخار کیتون یک لباس سفید پوشیده است. او به‌عنوان یکی از معدود سخنان سیاسی این شب افزود: سفید فقط رنگ لباس کابینه دونالد ترامپ نیست.

مریل استریپ و ریس ویترسپون در مراسم AFI

مریل استریپ Meryl Streep که لباسی همانند شخصیت فیلم «آنی هال» Annie Hall (یکی از فیلم‌های مشهور کیتون) را به همراه یک کلاه و کراوات پوشیده بود به کیتون گفت: مسلماً کیتون به‌عنوان پوشیده‌ترین آدم در تاریخ (کیتون اکثراً لباس‌هایی بسته و پوشیده به تن می‌کند) اتفاقاً کاملاً معلوم و آشکار است… درون و ظاهر هیچ‌کس همانند کیتون برایمان آشکار نبوده است.
وارن بیتی Warren Beatty گفت: من آمده‌ام تا از تو به خاطر هنر و دوستی‌ات تشکر کنم.
آل‌پاچینو Al Pacino هم همکاری‌شان در «پدرخوانده» را یادآور شد و گفت: هر کاری که می‌کنی، فقط نگو که هنرمند هستی. بعدازآن با صدایی پر از احساس به کیتون گفت: تو یک هنرمندی، یک هنرمند فوق‌العاده.
مورگان فریمن Morgan Freeman همانند خیلی از کسانی که صحبت کردند، سالن را به قهقهه درآورد: من از لذت همکاری با کیتون چیزی نمی‌دانم، اما از کنار او بودن بسیار لذت برده‌ام. فکر نمی‌کردم او در مورد این قضیه صحبت کند، اما این کار را کرده است. سپس او متن مصاحبه‌ای که کیتون دراین‌باره صحبت کرده بود را از رو خواند.
از نسل جدید هم ریچل مک‌آدامز Rachel McAdams، اما استون Emma Stone، ریس ویترسپون Reese Witherspoon و لیسا کودرو Lisa Kudrow به نمایندگی صحبت کردند و از تأثیری که کیتون روی زندگی‌شان گذاشته بود گفتند. ویترسپون گفت بهترین نصیحت زندگی‌اش را از زبان کیتون شنیده است:

در لباس پوشیدن به سلیقه خودت عمل کن، برای زنده کردن یک شخصیت از فیزیک بدنی‌ات استفاده کن و به خودت اجازه بده بدون شرمنده بودن خودت باشی.

مک‌آدامز هم سه نصیحت فوق‌العاده از کیتون دریافت کرده بود: یک دستیار برای خودت بگیر، در ارتباط با مرد‌‌ها خیلی به آنها سخت نگیر و همیشه بهترین لباست را بپوش. من به همه این‌ها عمل کردم، دارم روی آن‌ها کار می‌کنم.
افرادی مانند باب گزل Bob Gazzale تهیه‌کننده مراسم بنیاد فیلم آمریکا، جین پیکر فرستنبرگ Jean Picker Firstenberg کارگردان سابق این بنیاد و باب دالی Bob Daly و بقیه تماشاگران کیتون را هنگام صحبت‌‌هایش تماشا کردند. او متن سخنرانی‌اش را که از قبل آماده کرده بود دور انداخت و گفت زیادی رسمی بوده است. او گفت: امشب فوق‌العاده است، من نمی‌خواهم سخنرانی کنم. به‌جای آن برایشان یک آهنگ خواند: آهنگ “Seems Like Old Times به یاد نقشش در فیلم «آنی هال».

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید