خطر لو رفتن داستان
اگر بهترین راه برای داستان‌سرایی بیان غیرمستقیم، دادن سرنخ‌ها و کمک به فهمیدن معنای پنهان هر چیزی است، پس فیلم‌های خانوادگی معاصر با چالش جالبی روبه‌رو هستند. چطور می‌توان داستانی را واضح و روشن برای بیننده‌های جوان‌تر بیان کرد و درعین‌حال مفاهیم عمیق و پیچیدگی داستان را حفظ کرد؟ «شگفتی» Wonder، فیلمی در مورد پسر نوجوانی با بیماری اختلال ساختار جمجمه‌ و صورت craniofacial disorder و رابطه‌اش با آدم‌های اطرافش است. داستان این فیلم با تغییر دائمی شخص اول داستان، روایت می‌شود. این فیلم با داستانی درباره پسربچه‌ای درگیر مشکلاتی آغاز می‌شود، اما به فیلمی در مورد جامعه تبدیل می‌شود.
بازیگر فیلم «اتاق» Room، جیکوب ترمبلی Jacob Tremblay، در نقش آگی پولمن Auggie Pullman بازی می‌کند، پسربچه ده‌ساله‌ای که تابه‌حال ۲۷ عمل جراحی بر روی صورتش انجام داده است و مادرش ایزابل، با بازی جولیا رابرتز، در خانه به او درس می‌داده است. در طول فیلم اطلاعات زیادی در مورد بیماری آگی به ما داده نمی‌شود، با‌این‌حال علاقه شدید او به علم، می‌تواند نتیجه زمان زیادی باشد که او در کلینیک‌ها و در کنار پزشک‌ها گذرانده است.تمام کردن دبستان و رفتن به مقطع راهنمایی برای هیچ‌کس آسان نیست، اما برای آگی که سال‌هاست وقتی از خانه بیرون می‌رود کلاه فضانوردی به سر می‌کند و صورتش را از همه پنهان می‌کند، بسیار دشوارتر است. مخصوصاً وقتی نگران مواجهه با کودکان دیگر و مسخره شدن و اذیت شدن توسط آن‌ها است. وقتی در اولین روز بدون کلاه فضانوردی و همراه مادرش که زیر لب در حال دعا کردن است، وارد مدرسه می‌شود، ما هم همان حس اضطراب و آسیب‌پذیر بودن او را احساس می‌کنیم: جمعیت بچه‌ها از سر راهش کنار می‌روند، بعضی‌ رویشان را برمی‌گردانند، بعضی حرفشان را قطع می‌کنند و به او خیره می‌شوند، بعضی به او می‌خندند و برخی دیگر در سکوت به او نگاه می‌کنند.
البته آگی هم پسر ساده و بی‌گناهی نیست. علی‌رغم سن کمش، زبان تیز و طعنه‌زنش سلاح دفاعی اوست، او کاملاً می‌داند که وقتی آدم‌ها کنارش هستند واقعاً چه حسی دارند، حتی با این‌که به‌خوبی احساساتشان را پنهان می‌کنند. با‌این‌‌وجود، وقتی یکی از بچه‌های مدرسه، جک ویل Jack Will (با بازی Noah Jupe)، می‌خواهد با او دوست شود، بسیار تعجب می‌کند؛ اما همین ارتباط برقرار کردن با دیگری است که باعث می‌شود آگی آسیب‌پذیرتر از هر زمان دیگری شود.
آگی اولین صحنه‌های فیلم را روایت می‌کند، اما «اعجوبه» فقط درباره او نیست. بعدازآن، تمرکز داستان از شخصیتی به شخصیت دیگر می‌رود و احساسات افراد نزدیک به آگی را نشان می‌دهد. خواهر بزرگ‌ترش، ویا (با بازی Izabela Vidovic)، در طی این ‌سال‌ها فهمیده است که نسبت به برادرش، همیشه اولویت دوم برای والدینش است. ویا با کمی تأسف در صدایش، می‌گوید: “آگی خورشید است، مامان و بابا و من سیاره‌‌هایی هستیم که دور خورشید می‌چرخیم.” او نیز درگیر مشکلاتی در مدرسه است و دوست دارد راجعه آن‌ها با مادرش حرف بزند و از او کمک بگیرد، اما تمام توجه و وقت ایزابل صرف آگی می‌شود. صرف کردن تمام‌وقت و انرژی برای یک نفر، به معنای بی‌توجهی به دیگری است.
فیلم در توصیف شخصیت‌ها فراتر از این می‌رود و ما حتی از دید پسربچه‌های بدجنس نیز داستان را می‌بینیم و دلیل این خشونت آن‌ها را متوجه می‌شویم. این فیلم فرصتی است برای نشان دادن دنیای مدرسه راهنمایی، بچه‌های بدجنس و بچه‌هایی که آزار می‌بینند، بچه‌های باحال و پرطرفدار و بچه‌های خجالتی و تنها.
«اعجوبه» فیلمی آرام است، در این فیلم خبری از ماجراهای پیچیده و شخصیت‌های پرسروصدا نیست. یکی از آرام‌ترین فیلم‌هایی است که امسال دیده‌ام، حتی کافه‌تریا مدرسه نیز به طرز عجیبی ساکت است. ممکن است ازنظر برخی این اتفاق عجیبی باشد، اما این روند آرام باعث شده به‌طور کامل به احساسات شخصیت‌ها پرداخته شود.در آخر فیلم، در کلاس ویا، بچه‌ها نمایشنامه «شهر ما» Our Town نوشته تورنتون وایلدر Thornton Wilder را اجرا می‌کنند. وقتی این صحنه را دیدم، فکر کردم نکند فقط برای به گریه انداختن مخاطب این قسمت را به فیلم اضافه کرده‌اند؟ و جواب این بود که احتمالاً آره؛ اما حتماً دلیل مهم‌تری برای آن داشته‌اند: نمایشنامه وایلدر درباره انسانیت و سادگی و قدرت همبستگی است. پس شاید این فیلم درباره کودکی با صورتی غیرعادی، واقعاً درباره کودکی با صورتی غیرعادی نیست و بلکه درباره هر چیزی که ما از آن برداشت می‌کنیم، است؛ و اگر این را هنر ندانیم، پس من نمی‌دانم چه چیز را می‌توان هنر نامید.
نظر برخی منتقدین درباره فیلم «اعجوبه»:
منتقد روزنامه نیویورک‌تایمز، Glenn Kenny، این فیلم را اثری متفاوت و بسیار سرگرم‌کننده می‌داند. ازنظر او انتخاب بازیگران آن، از پدر و مادر آگی (جولیا رابرتز و اوون ویلسون Owen Wilson) گرفته تا همکلاسی‌هایش، انتخاب بسیار عاقلانه‌ای بوده است.
کالوین ویلسون Calvin Wilson، منتقد St. Louis Post-Dispatch درباره کارگردانی این فیلم می‌گوید:
«این فیلم که از رمانی به همین نام، نوشته R.J. Palacio اقتباس شده است، داستانی تأثیرگذار در موردقبول کردن ویژگی‌های خود و کنار گذاشتن غرور است. استیون شباسکی Stephen Chbosky که نمایشنا‌مه این اثر را با همکاری Steven Conard و جک ترون Jack Throne نیز نوشته است، این فیلم درام احساسی را کارگردانی کرده است. شباسکی در حفظ کردن تعادل بین روند کلی داستان‌ و بیان احساسات شخصیت‌ها، بسیار ماهر است.»الکس ولچ Alex Welch، منتقد IGN درباره بازی بازیگران این فیلم می‌گوید:
«بازی تمام ستاره‌های فیلم فوق‌العاده است، اما جیکوب ترمبلی است که در نقشش می‌درخشد. فیلم «اعجوبه» خیلی بهتر از آن چیزی بود که در پیش‌نمایش‌های آن دیده‌ایم. درست است که بعضی قسمت‌ها به نظر خیلی کلیشه‌ای می‌آمد، اما «اعجوبه» فیلمی احساسی و تأثیرگذار در مورد کودکی متفاوت است و پیام خود را به زیبایی به بیننده منتقل می‌کند. داستان هریک از شخصیت‌ها با جزییات مناسبی روایت می‌شود که باعث می‌شود به شناخت خوبی از همه شخصیت‌ها برسیم.»
ریک بنتلی Rick Bentley، منتقد Chicago Tribune در ستایش این فیلم و پیامی که منتقل می‌کند، می‌گوید ازنظر او، «اعجوبه» فیلمی است که برای پیر و جوان مناسب است، مانند درس زندگی برای جوانان است و به آن‌ها نشان ‌می‌دهد در زندگی چطور با آدم‌هایی که ظاهری متفاوت دارند باید رفتار کرد. ازنظر او پیام فیلم، صبوری، درک کردن و پذیرفتن معایب خود و احترام به خود و دیگران است.
همچنین بخوانید:
بررسی فیلم Rampage: فیلمی سرگرم‌کننده برای تماشا در یک روز تعطیل

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید