دومین فیلم از این سه‌گانه جدید «جنگ ستارگان» Star Wars، توجه بیشتری به شخصیت‌های زن پیچیده آن دارد، از ری Rey و لیا Leia گرفته تا رز Rose و کاپیتان فازما Phasma و شخصیت‌های دیگر آن.
گوئندولین کریستی Gwendoline Christie که از کودکی یکی از طرفداران مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» بوده، از همان بچگی آرزوی بازی در این مجموعه فیلم را داشته است. کریستی علاقه‌مند به زندگی در دنیای ساخته فیلم، در کنار شخصیت‌هایی مثل پرنسس لیا با بازی کری فیشر Carrie Fisher بود. کریستی در همان کودکی، خاص بودن این شخصیت در آن دنیا را درک می‌کرد. کریستی جدیداً در مصاحبه‌ای با ایندی‌وایر IndieWire گفت: “با خودم فکر می‌کردم وای من عاشق این زنم. او شخصیتی متفاوت دارد. کسی نمی‌تواند به او بگوید چه کار بکند یا نکند. او باهوش و شوخ و بسیار شجاع است. در دنیای سینما شخصیت‌های زیادی شبیه او وجود ندارند.”
با تمام شدن این مجموعه فیلم، به نظر می‌رسید رؤیایی او هیچ‌گاه به حقیقت تبدیل نشود، اما خوشبختانه، برای کریستی و باقی طرفداران این مجموعه فیلم‌ها، داستان «جنگ ستارگان» ادامه پیدا کرد و این بار شخصیت‌های زن قوی و منحصربه‌فرد زیادی در آن حضور دارند که کریستی نیز یکی از آن‌هاست.کهکشانی پرستاره
کریستی که اولین بار با بازی در فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» Star Wars: The Force Awakens، ساخته جی.جی. آبرامز J.J. Abrams، در این سری فیلم‌ها حضور پیدا کرد، بار دیگر با فیلم «جنگ ستارگان: آخرین جدای» Star Wars: The Last Jedi به کارگردانی ریان جانسون Rian Johnson بازمی‌گردد. با این‌که همیشه شخصیت‌های زن جالبی، مانند پرنسس لیا و ملکه آمیدالا Amidala، در فیلم‌های «جنگ ستارگان» وجود داشتند، اما هیچ‌وقت این شخصیت‌های زن اکثریت نبودند. در آخرین فیلم این مجموعه، این موضوع تغییر کرد و بازیگران قوی و سرشناس زیادی در نقش‌های اصلی در این فیلم حضور دارند.
کلی مری ترن Kelly Marie Tran نیز به‌تازگی به جمع این بازیگران پیوسته است و نقش شخصیت جدیدی به نام رز تیکو Rose Tico، عضوی از گروه مقاومت را بازی می‌کند که با فین Finn (با بازی جان بویگا John Boyega) همکاری می‌کند. بااینکه ترن مانند کریستی از بچگی از طرفداران «جنگ ستارگان» نبود، اما هنگامی‌که با داستان‌های آن آشنا شد، از گستردگی طیف شخصیت‌های آن شگفت‌زده شد. “این مجموعه فیلم طرفداران زیادی دارد و نسل به نسل مردم به تماشای آن می‌نشینند. «جنگ ستارگان» هم‌چنین نقش بزرگی در استفاده از بازیگران زن و بازیگران رنگین‌پوست داشته‌ است و این موضوع مهمی است.”در آخرین ساخته جانسون، شخصیت‌‌های زن‌ قوی زیادی وجود دارد، ازجمله رز با بازی ترن، خواهر خلبان نترس او پیج Paige (با بازی ورونیکا انگو Veronica Ngo)، فازمای بدجنس با بازی کریستی، ادمیرال امیلین هولدوی افسانه‌ای Admiral Amilyn Holdo (با بازی لارا درن Laura Dern)، بیلی لورد Billie Lourd در نقش ستوان کونیکس Connix، هرمیون کورفیلد Hermione Corfield در نقش خلبان تالی لینترا Tallie Lintra، لوپیتا نیونگو Lupita Nyong’o در نقش ماز کاناتای باهوش Maz Kanata و بازیگران دیگری در نقش اعضای گروه مقاومت که در صحنه‌های زیادی حضور دارند. نقش دیزی ریدلی Daisy Ridley و کری فیشر، به‌عنوان آغازکننده زنان قوی در این مجموعه فیلم، نیز قابل‌توجه است.
کریستی گفت: “خیلی خوشحالم که کمپانی دیزنی تصمیم به ادامه ساخت این مجموعه گرفت. «جنگ ستارگان» یکی از محبوب‌ترین مجموعه فیلم‌های تاریخ سینما است و بازتابی از جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. مردم دوست دارند خود را در چیزی که تماشا می‌کنند،‌ ببینند و در گذشته داستان‌های زیادی با حضور پررنگ زنان وجود نداشت.”
انتظارات بیش‌ازحد
موضوع قابل‌توجه فقط تعداد نقش‌های زنان در «آخرین جدای» نیست، بلکه داستان فیلم طیف متفاوتی از شخصیت‌ها را به شخصیت‌های زن داستان داده است که تا امروز معمولاً به شخصیت‌های مرد داده می‌شد، ازجمله نژادهای مختلف و ویژگی‌های منحصربه‌فرد و غیرمتعارف. برای مثال برای شخصیت رز، ترن اولین نقش شخصیت زن نژاد آسیایی- آمریکایی را بازی می‌کند و دیدن این تنوع در «جنگ ستارگان» برایش جالب است، به‌علاوه از این‌که برای نشان دادن اصلیت او از گریم سنگین و غیرضروری که در بیشتر فیلم‌نامه‌ها دیده است، استفاده نشده، خوشحال است. ترن گفت: «اگر فقط نژاد این شخصیت مهم بود، به شخصیتی دوبعدی تبدیل می‌شد. این نکته اولین چیزی بود که مرا جذب خود کرد. ما در دنیای دیگری هستیم و ملیت و نژاد یک نفر تنها نشان‌دهنده شخصیت و ویژگی‌های او نیست.»
ترن امیدوار است که شاهد شخصیت‌های دیگری مانند رز – و داستان‌هایی مانند «جنگ ستارگان»- باشیم که باعث بیشتر شدن تنوع بازیگران در سینما شود. ترن اضافه کرد: “من مفتخرم که در نقش شخصیتی با نژادی متفاوت بازی کنم که معمولاً در فیلم‌های این‌چنینی شاهد آن نیستیم. دوست دارم بازیگران آسیایی-آمریکایی زیادی در فیلم‌های مختلف حضور داشته باشند و این موضوع به امری کاملاً طبیعی تبدیل شود؛ اما هنوز تا رسیدن به آن فاصله داریم و خوشحالم که بخشی از این تغییر هستم.”
در دنیای خیالی که به دو بخش خوبی و بدی تقسیم شده است، کریستی از بازی در نقش فازما، شخصیت بدجنس داستان، شخصیتی که معمولاً به شخصیتی مذکر داده می‌شود، خوشحال است. کریستی دراین‌باره گفت: “دیدن شخصیت زن بدجنس و خشن در سینما معمول نیست. این رفتاری است که در جامعه ما ناهنجاری به‌حساب می‌آید و باور بر این است که زنان نباید این‌گونه رفتار کنند. به همین دلیل، بازی در نقش شخصیتی که از این جنبه خود شرمسار نیست و اتفاقاً به او انگیزه می‌دهد، واقعاً هیجان‌انگیز است.”
زنان «آخرین جدای» انتظارات معمول را درهم می‌شکنند و از نقش‌های سنتی زنان در اکثر فیلم‌ها فراتر می‌روند. زنان «آخرین جدای» وابسته به هیچ مردی نیستند و مردان آن‌ها را کنترل نمی‌کنند، چیزی که در دنیای داستانی کم پیش می‌آید.
کریستی هم‌چنین اضافه کرد: “معمولاً زنان نقش‌های مادر و یا نامزد شخصیت اصلی را بازی می‌کنند و به‌ندرت خود شخصیت اصلی داستان‌اند. نکته‌ای که در مورد این سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» مورد علاقه من است، این است که زنان با این‌که شخصیت‌های قوی دارند، اما مانند مردها رفتار نمی‌کنند. علت قوی بودن این شخصیت‌ها، چندبعدی بودن آن‌ها است.”
پرنسس اصلیبااین‌حال، هنوز هیچ شخصیتی برای کریستی و ترن، به‌اندازه پرنسس اصلی این مجموعه داستان تأثیرگذار نیست و هر دو از تماشای آخرین لحظه‌های اجرای کری فیشر در نقش این شخصیت محبوب، منقلب شدند. ترن گفت: “کری همیشه جاودان خواهد ماند و یاد او هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. نه‌فقط به خاطر این‌که نقش پرنسس لیا را بازی کرد، بلکه به خاطر شخصیت خود او و شجاعتش.”
کریستی امیدوار است که «آخرین جدای» و باقی فیلم‌های «جنگ ستارگان» همان تأثیری که بر او در زمان کودکی داشت را روی مخاطبان جوانش بگذارد. “به نسل جدیدی فکر کنید که با فیلم‌های جدید «جنگ ستارگان» بزرگ خواهند شد و همان حسی را خواهند داشت که من با تماشای کری فیشر و این نوع شخصیت جدید زن، داشتم. افزایش شخصیت‌های زن در فیلم‌ها واقعاً برایم خوشایند است، زیرا نشان‌دهنده تغییر طرز فکر مردم در مورد توانایی انسان‌ها است.”
همچنین بخوانید:
Star Wars: The Last Jedi: سیاسی‌ترین فیلم مجموعه جنگ ستارگان

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید