از بازیگران پرکار مرد سینمای ایران گفتیم، نوبتی هم که باشد نوبت بازیگران زن است که ببینیم پرکارترینشان در سالی که گذشت چه کسانی بودند. پس با ما همراه باشید تا به بررسی پرکارترین بازیگران زن سینما در سال نودوپنج بپردازیم:

1- رؤیا نونهالی
به نظر می‌رسد نونهالی از کم‌کاری و گزیده کاری خسته شده و تصمیم گرفته است با حضوری پررنگ در سینما، سال نودوپنج را به پایان ببرد. نونهالی که بازی‌های تحسین‌شده زیادی دارد، در سال نودوپنج در چهار فیلم حضور داشت که یکی از دیگری ناامیدکننده‌تر بودند. در ابتدای سال با بازی در «کفش‌هایم کو؟» ضعیف‌ترین کار کیومرث پوراحمد تا به امروز حضوری نه‌چندان درخشان داشت و در پاییز در ملودرام آبکی «نیمه‌شب اتفاق افتاد» ساخته تینا پاکروان در کنار حامد بهداد در نقش اصلی حضور داشت که گرچه بازی خوبی ارائه داده بود اما «نیمه‌شب اتفاق افتاد» به‌هیچ‌وجه پتانسیل دیده شدن و تحسین کردن را نداشت. کمی بعد هم فیلم گیشه‌ای و ناموفق «مشکل گیتی» ساخته بهرام کاظمی از وی به روی اکران رفت و درنهایت هم بعد از پایان جشنواره با فیلم «هلن» ساخته علی‌اکبر ثقفی سال نودوپنج را به پایان می‌برد؛ اما جنجالی‌ترین حضور رؤیا نونهالی در سال 95 بی‌شک، داوری جشنواره مناقشه برانگیز سی و پنجم بود. نونهالی که قرار است در سری دوم مجموعه «شهرزاد» حضورداشته باشد، علی‌رغم پرکاری‌اش، چندان موفق نبود.
2- پانته‌آ پناهی‌ها
پناهی‌ها که بازیگر تئاتر است امسال حضور موفق و چشم‌گیری را در سینمای ایران تجربه کرد. حضور وی در چندتایی از مطرح‌ترین فیلم‌های امسال ازجمله، «اروند» ساخته پوریا آذربایجانی، «نفس» ساخته نرگس آبیار، «لاک قرمز» ساخته سید جمال سید حاتمی و البته نقش کوتاهی در «آااادت نمی‌کنیم» ساخته ابراهیم ابراهیمیان، این حس را ایجاد می‌کرد که همه‌جا حضور دارد. نقش متفاوتش در «نفس» گرچه کمی اغراق‌شده بود اما دل‌چسب و دوست‌داشتنی بود و در لاک قرمز کاراکتری باورپذیر را آفریده بود. همچنین با نقش‌آفرینی در سریال «شهرزاد» توانست با مخاطبان غیر سینمایی هم ارتباط برقرار کند.
3- بهنوش بختیاری
شاید عجیب‌ترین و جالب‌ترین کارنامه بازیگری سال نودوپنج متعلق به بهنوش بختیاری باشد. بعد از بازی در تقریباً همه سریال‌های طنز تلویزیونی و نقش‌آفرینی در کمدی‌های مبتذل سینمایی به نظر می‌رسد بختیاری تازه مسیر اصلی بازیگری‌اش را یافته است. بختیاری که در جشنواره فجر سی و پنجم در فیلم «ماجان» ساخته رحمان سیفی آزاد در یک نقش متفاوت حضور داشت، سال نودوپنج را با کمدی پرفروش اما نه‌چندان جالب مانی حقیقی «50 کیلو آلبالو» شروع کرد. نکته‌ای که در این فیلم حائز اهمیت است، شخصیت‌ها و کاراکترهای جدید و چالش‌برانگیزی بودند که بختیاری هم یکی از این کاراکترها را بر عهده داشت و انصافاً هم خوب از عهده آن برآمد. همچنین بختیاری با بازی در فیلم‌های «دزد و پری» ساخته حسین قناعت در ژانر کودک و نوجوان و «مشکل گیتی» ساخته بهرام کاظمی حضور داشت؛ اما مهم‌ترین نقش‌آفرینی بختیاری در سالی که گذشت که اتفاقاً مهم‌ترین اثر کارنامه هنری او نیز هم هست فیلم «من» ساخته سهیل بیرقی است. نقشی متفاوت که نامزدی سیمرغ بلورین نقش مکمل را از جشنواره سی و پنجم فجر هم برایش به ارمغان آورد.
4- شبنم مقدمی
بازیگر پرکار سینما و تلویزیون سال نودوپنج را پرمشغله و موفق گذراند. مقدمی با حضور در بهترین و معتبرترین فیلم‌های سینمای ایران خود را به‌عنوان یک بازیگر درجه اول مطرح کرد. گرچه مقدمی همیشه در نقش‌های مکمل حضورداشته اما در همین نقش‌ها هم درخشیده است. حضورش در نقش مکملی در «ابد و یک روز» سعید روستایی یکی از این نقش‌هاست؛ اما گل سرسبد نقش‌آفرینی‌های شبنم مقدمی در سال نودوپنج، نقش کوتاهی است که در فیلم «نفس» ساخته نرگس آبیار ایفا کرده است. نقشی که به‌صورت مشترک به همراه فیلم کمدی «زاپاس» برایش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن را از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر کسب کرد. مقدمی سال جاری را با نقش‌آفرینی در فیلم «سایه» به کارگردانی مسعود نوابی و نهایتاً با چهار فیلم به پایان می‌برد و یکی از پرکارترین بازیگران سینمای ایران در این سال است.
5- مریلا زارعی
پای ثابت سینمای ایران مریلا زارعی است. سالی نیست که حداقل یکی دو فیلم در اکران نداشته باشد و طبیعتاً امسال هم از این قاعده مستثنا نیست. مریلا زارعی سال نودوپنج را در حالی به پایان می‌برد که علاوه بر نقش‌آفرینی در سه فیلم مطرح، توانسته برای بازی در فیلم «زیر سقف دودی» آخرین ساخته پوران درخشنده، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را کسب کند. زارعی با بازی در نقش اول فیلم «گیتا» ساخته مسعود مددی، نقشی مکمل در فیلم «دختر» ساخته رضا میرکریمی و «بادیگارد» ساخته ابراهیم حاتمی کیا یکی از پرکارترین بازیگران سینمای ایران در سال نود و پنج بود.
6- ویشکا آسایش
ویشکا آسایش که در چند سال اخیر حسابی پرکار شده است، سال نودوپنج را با سه فیلم حسابی پرفروش به پایان می‌برد. «خوب، بد، جلف» ساخته پیمان قاسم‌خانی که این روزها روی اکران است و به‌تازگی از مرز 4 میلیارد تومان فروش گذشت، «دراکولا» ساخته رضا عطاران و البته نقشی کوتاه در فیلم «50 کیلو آلبالو» ساخته مانی حقیقی سه فیلمی هستند که آسایش امسال در اکران داشت. البته آسایش که گه گاهی هم به تئاتر سر می‌زند، امسال با نمایش موفق «می‌سی‌سی‌پی» کاری از همایون غنی زاده به صحنه آمد.
7- مینا ساداتی
بازیگر تازه‌نفس سینمای ایران علی‌رغم حضور در سه فیلم سینمایی سال جنجالی و پرهیاهویی را سپری نکرد. ساداتی در نقشی کوتاه و مکمل و با یک بازی قابل‌قبول در «فروشنده» اصغر فرهادی حضور داشت و نقش اول آخرین اثر کمال تبریزی یعنی «امکان مینا» را بر عهده داشت. فیلمی که به‌شدت فاقد یک ساختار منسجم سینمایی بود و به همین دلیل هم چندان دیده نشد. کار دیگر ساداتی در سال گذشته «هیهات» فیلم چهار اپیزودی سینمای ایران بود که به دلیل تقارن با ایام محرم و روزهای سرد سینما نه دیده شد و نه فروش چندانی داشت.
8- طناز طباطبایی
بعد از فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند.» اثر پوران درخشنده و فیلم «مرهم»، کاری از علیرضا داوود نژاد، طناز طباطبایی ثابت کرد، بازیگری است که باید منتظر کارهای جدیدش بود و او را جدی گرفت. طناز طباطبایی هم‌سال نسبتاً پرکاری را گذراند. بازی در «خشم و هیاهو» هومن سیدی که نامزدی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را برایش به ارمغان آورد، «اروند» کاری از پوریا آذربایجانی، فیلمی با محوریت دفاع مقدس و شهدای غواص و «مرگ ماهی» آخرین اثر روح‌الله حجازی فعالیت‌های سینمایی طباطبایی در سال نودوپنج بود.
9- سحر دولتشاهی
یکی دیگر از بازیگرانی که چند سال اخیر بسیار پرکار بوده است، بی‌شک سحر دولتشاهی است. دولتشاهی فارغ از دغدغه و حاشیه‌هایی که مدتی احاطه‌اش کرده بود، در سال نودوپنج با درخشش در «بارکد» کاری از مصطفی کیایی نشان داد علاوه بر یک بازیگر جدی و هنری می‌تواند حضور موفقی هم در گیشه داشته باشد. همچنین این روزها «وارونگی» را بر پرده اکران دارد و نقش کوتاهی هم در «مرگ ماهی» روح‌الله حجازی داشت. همچنین با نمایش موفق «مرگ هوتن» کاری از یوسف باپیری رابطه‌اش با تئاتر را حفظ کرد.
10- ریما رامین فر
ریما رامین فر هم بازیگری است که در چند سال اخیر پرکار شده و شاید درخشش در سینما را مدیون سریال دیده‌شده سیروس مقدم یعنی «پایتخت» باشد. به‌هرحال رامین فر در سال نودوپنج با حضور در اثر تحسین‌شده سعید روستایی، «ابد و یک روز» و کمدی موفق «زاپاس» به کارگردانی برزو نیک نژاد و «مرگ ماهی» یکی از پرکارترین بازیگران سینمای ایران بود.
در کنار این بازیگران پرکار، بازیگرانی چون ترانه علیدوستی و مهناز افشار هم بودند که هرکدام فقط یک فیلم را در اکران داشتند. گرچه علیدوستی با سریال موفق شهرزاد سرش حسابی شلوغ بود و مهناز افشار هم به‌جز «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» در سریال عاشقانه حضورداشته است. لیلا حاتمی اما سال نودوپنج را فقط با یک فیلم یعنی «من» سهیل بیرقی به پایان می‌برد و طرفدارانش باید تا سال آینده صبر کنند تا نقش‌آفرینی بی‌نظیرش در آخرین کار حمید نعمت‌الله، «رگ خواب» را ببینند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید