«What the Health» یک فیلم مستند در سال ۲۰۱۷ است که به‌نقد تأثیرات مصرف محصولات گوشتی و لبنی بر روی انسان می‌پردازد و آزمایشات دارویی و سازمان‌های سلامت و آزمایشگاهی را زیر سؤال می‌برد. هدف از ساخت این مستند ترویج رژیم‌های مبتنی بر گیاه و سبزیجات است.

این مستند توسط تعدادی از پزشکان، متخصصان تغذیه و خبرنگاران پژوهشگر در راستای تعامل استفاده از این محصولات و تأثیرات نامفهوم آن و استفاده از آزمایش‌های ناکافی و جهت‌دار، یافته‌های دستکاری‌شده و اطلاعات ضعیف و بی‌پایه شدیداً به‌نقد کشیده شده است.
تبلیغات فیلم به صورتی ارائه‌شده که فیلم را به‌عنوان فیلمی معرفی می‌کند که سازمان‌های بهداشتی نمی‌خواهند که دیده شود. فیلم به دنبال کیپ آندرسون (Kip Andersen) راه می‌افتد و مصاحبه‌های او را با پزشکان و دیگران درباره‌ی رژیم غذایی و سلامت به نمایش می‌گذارد. آندرسون را می‌بینیم که در تلاش برای تماس با نمایندگان سازمان‌های بهداشت است و هر بار سرخورده و نا‌راضی از جواب آن‌هاست. در طول این مصاحبه‌ها او به دنبال رابطه‌ی میان مصرف گوشت و لبنیات و تأثیراتش در صنعت دارویی‌ و سازمان‌های بهداشت است. جهت فیلم به این سوست که مشکلات بزرگ سلامتی به جهت مصرف گوشت و لبنیات است و تئوری توطئه‌ای در کار است که می‌خواهد این معضل را از دید مردم خارج نگاه دارد.

یک‌بند مچ‌گیری می‌کند تا بتواند ثابت کند سازمان‌هایی چون سازمان آمریکایی دیابت در حال پنهان کردن نتایج استفاده از محصولات موردبحث هستند (ممکن است که تئوری‌اش درست باشد اما راه رسیدن او به جواب اصلاً درست و قابل‌قبول نیست).
بیشتر ما می‌توانیم با رژیم غذایی کمتر متکی بر گوشت و لبنیات و پر از سبزیجات زندگی کنیم؛ اما پیام‌‌هایی چون “نوشیدن شیر منجر به سرطان می‌شود ” و یا “خوردن تخم‌مرغ به بدی سیگار کشیدن است “، او را در راه رسیدن به هدفش یاری نخواهند داد. او با این کار به‌جای کمک به فهمیدن اثر استفاده از این محصولات بیشتر بینندگان را گیج می‌کند و کمکی به فهم درست استفاده از این محصولات نمی‌کند. شاید اگر متخصصانی با دیدهای متفاوت را به نمایش می‌گذاشت و مغرضانه به سمت اثبات تئوری‌اش نمی‌رفت مستند می‌توانست تأثیر بهتری در مطلع و قانع کردن افراد داشته باشد.البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که به دلیل مطلق نبودن یافته‌های استفاده از محصولات غذایی اکثر مستندها درباره‌ی این موضوع را می‌توان همین‌طور زیر سؤال برد؛ اما کمبود اطلاعات پزشکی و غذایی ثابت‌شده و مغرضانه بودن رفتار سازنده، باور این مستند را برای بینندگان بسیار سخت کرده است؛ اما درعین‌حال این مستند سروصدای زیادی ایجاد کرده و دیدن آن خالی از لطف نیست. تمامی اطلاعات به نمایش گذاشته‌شده اشتباه نیستند و می‌توان چندی نیز از مستند آموخت.

این فیلم توسط کیپ اندرسون و کیگان کان (Keegan Kuhn) نوشته، کارگردانی و تولیدشده است. دو نفری که ساخت مستند «راز پایداری» Cowspiracy را در سال ۲۰۱۴ عهده‌دار بوده‌اند. تقریباً تمامی مراحل ساخت این مستند با همکاری این دو نفر انجام‌شده، حتی فیلم‌برداری و موزیک فیلم هم کار آن‌هاست. بودجه ساخت فیلم از طریق ایندیگوگو (Indiegogo) جمع‌آوری‌شده است. ایندیگوگو سایتی‌ست که در آن افراد می‌توانند بر روی پروژه‌هایی که طبق سلیقه و باب میلشان است سرمایه‌گذاری کنند. این فیلم توانست بالغ بر ۲۳۵ هزار دلار برای ساخت جمع‌آوری کند. فیلم در مارچ ۲۰۱۷ برای عموم به نمایش درآمد و در حال حاضر می‌توان آن را بر روی نت‌فلیکس و یا حتی یوتیوب مشاهده کرد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید