تعطیلات عید شکرگزاری در سال ۲۰۱۶ و باکس آفیس، هم‌زمان داستانی درباره ضیافت و قحطی بود.
در موفقیت عظیم دیگری برای فیلم‌های انیمیشن و البته برای دیزنی، فیلم «موآنا» Moana با فروش ۸۱.۱ میلیون دلاری خود، یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران شده در تعطیلات پنج‌روزه عید شکرگزاری تا به امروز نام گرفت. این فیلم که در ۳۸۷۵ سالن سینما اکران شد توانست رقیب خود یعنی «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها»‌ Fantastic Beasts and Where to Find Them را به جایگاه دوم تنزل دهد. «جانوران شگفت‌انگیز»‌ توانست ۶۵.۸ میلیون دلار بفروشد و مجموع فروش داخل امریکای این فیلم به ۱۵۶.۲ میلیون دلار رسید.
درفروش جهانی «جانوران شگفت‌انگیز» با رقم دل‌چسب ۱۳۲ میلیون دلاری در صدر جدول فروش قرار گرفت و رقم فروش خارج از امریکای این فیلم به ۳۱۷.۵ میلیون دلار رسید. درمجموع فروش داخل و خارج امریکا، این فیلم تاکنون توانسته ۴۷۳.۷ میلیون دلار فروش داشته باشد. «موآنا» هم درفروش خارج از امریکا کم‌کم دارد جای خود را باز می‌کند. این فیلم در طول تعطیلات آخر هفته فقط در چند کشور اکران شد و توانست ۱۶.۳ میلیون دلار بفروشد. ۱۲.۳ میلیون دلار از این فروش متعلق به چین بود و در این کشور «موآنا» از «جانوران شگفت‌انگیز» شکست سختی خورد، چون «جانوران شگفت‌انگیز» توانست در چین ۴۱.۱ میلیون دلار بفروشد.

واقعیت این است که «موآنا»‌ برای موفقیت همه‌چیز را در اختیار دارد، نقدهای درخشان، صداپیشگی دوین جانسون در نقش یک شاهزاده نیمه خدای اهل جزایر پولی‌نزی بازی می‌کند و موسیقی‌های فوق‌العاده‌ای هم برای آن نوشته‌شده است. صداپیشه نقش «موآنا» یک بازیگر جوان به نام اولی‌لی کراوالیو است. این دومین موفقیت بزرگ دیزنی، بعد از فروش جهانی ۶۱۶ میلیون دلاری «دکتر استرینج» Doctor Strange است. «دکتر استرینج» همچنین موفق شد با فروش ۱۸.۹ میلیون دلاری داخل امریکا در طول این تعطیلات جایگاه سوم فروش را از آن خود کند.

flex_moana_header_d94bca96و اما در انتهای جدول، فیلم «قوانین صدق نمی‌کنند» Rules Don’t Apply ساخته وارن بیتی، بعد از پنج روز اکران در تعطیلات در ۲۳۸۲ سالن سینما و در هفته آغازین اکران خود تنها ۲.۲ میلیون دلار فروش داشت. با توجه به تعداد زیاد سینماهای نمایش‌دهنده این فیلم، این میزان فروش یکی از بدترین‌ها به شمار می‌رود. این‌یک شکست بزرگ برای شرکت پخش‌کننده این فیلم، یعنی شرکت فاکس محسوب می‌شود. استودیوی ناکام بعدی، استودیو‌ی سونی/تری‌استار بود که فیلم آخر انگ لی، «پیاده‌روی طولانی بیلی لین‌» Billy Lynn’s Long Halftime Walk را در اکران دارند. فروش این فیلم نسبت به هفته گذشته ۷۹ درصد تنزل کرد و توانست ۱۹۲ هزار دلار بفروشد. رقم کلی‌فروش این فیلم به ۱.۶ میلیون دلار رسید.

«قوانین صدق نمی‌کنند» Rules Don’t Apply به کارگردانی وارن بیتی داستانی از گذشته هالیوود را روایت می‌کند و درباره یک دختر جوان (لیلی کولینز) و یک مرد جوان (آلدن ارنریایش)‌ است که هر دو برای هاوارد هیوز مشهور کار می‌کنند. وارن بیتی علاوه بر کارگردانی این فیلم، خود در نقش هاوارد هیوز بازی کرده است. آنت بنینگ همسر وارن بیتی و متیو برادریک هم در این فیلم بازی کرده‌اند.براد گرین پیکچرز و میرامکس هم قسمت دوم کمدی سیاه «سانتای بد»‌ را اکران کردند و آن‌ها هم موفقیت چندانی نداشتند. این فیلم که با بودجه ۲۶ میلیون دلاری ساخته‌شده، مجدداً از بیلی باب تورنتون در نقش اصلی استفاده کرده است. او شخصیتی به نام ویلی سوک را بازی می‌کند که بزرگ‌ترین دشمن و مخالف تعطیلات کریسمس است. پیش‌بینی‌شده بود که «سانتای بد» Bad Santa 2 در آغاز فروش خود بتواند ۱۵-۱۶ میلیون دلار بفروشد، اما بعد از پنج روز تعطیلات فقط ۹ میلیون دلار فروش داشت و در مقام هفتم جدول جای گرفت.
قسمت اول این فیلم در سال ۲۰۰۳ شگفتی‌ساز شد و توانست در طول تعطیلات عید شکرگزاری ۱۶ میلیون فروش داشته باشد و درنهایت مجموع فروش آن در داخل امریکا به ۶۰ میلیون دلار رسید. قسمت دوم آن اما با بی‌توجهی منتقدین و همچنین تماشاگران مواجه شده است.

فیلم جدید رابرت زمه‌کیس به نام «متفقین»‌ Allied یک فیلم جاسوسی در زمان جنگ جهانی دوم است و قبل از شروع اکرانش پیش‌بینی می‌شد بعد از «موآنا» به مقام دوم جدول دست پیدا کند، اما حتی نتوانست منتقدان را راضی کند. این فیلم که با بودجه ۸۵ میلیون دلاری ساخته‌شده، متعلق به شرکت پارامونت است و دو بازیگر اصلی آن برد پیت و ماریان کوتیار هستند. در پنج روز اکران در ۳۱۶۰ سالن در طول تعطیلات، «متفقین»‌ توانست ۱۸ میلیون دلار بفروشد و در مقام چهارم جدول جای گرفت.

برد پیت در «متفقین»‌ Allied نقش یک افسر امنیتی را بازی می‌کند که در لندن زندگی می‌کند و متوجه می‌شود همسر فرانسوی‌اش (ماریان کوتیار)‌ احتمالاً جاسوس آلمان‌هاست. فیلم «متفقین»‌ اولین فیلم اکران شده از برد پیت بعد از طلاق او از آنجلینا جولی می‌باشد و درواقع یک آزمایش مهم برای این بازیگر به شمار می‌رود. فیلم درفروش خارج از امریکای خود توانسته ۹.۴ میلیون دلار در ۲۳ کشور بفروشد. این ۲۳ کشور تنها ۳۴ درصد از کل بازار هدف این فیلم را تشکیل می‌دهند. فروش این فیلم در انگلستان ۲.۸ میلیون دلار بوده است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید