«جانوران شگفت‌انگیز»‌ با فروش ۷۵ میلیون دلاری خود تمام رقبا را پشت سر گذاشت

جی. کی رولینگ خالق هری پاتر هنوز هم‌توان آن را دارد که باکس آفیس را جادو کند. اگرچه این فیلم جدید در امریکای شمالی نتوانست به موفقیت “پسری که زنده ماند” (هری پاتر) برسد.
فیلم «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها»‌ Fantastic Beasts and Where to Find Them محصولی از استودیو وارنر است و وقایع آن قبل از مجموعه هری پاتر می‌افتند. نویسندگی فیلم‌نامه این اثر را خود جی. کی رولینگ بر عهده داشته و این اثر توانست در آخر هفته‌ای که گذشت، با فروش ۷۵ میلیون دلاری در امریکای شمالی، در صدر جدول فروش قرار بگیرد. این فیلم که در ۴۱۴۴ سالن سینما اکران شده، نتوانست فروش هیچ‌یک از ۸ فیلم مجموعه هری پاتر را تکرار کند، اما با بقیه دنباله‌های هم‌رده خود، مثل سه‌گانه هابیت (Hobbit trilogy) در یک سطح قرار گرفت.

«جانوران شگفت‌انگیز»‌ در فروش خارج از امریکای خود توانست ۱۴۳.۳ میلیون دلار فروش داشته باشد و درمجموع فروش جهانی به رقم ۲۱۸.۳ میلیون دلار رسید. البته فیلم هنوز در کشورهایی مانند چین و ژاپن اکران نشده است. در کره جنوبی با فروش ۱۴.۳ میلیون دلار و در روسیه با ۹.۸ میلیون دلار، «جانوران شگفت‌انگیز»‌ توانست بیشتر از مجموعه‌های هری پاتر بفروشد و در انگلستان با فروش ۱۸.۳ میلیون دلار توانست از تمام فیلم‌های هری پاتر به‌جز دو فیلم آخر فروش بیشتری داشته باشد.
این فیلم برای استودیوی وارنر  و جی کی رولینگ امتحان مهمی محسوب می‌شد زیرا آن‌ها تصمیم گرفته‌اند جهان هری پاتر را با پنج فیلم «جانوران شگفت‌انگیز»‌ که وقایع آن در دنیای جادوگران بزرگسال اتفاق می‌افتد ادامه دهند. .در امریکا درجه این فیلم ۱۳ سال به بالا در نظر گرفته شد که از درجه فیلم‌های هری پاتر بالاتر است. ۶۵ درصد تماشاگران این فیلم بالاتر از ۲۵ سال سن داشتند که این درصد برای دو فیلم آخر هری پاتر به ترتیب، ۵۶ و ۵۵ درصد بود. از سوی دیگر تمرکز جذب تماشاگران ۲۵-۳۵ ساله برای این فیلم وجود داشت و درنهایت ۵۵ درصد از کل افرادی که به دیدن این فیلم رفتند کمتر از ۳۵ سال سن داشتند و زنان ۵۵ درصد کل تماشاگران را تشکیل می‌دادند.

جف گلدستاین، مدیر پخش داخل امریکای استودیو وارنر می‌گوید:

این‌یک آخر هفته جادویی برای ما بود که درنتیجه قصه‌گویی الهام‌بخش رولینگ برای ما به دست آمد. داستان‌های هری پاتر برگرفته از کتاب‌های رولینگ بودند و در این مجموعه جدید او تصمیم گرفت خودش فیلم‌نامه‌نویسی را از ابتدا بیاموزد و الهام‌بخش همه طرفداران در سراسر جهان شد و همه آن‌ها تصمیم گرفتند در این سفر با او همراه شوند.

استودیو مارول به همراه فیلم «دکتر استرنج» Doctor Strange این هفته نیز به موفقیت خود ادامه دادند و فروش کل جهانی این فیلم از ۵۷۰ میلیون دلار عبور کرد و پیش‌بینی می‌شود که به زودی سایر رقیب دیگر خود از فیلم‌های قبلی مارول، یعنی «آیرون من» Iron Man  (که ۵۸۵ میلیون دلار فروش کرده است)‌ را پشت سر خواهد گذاشت.
همان‌طور که از قبل پیش‌بینی می‌شد، بالا رفتن ناگهانی میزان فروش فیلم‌ها که بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در امریکا اتفاق افتاده بود ماندگار نبود و فروش فیلم‌ها در این آخر هفته افت بسیاری داشت. مثلاً «دکتر استرنج» در داخل امریکا با ۵۹ درصد افت فروش مواجه شد و فقط توانست ۱۷.۷ میلیون دلار بفروشد و پس از «جانوران شگفت‌انگیز»‌ در جایگاه دوم قرار گیرد. در خارج از امریکا، این فیلم توانست ۲۶ میلیون دیگر بفروشد و میزان فروش خارج از امریکای آن به ۳۹۰ میلیون دلار و فروش جهانی آن به مبلغ ۵ ۵۷۱ میلیون دلار رسید. از این میزان، مبلغ ۱۰۳ میلیون دلار آن متعلق به چین است و «دکتر استرنج» موفق شد رکورد همه فیلم‌های ابرقهرمانی قبل از خودش، از جمله «نگهبانان کهکشان» Guardians of the Galaxy و «بتمن مقابل سوپرمن» Batman v. Superman: Dawn of Justice را در این کشور بشکند.

در آمریکای شمالی، انیمیشن «ترول‌ها» Trolls توانست ۱۷.۵ میلیون دلار دیگر بفروشد تا میزان فروش داخلی آن از مرز ۱۰۰ میلیون دلار بگذرد و به ۱۱۶.۲ میلیون دلار برسد. فروش جهانی آن روی‌هم‌رفته به ۲۶۱.۳ میلیون دلار رسید. شرکت پارامونت هم که هفته گذشته فیلم «ورود»‌ را عرضه کرده بود توانست با فروش ۱۱.۸ میلیون دلاری این فیلم جایگاه چهارم جدول فروش را به دست آورد. فروش داخل امریکای این فیلم تاکنون درمجموع، ۴۳.۴ میلیون دلار بوده است. «کریسمس نزدیک است» Almost Christmas محصولی از شرکت یونیورسال هم توانست در فروش داخل امریکای خود ۷ میلیون دیگر بفروشد و رقم کل فروش داخلی آن به ۲۵.۴ میلیون دلار رسید.

به‌جز «جانوران شگفت‌انگیز» این هفته سه فیلم دیگر نیز اکران خود را آغاز کردند که البته هر سه بسیار ناموفق بودند.

«در مرز ۱۷ سالگی» The Edge of Seventeen کمدی- درامی درباره نوجوانان است که فقط توانست ۴.۸ میلیون دلار بفروشد و در مقام هفتم جدول جای گیرد. این فیلم که با بودجه ۹ میلیون دلاری ساخته‌شده امیدوار بود بتواند در هفته اول اکران خود حدود ۱۰ میلیون دلار بفروشد. داستان این فیلم درباره دختر نوجوانی (با بازی هیلی استینفلد)‌ است که دوست صمیمی عجیبش، عاشق برادر او می‌شود و او بین این رابطه گیر می‌کند.

فیلم جدید دیگر این هفته، فیلم حماسی-بیوگرافی به نام Bleed for This که تنها موفق شد ۲.۵ میلیون از اکرانش در ۱۴۵۹ سالن سینما بفروشد که این رقم فروش برای این فیلم واقعاً یک فاجعه به‌حساب می‌آید. این فیلم با بازی مایلز تلر، درباره بوکسور معروف وینی پاتزینتزا است که بعد از یک تصادف وحشتناک اتومبیل تصمیم می‌گیرد دوباره به صحنه مسابقات برگردد.

و اما بدترین فروش را شرکت سونیمتراای‌استار با «پیاده‌روی طولانی بیلی لین» به کارگردانی آنگ لی داشت که اکران محدود خود را از هفته پیش در لس انجلس و نیویورک آغاز کرده بود، این هفته توانست یک‌میلیون دلار از اکرانش در ۱۱۷۶ سالن سینما فروش داشته باشد. این میزان فروش، حتی از فیلم سال گذشته این شرکت، به نام «The Walk» به کارگردانی رابرت زمه‌کیس هم تجربه بدتری محسوب می‌شود، چون آن فیلم تنها در ۴۴۸ سالن اکران شده بود و بااین‌حال توانسته بود ۱.۵ میلیون دلار بفروشد.
فیلم آنگ لی، یک درام مدرن جنگی است که با هزینه ۴۰ میلیون دلاری ساخته‌شده و تکنولوژی فیلم‌برداری آن بسیار نوین و جدید است و تقریباً هیچ سالن سینمایی وجود نداشت که بتواند این فیلم را بدون خریدن تجهیزات جدید نمایش دهد. برای همین مجبور شدند در اکثر سالن‌ها فیلم را با فرمت دیجیتال نمایش دهند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید