از «دکتر استرینج»Doctor Strange گرفته تا «ترول‌ها»Trolls تا فیلم علمی‌-تخیلی جدید دنی ویلنو به نام «ورود»Arrival، همه فیلم‌هایی که در امریکای شمالی به نمایش درآمدند با افزایش فروش بسیار زیادی روبرو شدند. به نظرمی‌آید که علت این فروش زیاد، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و انتخاب غیرمنتظره دونالد ترامپ و اتفاقات پس از آن باشد. تماشاگران آمریکایی برای فرار از سرخوردگی و جو سنگین و ناآرام حاکم، ترجیح دادند وقت خود را با سینما رفتن کنار عزیزانشان پر کنند.

«ورود»Arrival با بازی ایمی آدامز و جرمی رانر در اولین آخر هفته اکرانش توانست ۲۴ میلیون دلار بفروشد و فیلم کمدی با حال و هوای تعطیلات سال نو به نام «کریسمس نزدیک است»Almost Christmas با ۱۵.۷ میلیون دلارفروش موفقی داشت. بااینکه هر دوی این فیلم‌ها نتوانستند رکورد دو فیلم صدر جدول، یعنی «دکتر استرینج» و «ترول‌ها» را بشکنند، اما هر دو (و به‌ویژه «ورود») از پیش‌بینی‌های قبلی فروششان موفق‌تر عمل کردند. قبل از تعطیلات آخر هفته، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن بود که «ورود»Arrival احتمالاً نزدیک به ۱۶ میلیون دلار خواهد فروخت.
«دکتر استرینج»Doctor Strange و «ترول‌ها»Trolls هم از آنچه حدس زده می‌شد فروش بهتری داشتند. استودیو مارول با «دکتر استرینج» به‌سادگی توانست جایگاه نخست را حفظ کند. این فیلم در هفته دوم اکرانش نسبت به هفته اول ۴۹ درصد فروش کمتری داشت و توانست ۴۴ میلیون دلار بفروشد.

پل درگارابدیان، تحلیلگر باکس آفیس دراین‌باره می‌گوید:

رفتن به سینما برای دو ساعت تمام مانند یک جلسه مشاوره و روان‌درمانی گروهی است. فارغ از اینکه جزء کدام دسته و گروه هستید، رفتن به سینما سرگرمی‌ای است که فراتر از هر جناح و حزب سیاسی برای همگان جذاب است. برای همین در اولین آخر هفته پس از انتخابات شاهد جهشی زودگذر در تعداد سینمارو ها خواهیم بود. شکی نیست که آنچه جهان در حال حاضر نیاز دارد یک فرار بزرگ است که تنها تجربه سینما می‌تواند آن را تأمین کند.

در طول روز یکشنبه، «دکتر استرینج» توانست فروش کل داخل امریکای خود را به ۱۵۳ میلیون دلار برساند و رقم فروش کل جهانی آن به ۴۹۳ میلیون دلار رسید. با این فروش شرکت دیزنی توانست به بهترین فروش داخلی خود تابه‌حال دست یابد. فیلم‌های این شرکت امسال درمجموع توانسته‌اند دو میلیارد و سیصد میلیون دلار در داخل امریکا فروش داشته باشند.
«ترول‌ها» انیمیشن ساخته‌شده در شرکت دریم وورکز هم با ۳۵.۱ میلیون دلار در جایگاه دوم قرار گرفت. فروش این فیلم در هفته دوم تنها با ۲۵ درصد کاهش مواجه شد و کل فروش داخلی آن پس از ۱۰ روز اکران به ۹۴ میلیون دلار رسید. در خارج از امریکا، این انیمیشن توانست ۱۸.۳ میلیون دلار دیگر در ۶۸ کشور جهان بفروشد و کل فروش خارجی آن به ۱۲۸.۳ میلیون دلار و مجموعه فروش داخلی و خارجی آن به ۲۲۲.۳ میلیون دلار رسید.

«ورود» با بازی ایمی آدامز، درباره زبان‌شناسی است که استخدام‌شده تا به موجودات فرازمینی که روی زمین فرود آمده‌اند، ارتباط برقرار کند. موفقیت این فیلم که از جانب منتقدین بسیار موردتوجه قرارگرفته بود، برای شرکت سازنده آن پارامونت بسیار ضروری بود. آمار تماشاگران این فیلم علمی-تخیلی نشان می‌دهد که ۵۲ درصد از کل تماشاگران آن را زنان تشکیل داده‌اند. همچنین ۸۵ درصد افرادی که برای تماشای آن بلیت خریده‌اند بالاتر از ۲۵ سال سن داشته‌اند.

مگان کالیگان مدیرکل واحد فروش و پخش جهانی شرکت پارامونت عقیده دارد وقایع پس از انتخابات در فروش موفق این فیلم بی‌تأثیر نبوده است. او همچنین درباره این فیلم گفته است:

این فیلم به کارگردانی دنی ویلنو، یادآور قدرتمندی است که نشان می‌دهد یک فیلم فوق‌العاده و یک اثر هنری بزرگ چه کاری می‌تواند انجام دهد. چنین فیلم هنرمندانه توانایی این را دارد که با زمانه خود ارتباط برقرار کند و آن را فراتر و بالاتر ببرد. این‌یک فیلم واقعاً ویژه است.

گروهی از فیلم‌سازان و ستاره‌های سینما، ازجمله مگان مولالی اذعان داشته‌اند که این فیلم رایحه خوشایندی است که نیاز به آن بسیار حس می‌شد. مگان در صفحه توییتر خود نوشت:

این فیلمی درخشان است که سرشار از خوش‌بینی و امید برای بشریت و لبریز از الهام برای آینده است.

«ورود» فیلمی مستقل بود که در سال ۲۰۱۴ شرکت پارامونت حق پخش آن برای امریکای شمالی را با رقم بسیار بالای بیست میلیون دلار خریداری کرد. این فیلم توسط شرکت‌های فیلم نیشن، لاوا بر و ۲۱ لپس تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری شده و نویسنده فیلم‌نامه آن اریک هایسرر بوده که آن را بر اساس داستانی از تد چیانگ به نام «داستان زندگی تو» نوشته است. به‌جز امی آدامز، بازیگرانی چون فارست ویتاکر، مایکل استالبرگ و مایک اوبراین هم در این فیلم ۴۷ میلیون دلاری بازی کرده‌اند.
در فروش خارج از امریکا «ورود» توانست ۱۰.۲ میلیون دلارفروش داشته باشد. حق پخش خارج از امریکای این فیلم مشترکا متعلق به دو شرکت فیلم نیشن و سونی وورلد واید است. حق پخش آن در بریتانیا منحصراً به فیلم نیشن تعلق دارد و فیلم توانست در آن منطقه ۳.۵ میلیون دلارفروش کند.


«ورود» در فروش داخل امریکا توانست جایگاه سوم را کسب کند و فیلم کمدی «کریسمس نزدیک است» از شرکت یونیورسال و با کارگردانی ویل پکر در جایگاه چهارم قرار گرفت. فیلم، باهدف قرار دادن مخاطبان آفریقایی-آمریکایی، از ستارگانی چون دنی گلاور استفاده کرده است. دنی گلور در این فیلم در نقش بزرگ خاندان یک خانواده بزرگ است که برای تعطیلات دور هم جمع می‌شوند و باید با مشکلات مختلفی کنار بیایند.

فیلم دیگری که توانست خود را به فهرست پنج فیلم برتر برساند، فیلمی با موضوعیت جنگ جهانی دوم به کارگردان مل گیبسون با عنوان «ستیغ اره‌ای»Hacksaw Ridge بود. فروش این فیلم در هفته دوم ۲۹ درصد کاهش داشت و میزان آن در فروش داخلی به ۱۰.۸ میلیون دلار رسید. فروش داخلی آن برای شرکت دارنده حق پخش آن لایونز گیت و سایر شرکای آن درمجموع ۳۲.۳ میلیون دلار بود.
حتی تریلر «محبوس»Shut In از شرکت یوروپا کورپ هم توانست از پیش‌بینی‌های قبلی بهتر عمل کند و ۳.۷ میلیون دلار بفروشد. در این تریلر بازیگرانی چون نائومی واتس، اولیور پلات و جیکاب ترمبلی بازی کرده‌اند. از قبل پیش‌بینی می‌شد که این فیلم فروش خوبی داشته باشد اما برای فروش آن رقم ۲.۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شد.

در اکران ویژه آخر هفته، آخرین فیلم آنگ لی با عنوان «پیاده‌روی طولانی بیلی لین»Billy Lynn’s Long Halftime Walk در دو سینما در نیویورک و لس انجلس به اکران درآمد و توانست درمجموع دو سالن ۱۲۰ هزار و سیصد دلار بفروشد. دو شرکت پخش‌کننده آن سونی و تری‌استار هستند و قرار بود اکران داخل امریکای آن را در همین آخر هفته آغاز کنند، اما ناگهان در برنامه خود تغییر دادند. این فیلم در هفته آینده در بیش از ۸۰۰ سالن سینما اکران خواهد شد.
البته این فیلم در چین اکران سراسری شده و با ۱۱.۷ میلیون دلارفروش بسیار هم موفق بوده و حتی موفق شده از «دکتر استرینج» فروش بیشتری داشته باشد و در صدر جدول جای بگیرد. همچنین در بخش‌هایی از آسیای شرقی، مانند تایوان که زادگاه انگ لی است، فیلم اکران شده و توانست به فروش ۱۳.۲ میلیون دلاری دست یابد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید