1ـ نبرد با تایتان‌هابیش از صدسال پیش، نژادی از شکارچیان طبیعی انسان ظاهر شدند؛ تایتان‌ها، هیولاهایی عظیم شبیه به انسان اما بدون هوش که به نظر می‌رسد تنها هدف وجودی آن‌ها بلعیدن انسان‌هاست. شکافی غیر قابل عبور بین قدرت آن‌ها و انسان‌ها وجود داشت و در نتیجه، انسانیت به سرعت به آستانه انقراض خود رسید. بازماندگان برای نجات خود سه دیوار متحدالمرکز ساختند: دیوار ماریا، دیوار رز و دیوار سینا که برای آن‌ها یک قرن صلح به ارمغان آورد. با این حال یک روز، تایتانی عظیم‌الجثه، بسیار بزرگ‌تر از هر تایتانی که تا به حال دیده شده بود شکافی در دیوار بیرونی (ماریا) به وجود آورد که به تایتان‌های کوچک‌تر اجازه داد به منطقه انسان‌ها حمله کنند و نجات یافتگان این حمله را مجبور به عقب‌نشینی به درون دیوارهای داخلی کرد…
«نبرد با تایتان‌ها» Attack on Titan یا «شینگِکی نو کیوجین» (عنوان ژاپنی آن‌که به معنی غول‌های در حال پیشروی است) سریالی انیمه ای بر اساس مانگایی به همین نام است که توسط هاجیمه ایسایاماHajime Isayama نوشته و طراحی ‌شده است. از این مانگا در سال ۲۰۱۴ پس از پخش انیمه آن بیش از ۸ میلیون نسخه فروخته شده و تبدیل به پرفروش‌ترین مانگا در تمام دوره‌ها در ژاپن شده (این عنوان پیش از این به مانگای «یک تکه» One Piece تعلق داشت). اولین فصل از این انیمه‌ی اقتباسی در آوریل سال ۲۰۱۳ برای اولین بار منتشر شد و شامل ۲۵ اپیزود بیست‌دقیقه‌ای بود. این به این معنی است که به‌راحتی می‌توان چند اپیزود را پشت سر هم دید؛) با توجه به اینکه اکثر قسمت‌ها در نقطه‌ای حساس و نفس‌گیر تمام می‌شود باید گفت که تنها دیدن یک اپیزود در هر نوبت سخت‌ترین کار دنیا است. پخش فصل دوم انیمه نیز از آوریل ۲۰۱۷ شروع شد.
«نبرد با تایتان‌ها» یک سریال ترسناک، ظالمانه و بشدت ناگوار است. این انیمه مطمئناً از نمایش دادن این واقعیت که تایتان‌های هیولاوار مردم را می‌خورند خجالتی به خود راه نمی‌دهد. برعکس، به تصویر کشیدن قربانیان بیچاره که خورده می‌شوند کاملاً معمول است و اکثراً پر از خون و خشونت است. واضح است که گرفتار یک تایتان شدن سرنوشتی واقعاً وحشتناک است بعضی‌ها ترجیح می‌دهند خودکشی کنند تا پایان زندگی خود را در دهان یک تایتان ببینند. «نبرد با تایتان‌ها» از آن مدل سریال‌ها نیست که هنگام دیدن آن بنشینید و از خوردن اسنک‌های خوشمزه در حین تماشایش لذت ببرید، مگر اینکه تمایل سادیستیکی به خوردن شیرینی‌های به شکل آدم داشته باشید.
2ـ شهری که تنها من در آن گمشده‌امساتورو فوجینوما ۲۹ ساله یک طراحِ مانگا (مانگاکا) است که در یک پیتزافروشی کار می‌کند و تواناییِ برگشت در زمان دقایقی قبل از رخ دادن حوادثی همچون قتل و پیشگیری از آن را دارد که خودش آن را “تجدید ” می‌نامد. بااین‌حال هنگامی‌که مادر خود او به قتل می‌رسد و او به اشتباه متهم به قتل می‌شود، ساتورو دوباره در زمان به عقب فرستاده می‌شود اما این بار به سال ۱۹۸۸ یعنی هجده سال قبل، زمانی که او به مدرسه ابتدایی می‌رفت. به زودی او متوجه می‌شود که قتل مادرش ممکن است به ربوده شدن و کشته شدن یکی از همکلاسی‌هایش به نام کایو هینازوکی که در کودکی او رخ‌داده مرتبط باشد. این فرصتی برای اوست تا همه‌چیز را درست کند…
ما همه لحظاتی را در زندگی خود تجربه کردیم که آرزو داشتیم می‌توانستیم چیزی را درگذشته خود تغییر دهیم؛ اما چه می‌شد اگر چیزی را که می‌توانستیم تغییر دهیم نه زندگی خود ما بلکه زندگی شخص دیگری بود؟ کسی که خیلی کم او را می‌شناختیم؟ برای نجات جان یک غریبه تا چه حد پیش می‌رفتید؟
این افکار و سؤالات چیزی است که ایده کلی انیمه «شهری که تنها من در آن گمشده‌ام» Boku dake ga Inai Mach را تشکیل می‌دهد.
«شهری که تنها من در آن گمشده‌ام» یا «پاک شده» Erased سریال انیمه‌اییِ ۱۲ قسمتی در ژانر فانتزی/ تریلر/ معمایی است که از رویِ مانگایی (کمیک بوک) به همین نام، اثر کِی سانبه Kei Sanbe در سال ۲۰۱۶ توسط استودیوی “ای-۱ پیکچرز ” A-۱ Pictures ساخته‌شده است. کارگردانی این سریال به عهده توموهیکو ایتوTomohiko Itō بوده است، کسی که کارگردانی آثار شناخته شده‌ای چون «دفترچه مرگ» Death Note، «هنر شمشیرزنی آنلاین» Sword Art Online و «بلو اگزورسیست» Blue Exorcist را در کارنامه کاری خود دارد. انیمه «شهری که تنها من در آن گمشده‌ام»  اولین انیمه‌ای است که در سال ۲۰۱۶ به بازار آمد و تبدیل به یکی از بهترین سریال‌هایِ انیمه‌ایی این سال شد. از نقاط قوت این انیمه طرح اصلی داستان و کاراکتر پردازی قوی آن است که از همان قسمت اول مخاطب را جذب کرده و درگیر داستان می‌کند؛ از همان جمله ابتدای که از زبان شخصیت اصلی بیان می‌شود: ” من می‌ترسم که به اعماق ذهن خودم برم “. این جمله هم‌زمان عجیب و در عین حال شاعرانه است؛ اما همچنین مسیر داستان را مشخص می‌کند. از همان‌جا به بعد، داستان شیرجه عمقی می‌زند به‌ آنچه ساتورو می‌خواهد و مهم‌تر از آن، آنچه او نیاز دارد. او کسی است که به دنبال مسیر و هویتش می‌گردد و این داستان درباره جستجو برای این دو در بعیدترین مکان است؛ کشف دوباره پرونده آدمربایی که ۱۸ سال پیش در شهر زادگاهش رخ‌داده.. 3ـ دفترچه مرگ«دفترچه مرگ»Death Note نام مجموعه مانگای ژاپنی است که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ توسطتسوگومی اوبا Tsugumi Ohba به رشته تحریر درآمد و منتشر شد. «دفترچه مرگ» قطعا یکی از بهترین سریال‌های انیمه‌ای تمام دوران است که داستانی عمیقا منحصر به فرد و قانع کننده ارائه می‌دهد. امتیاز این انیمه در سایت “آی ام دی بی ” ۹ از ۱۰ و در سایت “MyAnimeList.net ” امتیاز آن ۸٫۷ از ۱۰ است.
«دفترچه مرگ» داستان لایت یاگامی Light Yagami را تعریف می‌کند؛ پسر جوانی که به شکل شگفت‌انگیزی باهوش و خوش‌تیپ است و یک روز به شکل تصادفی به دفترچه‌ای برخورد می‌کند که متعلق به یک شینیگامی (اصطلاح شینیگامی می‌تواند با اندکی مسامحه به هر گونه از اداره کنندگان مافوق طبیعی مقوله مرگ یا خدای مرگ هم اشاره کند) به نام ریوک Ryuk است که به علت خسته شدن از یکنواختی دنیای شینیگامی دفترچه خود را برای سرگرمی به دنیای انسان‌ها انداخته است تا ببیند که چه اتفاقی رخ می‌دهد. طرز کار این دفترچه به این‌گونه است که اگر نام شخصی در دفتر نوشته شود و نویسنده در همان حال چهرهٔ شخص را در ذهنش مجسم کند، آن شخص پس از ۴۰ ثانیه بر اثر حمله قلبی خواهد مرد (در صورتی که نوع مرگ را از قبل مشخص نکنید). پیش از این بندرت دفترچه مرگی به دست انسان‌ها افتاده است و هیچ‌کس در گذشته برای امر بزرگی از آن استفاده نکرده است.
اما لایت متفاوت است؛ او بسیار باهوش است و حس عدالت‌خواهی منحصر به فرد و البته دیوانه‌واری دارد. او باور دارد که به واقع می‌تواند با استفاده از این دفترچه و کشتن تبهکاران، دنیای بهتری خلق کند. خیلی طول نمی‌کشد که افراد مافیا، تبهکاران، قاتلان و اشخاصی بی‌ارزش و نالایق ناگهان دچار مرگ‌های غیرقابل توضیح می‌شوند. خیلی زود دنیا شروع به شناختن لایت با نام مستعار “کیرا “ Kira به معنی “قاتل ” می‌کند و این نام بر زبان همگان جاری می‌شود (گرچه لایت این نام مستعار دوست ندارد و خود را عدالتJustice می‌نامد).
وجود یک قاتل سریالی که آزاد می‌چرخد و با متُدهای فرا طبیعی دست به قتل میزند، باعث بهت و حیرت و آشفتگی دولت‌های جهانی و نیروهای پلیس می‌شود. اینجاست که اِل L وارد می‌شود؛ کارآگاه جوان و نابغه‌ای که پیش از این بر روی بعضی از بدنام‌ترین و مشهورترین پرونده‌های جنایی دنیا کار کرده است.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید