«ویکتور فرانکنشتاین» درامی است که در ژانر ترسناک و علمی-تخیلی ساخته‌شده و محصول سال ۲۰۱۵ است. کارگردان آن “پل مک گیگن” است و  بازیگرانی چون “دنیل ردکلیف”، “جیمز مکووی”، “جسیکا برون فیندلی”، “چارلز دنس” در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند. بودجه ساخت این فیلم ۴۰ میلیون دلار بوده است. لندن در عصر ویکتوریا. پزشک کارآموزی به نام ویکتور فرانکنشتاین (جیمز مکووی) یک دلقک سیرک به نام ایگور (دنیل ردکلیف)‌ را استخدام می‌کند تا با کمک هم آزمایش‌ها تجربی انجام دهند و از مرگ، زندگی به وجود آورند. در این فیلم داستان هیولای فرانکنشتاین از نگاه ایگور روایت می‌شود. درباره گذشته او و دوستی‌اش با فرانکنشتاین که یک دانشجوی پزشکی است. ایگور در این فیلم به ما نشان می‌دهد که چطور فرانکنشتاین تغییر کرد و به فردی تبدیل شد که ما امروز می‌شناسیم.

آثار ادبی کلاسیک، مانند رمان فرانکنشتاین نوشته مری شلی را می‌توان به روش‌های مختلفی تعبیر و تفسیر کرد. شاهکاری که جیمز ویل در سال ۱۹۳۱ با اقتباس از این رمان ساخت، به متن اصلی وفادار نبود اما شروعی بود برای اقتباس‌های سینمایی بسیار زیادی که تا همین امروز از روی این متن انجام‌شده است. تنها در همین چند سال اخیر چندین اقتباس از روی این داستان صورت گرفته است. بعضی از آن‌ها کاملاً وفادار به این کتاب بوده‌اند، مانند فیلم «فرانکنشتاین اثر مری شلی» (۱۹۹۴) ساخته کنت برانا یا «فرانکنشتاین» (۲۰۱۵) ساخته برنارد رز و بعضی دیگر اقتباس‌هایی آزاد و نه‌چندان وفادار به متن اصلی بوده‌اند، مانند «من، فرانکنشتاین» (۲۰۱۴) ساخته استوارت بیتی. این فیلم محصولی است به نویسندگی  مکس لندیس که فیلم Chronicle را در سال ۲۰۱۲ از او دید‌ه‌اید و با کارگردانی پل مک‌ گیگن که چندین قسمت از سریال پرطرفدار شرلوک را کارگردانی کرده است. این دو نفر باهم تصمیم گرفته‌اند برای داستان فرانکنشتاین همان کاری را انجام دهند که گای ریچی برای شرلوک هلمز انجام داد. سری فیلم‌های شرلوک هولمز ساخته گای ریچی و با بازی رابرت داونی جونیور و جود لا، در زمان گذشته اتفاق میفتد اما در فضایی پر جنب‌وجوش و با نگاهی پست‌مدرن ساخته‌شده است. این اتفاق در فیلم «ویکتور فرانکنشتاین» هم افتاده است؛ یعنی شاهکار گوتیکی مری شلی که ۲۰۰ سال قبل ساخته‌شده را  با نگاهی نو و جدید پرداخت کرده‌اند.

victor-frankenstein-20th-century-fox-2-0

بااینکه فیلم نام خود را از دانشجویی پزشکی‌ای می‌گیرد که با آزمایش‌های تجربی و استفاده‌اش از الکتریسیته، جسدی را به زندگی بازمی‌گرداند، اما بیننده از نگاه تسخیرشده یک دلقک سیرک، به جهان ویکتور فرانکنشتاین می‌نگرد. این دلقک که قوز بزرگی بر پشت دارد و نام ونشانی هم ندارد از سیرک فرار می‌کند. فرانکنشتاین او را پیدا می‌کند و به او وعده می‌دهد که قوزش را درمان خواهد کرد. با این وعده او دلقک را به خانه خود می‌برد. بعد از مدتی ویکتور فرانکنشتاین او را ایگور می‌نامد. ایگور درواقع نام هم‌اتاقی سابق ویکتور بوده که به طرز مشکوکی ناپدیدشده است.

ایگور به پزشکی علاقه دارد و توان این را دارد که طراحی‌های فوق‌العاده‌ای از آناتومی انسان روی کاغذ بکشد. فرانکنشتاین، قوز پشت ایگور را درمان می‌کند و ایگور هم کنار او می‌ماند و کمکش می‌کند تا به آرزو و خواسته خود که زندگی بخشیدن به اجساد مردگان است برسد.

victor-frankenstein-gallery-02-gallery-image

شخصیت دیگری نیز به داستان اضافه می‌شود که کارآگاهی مصمم و جدی و البته بسیار مذهبی، به نام تورپین است. نقش او را اندرو اسکات بازی می‌کند که در سریال تلویزیونی شرلوک، در نقش موریارتی دشمن شرلوک هلمز بازی کرده است. کارآگاه تورپین در حال تحقیق روی دو پرونده است. یکی دزدیده شدن قسمت‌هایی از بدن حیوانات باغ‌وحش و دیگری پرونده‌ای مرتبط با ناپدید شدن یک دلقک قوزی از سیرک که البته ممکن است مرتکب قتلی هم شده باشد. او رفته‌رفته متوجه می‌شود که “اتفاقاتی شیطانی و گناه‌آلود “توسط فرانکنشتاین و دستیار جدیدش در جریان است و به این دو نفر مشکوک می‌شود و تصمیم می‌گیرد به اعمال کفرآمیز آن‌ها پایان دهد.

victor-frankenstein-victor-frankenstein-penny-dreadful-37458955-1440-960

فیلم‌نامه‌ای که مکس لندیس نوشته است، با نگاهی زیرکانه به تردیدها و دوراهی‌های اخلاقی که بر سر راه پیشرفتهای علمی قرار دارد می‌پردازد. اینکه آیا انسان با این پیشرفت‌ها جایگاهی خدا گونه پیدا می‌کند و آیا این بازی کردن با مقدسات است؟ نکته جالب‌توجه دیگری که در این اقتباس جدید از داستان هیولای فرانکنشتاین وجود دارد، زیرکی نویسنده در مطرح کردن این موضوع است که تاریخ در آینده نام فرانکنشتاین را چگونه به خاطر خواهد آورد؟ این نام هم‌زمان دو معنی را به ذهن متبادر می‌کند، انسان و هیولا.

بااینکه صحنه‌پردازی واقع‌گرا و شیوه کارگردانی استیوارت مک‌گینن به فضاسازی و پیشبرد داستان کمک بسیاری کرده است، اما بار اصلی بر دوش بازیگران است:. دنیل ردکلیف در نقش دستیاری که در لحظاتی نقش وجدان را برای شخصیت ویکتور بازی می‌کند، شیوه و ریتم و تم مناسبی برای خود انتخاب کرده، البته همواره این خطر وجود دارد که زیر سایه بازی پرسروصدا و همراه با دادوفریاد جیمز مکووی (در نقش ویکتور)‌ قرار بگیرد، اما درنهایت هر دو می‌توانند در کنار هم اجرای موفقی داشته باشند.

960

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید