«معاون» فیلمی خوش‌فکر، جسور، متعصب و سرگرم‌کننده است که برای زمان‌های دشوار یک قوت‌قلب به حساب می‌آید. تنها خطری که این فیلم هوشمند و نقد طنزگونهٔ خشن و طرفدارانش را تهدید می‌کند، ملالت‌آور بودن آن است.
آدام مک‌کی Adam McKay که پیش از این برای «رکود بزرگ» The Big Short برندهٔ اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شده بود، نویسندگی و کارگردانی «معاون» را برعهده داشته است. داستان دربارهٔ زندگی و دوران کاری دیک چینی Dick Cheney ملال‌انگیز، معاون رئیس‌جمهور پیشین با بازی کریستین بیل Christian Bale است. 

همچنین بخوانید:
بررسی فیلم Aquaman؛ فیلمی نه‌چندان موفق

اما همان‌طور که مک‌کی نیز می‌داند، کلمهٔ “معاون” تنها یک عنوان دولتی نیست و مقابل “جوانمردی” قرار می‌گیرد. فیلم او وحشتی از به تصویر کشیدن دو دوره فعالیت عالیجناب خاکستری‌پوش (کسی که قدرت واقعی به طور پنهان در دست اوست) که هشت‌ سال حضور او بر مسند قدرت باعث رخ دادن مشکلات زیادی در سیاست آمریکا شد، ندارد. ممکن است دانشمندان علوم سیاسی نسبت به حقایقی که در فیلم به آن پرداخته شده مخالفت کنند. قسمت جالب تماشای «معاون» این نیست که تعصبات فکری شما هم‌سو یا مخالف با روند داستان باشد، بلکه تماشای روایت سینمایی داستان‌پردازی  فوق‌العادهٔ آن سرگرم‌کننده خواهد بود. مک‌کی با زیرکی هر چه تمام، به بازی با ساختار پرداخته و از تک‌گویی‌های شکسپیری در دیالوگ‌ها استفاده کرده است.
بازی فوق‌العادهٔ بازیگران به جذابیت بیشتر «معاون» کمک کرده است. در کنار بیل، ایمی آدامز Amy Adams در نقش لین چینی Lynne Cheney همسر چینی، استیو کارل Steve Carell در نقش دونالد رامسفلد Donald Rumsfeld، سم راکول Sam Rockwell در نقش رئیس‌جمهور جرج دابلیو بوش George W. Bush و تایلر پری Tyler Perry خیره‌کننده در نقش کالین پاول Colin Powell در این فیلم درخشیده‌اند.
بیل برای بازی در نقش چینی، حدود ۲۰ کیلو وزن اضافه کرد. گریم او توسط گرگ کنیم Greg Cannom برندهٔ اسکار اجرا شد و هر بار حدود ۵ ساعت زمان می‌برد. آدامز پیش از این با بیل در «مشت‌زن» The Fighter و «حقه‌بازی آمریکایی» American Hustle هم‌بازی بوده و حالا کاملا برای حضور در کنار بیل و بازی در نقش یکی از عناصر قدرت در واشنگتن، انرژی دارد. شروع «معاون» با دو صحنه با اختلاف زمانی حدود چهار دهه است و دو مقطع اکستریم در زندگی چینی را نشان می‌دهد. سوالی که مطرح می‌شود این است که چطور مردی که یک کارگر ساده الکلی بوده، ناگهان برای مراقبت‌های بعد از حادثهٔ ۱۱ سپتامبر وارد مرکز عملیات اضطراری ریاست جمهوری می‌شود و حتی کاندولیزا رایس Condoleezza Rice (لیساگی همیلتون LisaGay Hamilton) و دیگران از حضور او شوکه می‌شوند. در آن اتاقْ سردرگمی، ترس و بلاتکلیفی وجود داشت. راوی مرموز فیلم (جسی پلمونس Jesse Plemons) به ما می‌گوید: «دیک چینی چیزی دید که کسی متوجه آن نبود. دیک چینی یک فرصت را دید».

تنها در صورتی که همه‌ٔ آمریکایی‌ها از هر خط سیاسی به اتفاقات درحال رخ‌دادن توجه کنند، «معاون» هشدار می‌دهد که نتایج آن بسیار وخیم خواهد بود. این یک اخطار جدی از یک فیلم بامزه است. این مقاله برگرفته از نوشتهٔ کنت توران Kenneth Turan در سایت latimes.com است.
نظر سایر منتقدان دربارهٔ این فیلم چیست؟
ریچارد روئپر Richard Roeper | شیکاگو سان تایمز Chicago Sun-Times
همان‌طور که مک‌کی در مقدمه‌ٔ فیلم اشاره می‌کند، دیک چینی در تمام این سال‌ها به یک معما تبدیل شده بود. مطمئن نیستم که این فیلم افشاگری خاصی دربارهٔ داستان چینی داشته باشد. «معاون» او را در موقعیتی قرار می‌دهد که بی‌وقفه درحال عوض کردن رنگ و لحن است و اصلا چاپلوسانه نیست.
وینس منچینی Vince Mancini | آپروکس Uproxx
سبک مک‌کی هم خسته‌کننده و هم نیروبخش است. او کارهایی که دیگر فیلم‌سازان در زمان‌های خیلی دور انجام داده‌اند را با شیوهٔ خودش و به صورت منحصربه‌فرد پیاده کرده است. گری ام. کرامر Gary M. Kramer  | سالن Salon
بازی بیل فوق‌العاده عالی بود و او کاملا در نقش حل شده است.
مایکل روفمن Michael Roffman | کانسیکوئنس آف ساوند Consequence of Sound
مشکل اینجاست که برخلاف «رکود بزرگ»، مک‌کی نمی‌تواند با داستان کُشتی بگیرد و زمانی که «معاون» وارد نقطه اوج ساختار سه‌ پرده‌ایش می‌شود، موعظه‌های مک‌کی شبیه به اولیور استون Oliver Stone کوچک به نظر می‌رسد. تمام خصوصیت‌های برتر و غیرعادی که ویژگی‌ای هوشمند و حساس تلقی می‌شدند، کم‌کم به عدالت و تقوی خود  تبدیل می‌شوند. واقعا باعث تأسف است.
اریک کوهن Eric Kohn | ایندی‌وایر IndieWireتغییر چهره کریستن بیل در نقش چینی بی‌نظیر است. «معاون» مروری دقیق و هوشمندانه بر نیرنگ استادانه چینی برای بهره‌برداری از بالاترین قدرت کشور است. اما توانایی او با طنز نابخردانه و جوک‌های ازمدافتاده، دست‌کم گرفته شده و ماهیت شرورانهٔ چینی توجیه می‌شود. جوک‌های خسته‌کننده تنها زمانی که آدم بدهای داستان سعی در مخفی شدن دارند، شنیده می‌شود.
ویلیام بیبیانی William Bibbiani | آی‌جی‌ان IGN
«معاون» فیلمی سرگرم‌کننده و یک گزارش سیاسی بدخواهانه است. این فیلم به بیان حقایق و جزئیات ترسناک از مردی که به عقیدهٔ فیلم‌ساز، یکی از موذی‌ترین و خطرناک‌ترین شخصیت‌های سیاسی در پنجاه سال اخیر است، می‌پردازد. اما این شرارتْ فیلم را یک‌طرفه و حتی سهل‌انگارانه جلوه می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید