جیمز براردینلی که به فیلم «ساخت آمریکا» American Made امتیاز 7.5 از 10 را داده است نقد خود را درباره جدید‌ترین فیلم تام کروز اینگونه آغاز می‌کند:

«ساخت آمریکا» American Made فیلمی است که آزادانه از روی حوادث واقعی اقتباس شده است؛ خیلی، خیلی آزادانه؛ در نهایت و اگرچه کمی از زندگی واقعی بری سیلز نیز وارد فیلم شده است اما این مساله تنها به عنوان دستمایه‌ای برای کارگردان داگ لیمان و نویسنده گری اسپینلی برای برجسته کردن میزان پوچی و دورویی موجود در عملیات‌های جاسوسی ایالات متحده به‌کار رفته است.

بری سیل، نام یکی از باهوش ترین خلبانان دهه های اخیر آمریکاست که استعداد قابل توجهی در این رشته داشت او در دهه‌ی هفتاد میلادی فعالیتش را با حمل و نقل مواد مخدر برای  کارتل‌های بزرگ آمریکای لاتین گره زد؛ داستان زندگی بری سیل به اندازه کافی نقاط تاریکی به همراه دارد که بتواند یک فیلم بیوگرافی تیره و مخوف از آن تهیه و تولید نمود. از این جهت کارگردان فیلم ، داگ لیمن که پیش از این با تام کروز در فیلم «لبه فردا» Edge of Tomorrow همکاری کرده بود، تصمیم گرفته تا روایتی شبه کمدی – مستند از واقعیت زندگی بری را مقابل دوربین ببرد تا تماشاگر از تماشای زندگی عجیب او سرخورده نشود. بازسازی این کارگردان خوش قریحه از اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980  کاملا قابل باور و در اساس متکی به عناصری همچون مدل موها، آهنگ‌های پاپ آن زمان و وسایل از رده خارجی همچون تلفن‌های همگانی و خودروهایی خاص می‌باشد. فیلم عناصر کافی برای آنکه ما را کمی به 35 سال قبل برگرداند در اختیار دارد. بحثمون رو با گزیده‌هایی از نقد‌های منتقدین سرشناس در باره این فیلم به اتمام می‌روسونیم و از شما دعوت می‌کنیم مثل همیشه با ما در برنامه آنکات همراه باشید تا بیشتر در باره این فیلم کپ بزنیم.

 کنت توران Kenneth Turan منتقد لس‌آنجلس تایمز:

«ساخت آمریکا» American Made یک فیلم زیرکانه و پرهیجان است که با انرژی بسیار و سبک مناسب شوخ‌طبعی‌هایش یک سرگرمی مدرن هست که تا پیش از خشک شدن غیر محسوس خنده‌هایمان بسیار مفرح است.

منتقد ویلج ویس Village Voice:

این فیلم واقعاً حس فیلم‌های تام کروز را دارد که پس از مدت‌ها غیبت با «ساخت آمریکا» American Made  بازگشته است؛ ناگهان لبخند او دوباره معنی خاصی می‌دهد؛ اما نکته بزرگ و زیبایی وجود دارد؛ فیلم هیجان‌انگیز داگ لیمان فیلمی تیزبین درباره بدبینی و فساد زیر سایه پوزخندهای مشوش قهرمانش است. «ساخت آمریکا» حریصانه ستاره فیلم و کشوری که نماد بسیاری از کارهایش بود را در هم می‌شکند.

ریچارد روپر Richard Roeper از شیکاگو سان تایمز:

جدیدترین اثر داگ لیمان یک فیلم پرسرعت، سرزنده و بیش از همه یک تریلر اکشن کمدی بشاش است که همه را به خنده می‌اندازد و به‌گونه‌ای، موفق می‌شود بدون توهین یا دست‌کم گرفتن قابلیت‌های سردمداران مشهور ناشناس مواد مخدر به نشان دادن روش‌های شیطانی آن‌ها بپردازد.

منتقد انترتینمنت ویکلی، کریس ناشاواتی Chris Nashawaty:

«ساخت آمریکا» در تمام مدت‌زمان دوساعته‌اش بدون وقفه و به‌خوبی در اوج است. کروز با نیشخندهای دندان‌نما و خصلت مردانه بی‌پروایش در نقش این خلبان فرورفته و بُعد دیگری از خودش که به‌ندرت به آن اجازه آشکار شدن می‌دهد را احضار می‌کند. او نقش یک آمریکایی اصیل را بازی می‌کند؛ آدم احمقی که تماشا کردنش سرگرم‌کننده است اما کمی بعد به خاطر تشویق کردن او خود را سرزنش خواهید کرد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید