فیلم «مادر» !Mother دقیقاً به‌مانند سایر آثار دارن آرنوفسکی، فیلمی آغشته به عناصر نمادین و مفاهیم استعاری است. شاید هم غرق در آن؛ اما بااین‌حال، نمادها و استعاره‌هایی که او در جدیدترین فیلمش، «مادر!» به کار گرفته، به‌هیچ‌وجه فیلمی با محتوای سنگین نساخته است. او در ادامه اقتباس‌های سینمایی‌اش از عهد عتیق و کتاب مقدس، «مادر!» را پس از «نوح» در وصف روز ششم ساخته است. روزی که انسان آفریده شد. روزی که بالاخره خدا، ستایشگر واقعی خود را خلق کرد تا او را عبادت کند و بی‌محابا به او عشق بورزد.
دارن آرونفسکی نوشتن فیلم‌نامه «مادر!» را پس از به اتمام رساندن پروژه «نوح» آغاز نمود. فیلم‌نامه‌ای که ظاهراً در 5 روز نسخه اولیه آن آماده شد و درنهایت پس از بازنویسی‌های چندباره به مرحله ساخت رسید. جالب آنکه لارنس و فایفر درباره بازی در این فیلم اعلام کرده بودند که پس از مطالعه فیلم‌نامه نتوانسته‌اند آن را درک کنند و همه‌چیز برای آنان گنگ و نامفهوم جلوه می‌کرده!آخرین فیلم دارن آرنوفسیکی فیلمی ایست که با واکنش‌های بشدت ضدونقیض همراه شده است و به‌صورت صفر و یکی یا افرادی عاشق فیلم هستند و افرادی دیگر متنفر از آن؛ این فیلم در بسیاری از سانس‌های اولیه خود ازجمله نمایش‌هایش در جشنواره کن با هو تماشاچی‌ها مواجه شد و خنده آن‌ها را در برداشت؛ دریکی از متأخرترین مصاحبه‌هایش آرنوفسکی در جواب به سؤالی در مورد اینکه آیا صحنه‌هایی از فیلم برای خنداندن بینندگان طراحی‌شده بود یا نه بیان می‌کند: در هنگام اکران فیلم در جشنواره فیلم ونیز تماشاچیان ایتالیایی اصلاً نخندیدند، اما تماشاچیان بریتانیایی تمام مدت در حال خندیدن بودند. او به صحبت دراین‌باره ادامه داد و گفت ازنظر او فیلمش به‌نوعی طنزی از رفتارهاست و توضیح داد که مردم به چیزهای مشابه واکنش‌های متفاوت نشان می‌دهند: خندیدن و گریه کردن مانند هم است، راه‌های متفاوتی برای خروج هوا است… هدف یک فیلم‌ساز دریافت واکنش از سوی مخاطب است.
این کارگردان همچنین در مصاحبه‌ای با مجله Vulture درباره آخرین ساخته‌اش می‌گوید:

می‌خوام بیننده‌ها آماده باشند…تماشای این فیلم، تجربه هیجان‌انگیز و سختی خواهد بود.

دارن آرنوفسکی از بیننده‌ها می‌خواهد که قبل از دیدن آخرین ساخته او، «مادر» !Mother، به یاد داشته باشند که او سازنده فیلم‌های «قوی سیاه» Black Swan و «مرثیه‌ای برای یک رؤیا» Requiem for a Dream است. او درباره آخرین فیلم خود، گفت: توقع از این فیلم اگر بیشتر نباشد، به‌اندازه فیلم‌های قبلی من است. خیلی از افراد بعد از دیدن این فیلم دیگر حتی نمی‌خواهند به من نگاه کنند. او همچنین نظرش را در مورد علامت تعجب در اسم فیلم بیان کرد: نشان‌دهنده روح فیلم است… خود فیلم نیز به صورتی با علامت تعجب تمام می‌شود. آرنوفسکی در مورد این‌که ساختن فیلم با بودجه کم باعث انجام ریسک‌هایی شده که ممکن است باعث معذب شدن بیننده شود، کاملاً صادق بود. حضور بازیگر معروفی مثل لارنس، نیز کمک زیادی به فیلم کرده است. به این دو دلیل، کارگردان گفت؛ ترغیب مردم برای تماشای آن کار سختی نیست.
اجازه بدین بحثمان رو با نقل‌های تماماً متفاوت و در تناقض باهم از که توسط منتقدین مهم و قابل‌اعتماد بیام شده بحث رو به پایان برسانیم و از شما دعوت کنیم به تماشای این قسمت از آنکات بنشینید

رابی کالین منقد The Telegraph امتیاز 100 از 100
یک لطیفه تلخ و گزنده، یک هشدار واضح و غرشی از پرتگاه؛ «مادر» !Mother به دفعات باعث شگفت‌زدگی شما خواهد شد.
جان بلی ساید منتقد Cinevue امتیاز 100 از 100
بله این فیلم متظاهرانه است، اما تظاهر درعین‌حال و فی‌نفسه حاوی مقدار زیادی جاه‌طلبی نیز هست و این همان سینمایی است که تمایل به حرکت در جهت خلاف آب دارد.
پیتر بردشا منتقد The Guardian امتیاز 100 از 100
به‌عنوان یک فیلم ترسناک احمقانه و خنده‌دار است، به‌عنوان یک فیلم کمدی هیجان‌انگیز و خنده‌دار است و به‌عنوان ماشینی که قرار است برق از سر شما بپراند، «مادر» !Mother به طرز دیوانه‌واری خوب است و اثری یکتا محسوب می‌شود.
اون گلیبرمن منتقد The Variety امتیاز 60 از 100
ترس و خوفناکی‌ای که «مادر» !Mother سعی در خلق آن دارد متأسفانه هیچ‌گونه اثری ندارد؛ این فیلم شبیه یک فرتوت شدن انحصاری و مهروموم‌شده است که تبدیل به یک تجربه غیرواقعی و مصنوعی می‌شود؛ اما به هر صورت به تماشای «مادر» !Mother  بروید و از سِیر و روند اتفاقات عجیبی که در آن می‌افتد لذت ببرید؛ اما ناامید می‌شوید، خیلی هم ناامید می‌شوید اگر به امید دیدن فیلمی به سینما بروید که به‌اندازه‌ای که ظاهری است، شگفت‌انگیز نیست.
استفنی زاکارک منتقد Time امتیاز 60 از 100
«مادر» !Mother جاه‌طلبانه است. با دیدن آن سرگرم خواهید شد چرا که نمی‌توانید حدس بزنید که روند داستان در ادامه چگونه خواهد بود، اگرچه هنگامی‌که درنهایت موفق به دریافتن داستان بشوید احتمالاً کمی حس نامیدی به شما دست خواهد داد.
دیوید ادلستاین منتقد New York Magazine Vulture امتیاز 60 از 100
علی‌رغم تمام شور و حرارتی که به نظر می‌رسد فیلم داشته باشد، «مادر» !Mother بسیار ساکن و بی‌تحرک است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید