دس Des یک مینی سریال سه قسمتی است که ساخته‌ی لوییس آرنولد و به نویسندگی لوک نیل و کلی جونز، درباره‌ی قاتل زنجیره‌ای واقعی به نام دنیس نیلسن است، کسی که مردان جوان زیادی را بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۳ به قتل رساند. بخش زیادی از محتوای این سریال با الهام از کتاب برایان مسترز به نام “کشتن برای جمع” ساخته شده است، که در زندگی نیلسن عمیق می‌شود، و مصاحبه‌هایی که با خود این قاتل انجام داده است را آورده است. دیوید تننت در نقش این دیوانه‌ی زنجیری بازی می‌کند، و اگر به تماشای نقش‌آفرینی او به عنوان دکتر یا پلیس در مخمصه افتاده عادت داشته باشید، دیدن این نقش‌آفرینی او ممکن است شما را غافلگیر کند.
در صحنه‌های آغازین سریال دس Des تکه‌های اخبار از اوایل دهه‌ی هشتاد لندن را می‌بینیم که مردان جوان بی‌خانمان را نشان می‌دهد که در خیابان خوابیده‌اند و در زاغه‌ها به دنبال مواد می‌گردند.
پیتر جی، با بازی دنیل میز، پس از صبحی که در آن باید با دوست همسر سابقش روبرو شود — چرا که همسر سابقش فرزندشان را به خانه‌ی آن دوستش برده و اجازه‌ی دیدنش را به پیتر نمی‌دهد — بلافاصله پس از ورود به محل کارش به پرونده‌ای فرا خوانده می‌شود. یک لوله‌کش نزدیکی محل دفع فاضلاب یک خانه، چیزهایی پیدا کرده که معتقد است بقایای بدن انسان هستند. در حین آن‌که این بقایا در حال آزمایش شدن هستند، جی و استیو مک‌کاسکر، با بازی بری وارد، منتظر ساکن طبقه‌ی سوم هستند تا به خانه برگردد، جایی که مشکوک‌اند استخوان‌ها از آن‌جا آمده باشند.

همچنین بخوانید:
نقد فروپاشی The Undoing – سریال اسرارآمیز نیکول کیدمن اعتیاد‌آور و تا حدی قابل پیش‌بینی است

سریال دس Des

وقتی این مرد، دنیس نیلسن، با بازی دیوید تننت، به خانه می‌آید با آمادگی کامل پلیس‌ها را تا طبقه‌ی بالا همراهی می‌کند که در آن بقایای جسد چند فرد دیگر را هم پیدا می‌کنند. نیلسن — که نام مستعارش “دس” است — در مورد این‌که او آن افراد را به قتل رسانده‌ کاملا باز است؛ در واقع، او به مک‌کاسکر می‌گوید تکه‌های اجساد ۱۵ یا ۱۶ نفر در آپارتمانش هستند.
جی و رئیسش در اداره‌ی پلیس به همراه جف چمبرز، با بازی ران کوک، از دس بازجویی می‌کنند، که بسیار راحت و معمولی درباره‌ی تمام مردان جوان بی‌خانمانی که طرح دوستی با آن‌ها ریخته است، به آپارتمانش برده، خفه کرده، و اعضای بدن آن‌ها را از هم جدا کرده است می‌گوید. او سر این افراد را هم می‌جوشانده است که دفع آن‌ها را راحت‌تر کند. جی و چمبرز از آن‌چه می‌شنوند حیرت‌زده شده‌اند، اما مشکل اینجاست که دس هنوز اسم هیچ‌کدام از این اجساد را نگفته است.
پس از آن‌که دس بالاخره اسمی به آن‌ها می‌دهد، و بررسی اثر انگشت و بقایای جسد و مطابقت آن با فایل‌هایی که دارند، او به زندان فرستاده می‌شود. در آن‌جا روزنامه‌نگاری به نام برایان مسترز، با بازی جیسون واتکینز، از داستان دس شگفت‌زده شده است و سعی می‌کند با او ارتباط برقرار کند و در لیست ملاقات‌کنندگان او قرار گیرد. همان‌طور که خواهید دید، دس دوست دارد مردم داستانش را بدانند، از جمله تعداد دقیق افرادی که کشته است.
گذشته از جذابیت داستان و واقعی بودن آن، بازی تننت به تنهایی کافی خواهد بود تا شما را پای تماشای دس Des بنشاند. اما نقش‌آفرینی‌های میز و واتکینز هم بسیار تماشایی هستند.

دس Des

این مطلب برگرفته از نوشته‌ی جوئل کلر در وب‌سایت دیسایدر است.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

کارول میجلی Carol Midgley | تایمز The Times

دس Des داستانی مستقل و باکیفیت دارد. جذابیت اصلی این سریال حضور هیپنوتیزکننده‌ی تننت است. کار هر کسی نیست که بتواند یک شخصیت را همزمان بی‌روح و سرد و شگفت‌آور از آب در آورد، و چنین کاری تنها از تننت بر می‌آيد.

جان اندرسن John Anderson | وال استریت ژورنال

تننت نقش‌آفرینی به یاد ماندنی و زیبایی به عنوان نیلسن به نمایش می‌گذارد، شخصیت‌پردازی ظریفی که رقص خطرناکی بر لبه‌ی کمدی می‌کند. دس Des ساخته‌ی لوک نیل و لوییس آرنولد به کارگردانی آقای آرنولد با موضوع جنایت و مکافات در سه قسمت پخش می‌شود، که طبق معمول جنایت بسیار هولناک‌تر از مکافات آن است.

لوسی مانگن Lucy Mangan | گاردین The Guardian

به ندرت پیش می‌آید که درامی درباره‌ی یک قاتل زنجیره‌ای را تماشا کنید که به شما این حس را منتقل کند که به قربانیان لطف شده که به قتل رسیده‌اند. در پایان شاید بزرگ‌ترین تحسینی که بتوان در وصف دس Des این اثر احساس‌برانگیز و ظریف گفت این است که خود نیلسن، که خودپسند و تشنه‌ی توجه بود، بدون شک از آن متنفر می‌شد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید