این‌ها تازه‌ترین تازه‌ها هستند. در شمارش معکوس امروز ۱۰ فیلمی که در وب‌سایت راتن تومیتوز، امتیاز ۱۰۰٪ دارند، را معرفی کرده‌ایم.
در این لیست، ما به فیلم‌های مختلفی نگاه خواهیم کرد که در رتبه‌بندی مجموع نقدها در وب‌سایت راتن تومیتوز، امتیاز مطلوب ۱۰۰ درصد را به دست آورده‌اند. ما این لیست را براساس عوامل مختلفی از جمله بازخورد اولیه فیلم و میراث آن در قالب بیانی فیلم‌سازی، رتبه‌بندی کرده‌ایم.

همچنین بخوانید:
معرفی ۱۰ چهره پرداز بزرگ و آثاری که در فیلم های هالیوودی خلق کردند

۱۰ – مردی روی سیم ۲۰۰۸ Man on Wire

مردی روی سیم راتن تومیتوز

آیا فیلم «بندباز» The Walk با درخشش جوزف گوردون لویت را به خاطر می‌آورید؟ این فیلم واقعاً خوب است، اما در مقابل «مردی روی سیم» حرفی برای گفتن ندارد. این فیلم مستندی درباره بندبازیِ معروف فیلیپ پتی، بین دو برج مرکز تجارت جهانی در سال ۱۹۷۴ است که از طریق یک طول فیلم، مصاحبه‌های روز واقعه و بازسازی‌های سینمایی روایت می‌شود. «مردی روی سیم» پس از نخستین نمایشش در جشنواره فیلم ساندنس، به سرعت به محبوبیت بسیار زیادی رسید و جایزه بزرگ هیئت داوران را برای بهترین مستند سینمای جهان به دست آورد. این فیلم همچنین در نمایش عمومی، بازخوردهای خوبی دریافت کرد و از ۱۵۷ نقد، امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز به دست آورد. همه نقدها با اتفاق‌آرا، این فیلم موفق را با وجود نتیجه‌گیری پایانی آشکار آن، بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند. بهترین داستان‌ها معمولاً داستان‌های واقعی هستند.

۹ – نفرت ۱۹۹۵ La Haine

نفرت امتیاز

«نفرت» یک فیلم جنایی فرانسوی با داستانی که زندگی سه دوست را دنبال می‌کند. آن سه نفر در پروژه‌های مسکونی شهر پاریس بزرگ می‌شوند. فرض اولیه آن نسبتاً ساده است، اما در اجرا است که «نفرت» به درستی می‌درخشد. تماشاگران ایستاده برای این فیلم دست می‌زدند و «نفرت» جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن را به دست آورد. همچنین امتیاز ۱۰۰ درصد را در رتبه‌بندی ۱۷ نقد کسب کرد. تم‌های ارائه‌شده در فیلم به شکلی بی‌رحمانه صادق بودند، و این برای کشور فرانسه به قدری تاثیرگذار بود که نخست‌وزیر آن بررسی اجباری فیلم را برای کابینه خود طرح‌ریزی کرده بود و ما این را یک موفقیت می‌نامیم.

۸ – ۱۲ مرد خشمگین ۱۹۵۷ 12 Angry Men

۱۲ مرد خشمگین امتیاز

چه کسی فکرش را می‌کرد فیلمی که تنها در یک صحنه‌پردازی اتفاق می‌افتد تا این حد جذاب باشد؟ «۱۲ مرد خشمگین» غالباً در یک اتاق واحد رخ می‌دهد و دوازده نفر از افراد نام‌دار حاضر در فیلم، به عنوان اعضای هیئت‌منصفه دور هم جمع می‌شوند و باید در دادگاه درباره سرنوشت یک متهم تصمیم بگیرند. نویسنده، کارگردان و بازیگران هرآنچه را که می‌توانستند در این صحنه‌پردازی محدود انجام دهند، به کار بستند و آنچه نتیجه می‌دهد یک داستان پرتعلیق و به طرز شگفت‌آوری احساسی درباره گناه، پیش‌داوری‌ها و مشکلات سیستم قضایی آمریکا است. این فیلم دارای امتیاز ۱۰۰ درصد از ۴۹ نقد است و همه با این نظر موافق هستند که این فیلم یک کلاسیک غیرقابل‌انکار است.

۷ – مرد سوم ۱۹۴۹ The Third Man

مرد سوم

«مرد سوم»‌ قطعاً نمایش غم‌افزایی می‌سازد، اما همه این‌ها به نام هنر است. فیلم داستان جوزف کاتن در نقش هالی مارتینس را دنبال می‌کند. او در پی بررسی مرگ مرموز دوستش در دوران پس از جنگ جهانی دوم در وین است. یک فیلم در ژانر نوآر که از بسیاری از جنبه‌های تاریک و تجربی فیلم‌برداری استفاده می‌کند؛ به عنوان مثال عکاسی سیاه- سفید سفت و سرد، کاراکترهای بسیار آسیب‌دیده، لوکیشن‌های فرسوده و زوایای دوربین عجیب و غریب. این فیلم علاوه‌بر جادوگری فنی‌اش، دو بازی ماندگار را از جوزف کاتن و اورسن ولز به نمایش می‌گذارد. «مرد سوم» یک امتیاز کامل از ۷۷ نقد را با یک درجه‌بندی میانگین شگفت‌انگیز ۹.۳ از ۱۰ حفظ کرده است.

۶ – نابودگر ۱۹۸۴ The Terminator

نابودگر جیمز کامرون امتیاز

نابودگر به خودی خود در این لیست ظاهر می‌شود چراکه این فیلم از ۵۷ نقد، امتیاز کامل ۱۰۰ درصد را با یک درجه‌بندی میانگین ۸.۸ از ۱۰ به دست آورده است. پس از اکران آن در سال ۱۹۸۴، منتقدان بلافاصله عاشق این فیلم خنده‌دار و فوق‌العاده تاریک شدند. به مانند بقیه کارهای جیمز کامرون، این فیلم یک داستان متاثرکننده را در میان یک فیلم‌سازی تماشایی دربرمی‌گیرد. «نابودگر» همچنین از آرنولد شوارتزنگر یک ستاره جهانی ساخته است چراکه نظاره کردن عملکرد او در نقش این سایبورگ صاحب‌نام، هم فراموش‌نشدنی و هم مجذوب‌کننده است. ما می‌دانیم که شما به چه چیزی فکر می‌کنید: «نابودگر ۲» چطور؟ امتیاز این فیلم نیز نزدیک است و در حال حاضر با ۵ نقد گندیده، امتیاز ۹۳ درصد را به دست آورده است.

۵ – چهارصد ضربه ۱۹۵۹ The 400 Blows

چهارصد ضربه

یک فیلم قدیمی اما خوب دیگر. «چهارصد ضربه» یک فیلم فرانسوی است و داستان یک نوجوان سرکش را روایت می‌کند که واقع‌گرایانه و به زیبایی توسط ژان‌پیر لئو به تصویر کشیده شده است. «چهارصد ضربه» در زمان اکران با تجلیل و تمجدیدهای زیادی روبرو شد که از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه بهترین کارگردانی و نامزدی نخل طلای جشنواره فیلم کن اشاره کرد. «چهارصد ضربه» فیلم مورد علاقه فیلم‌سازان مختلفی مثل آکیرا کوروساوا بوده است و در راتن تومیتوز امتیاز ۱۰۰ درصد را از ۵۴ نقد دریافت کرده است. به نظر می‌رسد که منتقدان این فیلم را یکی از موثق‌ترین و واقعی‌ترین تصاویر از دوران نوجوانی دانسته‌اند و اکنون این فیلم به طور گسترده به عنوان یک کلاسیک از جنبش موج نو فرانسه تلقی می‌شود.

۴ – داستان اسباب‌بازی ۱۹۹۵ Toy Story

داستان اسباب بازی باز و وودی

«داستان اسباب‌بازی» نه‌تنها خنده‌دار و صمیمی است بلکه یکی از خلاق‌ترین فیلم‌ها در تاریخ سینما بوده است. در حالی که دیزنی همچنان در حال تولید انیمیشن‌هایی به سبک دستی طراحی‌شده بود؛‌ پیکسار با ورودش، فیلم‌های انیمیشنی را دوباره ابداع کرد. ناگهان همه، از جمله محققان رباتیک می‌خواستند وارد تکنولوژی به کار برده‌شده در این فیلم‌ها شوند و جهان انیمیشن دیگر به مانند سابق نبود. به سبب وضعیت فوق‌العاده تاثیرگذار آن، فیلم با ۷۸ نقد امتیاز ۱۰۰ درصد را کسب کرده است و در یک اتفاق شگفت‌انگیز نادر هالیوودی، دنباله این فیلم نیز با ۱۶۳ نقد امتیاز ۱۰۰ درصد را به دست آورده است و این موفقیتی نیست که نصیب هر فیلمی شود.

۳ – هفت سامورایی ۱۹۵۴ Seven Samurai

هفت سامورایی امتیاز

«هفت سامورایی» مسلماً یکی از بهترین فیلم‌های تمام ادوار تاریخ است و به راحتی یکی از تاثیرگذارترین آن‌ها هم هست. فیلم در سال ۱۵۸۶ اتفاق می‌افتد و داستان هفت سامورایی معروف را روایت می‌کند که از دهکده کوچک‌شان در مقابل گروهی از راهزن‌ها محافظت می‌کنند. اگر این داستان به نظرتان آشنا می‌آید به این دلیل است که تاکنون چندین بار، از فیلم وسترن «هفت دلاور» The Magnificent Seven تا فیلم علمی- تخیلی Battle Beyond the Stars و انیمه «سامورایی ۷» Samurai 7، بازگو شده است. تاثیر گسترده این فیلم باعث شده در لیست ۱۰۰ درصدی‌های راتن تومیتوز قرار بگیرد. همه ۵۷ منتقد موافق هستند که سکانس‌های اکشن، کاراکترها و داستان این فیلم، آن را به یک شاهکار سینمایی بدل کرده است.

۲ – پنجره عقبی ۱۹۵۴ Rear Window

پنجره عقبی امتیاز

سال ۱۹۵۴ یک سال فوق‌العاده برای فیلم‌سازی بود، نه؟ در این سال علاوه‌بر «هفت سامورایی»، شاهکار آلفرد هیچکاک، «پنجره عقبی» هم اکران شده بود. این فیلم درباره مردی زخمی و زمین‌گیر است که به این باور رسیده که همسایه‌اش یک قاتل است. ستاره‌های فیلم، جیمز استوارت و گریس کلی، نیز به همان اندازه خارق‌العاده هستند. سرعت پیشروی داستان باعث ایجاد کشش می‌شود و به همین دلیل است که هیچکاک به عنوان استاد تعلیق شناخته می‌شود. هردو فیلم «پنجره عقبی» و «شمال از شمال غربی» امتیاز ۱۰۰ درصد را در راتن تومیتوز به دست آورده‌اند اما این «پنجره عقبی» است که به طور قطع به یقین شاهکار هیچکاک در نظر گرفته می‌شود.

پیش از آن که انتخاب نهایی خود را معرفی کنیم، ذکر چند نام را در این مورد شایسته می‌دانیم.
«پیش از طلوع» ۱۹۹۵ Before Sunrise
«استاکر» ۱۹۷۹ Stalker
«آواز در باران» ۱۹۵۲ Singin’ in the Rain۱

1– همشهری کین ۱۹۴۱ Citizen Kane

همشهری کین امتیاز

بله بله ما می‌دانیم شنیدن نام «همشهری کین» شما را تا سرحد مرگ، بیمار می‌کند اما دلیلی وجود دارد که این فیلم تا این حد محبوب است. گرچه «همشهری کین»، این روزها خیلی دیده نمی‌شود اما فیلم‌های مشهور زیادی تحت تاثیر آن خلق شده‌اند. بسیاری از جنبه‌های فیلم‌سازی‌اش نظیر تدوین، استفاده از موسیقی و هنر فیلم‌برداری آن تاثیر پرقدرتی داشتند و این فیلم، مسیرهایی که فیلم‌ها پرداخت و دیده می‌شدند، را تغییر داد. فیلم به سبب این نفوذ پرقدرت خود، به امتیاز ۱۰۰ درصد از ۷۵ نقد دست یافته است. منتقدان تکنیک‌های خلاقانه داستان‌سرایی آن را ستایش کرده‌اند و از جایگاه‌اش در تاریخ سینما مطلب‌ها نوشته‌اند.
منبع: watchmojo.com

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید