ترانه‌های این لیست در ظاهر به سرزندگی و شادی‌ آفتاب، آب‌نبات‌چوبی و رنگین‌کمان هستند، اما متن آن‌ها بسیار غم‌انگیز است. در زیر ۱۰ ترانه‌ای که در ظاهر بسیار شاد هستند، اما متن بسیار غمگینی دارند را آورده‌ایم.
ترانه های موجود در این فیلم، موسیقی شاد و به یادماندنی دارند، اما درواقع متن آن‌ها ناراحت‌کننده و تاریک است.

همچنین بخوانید:
ده ترانه فوق‌العاده زیبایی که در یادها ماندگار می‌ماند

۱۰- Pumped Up Kicks، فاستر د پیپل Foster the People
(۲۰۱۰)

این ترانه، موسیقی بسیار شاد و پرانرژی دارد که با توجه به این‌که خواننده این گروه، مارک فاستر Mark Foster قبل از رسیدن به شهرت با این گروه، ترانه‌های تبلیغات تلویزیونی را می‌نوشته است، چیز عجیبی نیست؛ اما درواقع متن ترانه «ضربات با‌انرژی» کمی شیطانی است. این ترانه افکار یک پسر جوان مشکل‌دار را بیان می‌کند که در مورد کشتن دیگران خیال‌پردازی می‌کند. به نظر می‌رسد طرفداران این گروه مشکلی با متن این ترانه نداشته‌اند و این ساخته گروه فاستر د پیپل، ۸ هفته متوالی در رتبه سوم جدول ۱۰۰ ترانه برتر بیلبورد Billboard Hot 100 در سال ۲۰۱۱ قرار گرفت.

۹-  LDN از لیلی الن Lily Allen
(۲۰۰۶)

ترانه نهم این لیست، ترانه با سبکی مشابه ترانه‌های شاد و رقصی کارائیبی، کلمبیایی است، پس تصور این‌که ترانه‌ای شاد و تابستانی و در مورد زمان‌های خوش است، خیلی غلط نیست، نه؟ اشتباه فکر می‌کنید. در این ترانه، خانم الن ما را به قسمت‌های فقیرنشین لندن می‌برد و در مورد چیزهایی حرف می‌زند که در ظاهر بسیار دوست‌داشتنی و شاد هستند اما واقعیت جور دیگری است. موزیک ویدیوی این ترانه، نسخه ایدئالی از این شهر را نشان می‌دهد، اما در کنار آن نسخه متضاد آن را با تصاویر خاکستری و غم‌انگیزی نشان می‌دهد.

۸- Some nights، فان Fun
(۲۰۱۲)

بعضی قسمت‌های این آهنگ، بسیار به ترانه «سیسیلیا» Cecilia از سایمون و گارفانکل Simon and Garfunkel که ترانه شاد و درعین‌حال غمگینی است، شباهت دارد. آهنگ «بعضی شب‌ها» با هارمونی لایه‌لایه و صدای خواننده این گروه، نیت رویس Nate Ruess که شباهتی به صدای فردی مرکوری دارد، به نظر بسیار شادتر از آنچه است می‌آید. در واقعیت، این آهنگ در مورد مرد جوانی است که از خانه و خانواده‌اش دور است و درنتیجه دچار بحران هویت شده است.

۷- Electric Avenue، ادی گرنت Eddy Grant
(۱۹۸۲)

این آهنگ در ظاهر شاد، یکی از ترانه‌های محبوب سال ۱۹۸۳ در آمریکا بود. این ترانه تأثیر گرفته از موج نوی موسیقی دهه ۸۰ و آهنگ‌های سبک رِگی، حس خوبی دارد. بااین‌وجود، متن این آهنگ در مورد شورش‌های بریکستون در لندن است که یک‌ سال قبل از ساخت این ترانه در انگلیس اتفاق افتاد. نام این آهنگ از خیابانی در منطقه بریکستون لندن گرفته شده است. متن این ترانه به فقر نیز اشاره‌ای دارد و در مورد کمبود غذا و افراد کم‌درآمد نیز صحبت می‌کند.

۶- Rock the Casbah، د کلش The Clash
(۱۹۸۲)

این ترانه شاد، یکی از محبوب‌ترین آهنگ‌های گروه راک د کلش است. متن این آهنگ در مورد پادشاهی است که موسیقی را ممنوع می‌کند، اما مردم توجهی به آن ندارند. ریتم شناور و متن سیاسی این ترانه، دورویی سران کشورهای خاورمیانه که از منافع نفت و محصولات لوکس غربی بهره‌مندند، درحالی‌که مردم کشور خود را فقیر و بدون آگاهی نگه می‌دارند را نقد می‌کند.

۵-  You Can Call Me Al، پل سایمون Paul Simon
(۱۹۸۶)

خواننده آلبوم موفق «گریس لند» Graceland در این آهنگ با ریتم شاد، در مورد بحران‌های میان‌سالی صحبت می‌کند. برخلاف موسیقی پر‌انرژی این آهنگ، متن آن در مورد مردی است که حتی گاهی موجودیت خود را زیر سؤال می‌برد. نام این ترانه الهام ‌گرفته از وقتی است که در یک مهمانی ترانه‌ساز فرانسوی، پیر بولز Pierre Boulez به‌اشتباه سایمون را ال خطاب می‌کند. «می‌توانید من را ال صدا کنید» در لیست ۳۰ آهنگ برتر آمریکا قرار گرفت. این ترانه در کشورهای دیگر این بسیار موفق بود.

۴- Detroit Rock City، کیس Kiss
(۱۹۷۶)

با توجه به موضوع اصلی این ترانه، متن آن بسیار گمراه‌کننده است. برخلاف موسیقی شاد این آهنگ، داستان آن در مورد یکی از طرفداران این گروه است که در راه رسیدن به یکی از کنسرت‌های این گروه، تصادف می‌کند و می‌میرد. خواننده این گروه، پل استنلی Paul Stanley در مورد این حادثه توضیح می‌دهد، یکی از طرفداران این گروه به خاطر مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر، با سرعت زیادی رانندگی کرد و در تصادفی جان باخت. این تک آهنگ در شهر دیترویت بسیار موفق بود، اما درنهایت به یکی از ترانه‌های محبوب طرفداران این گروه تبدیل شد.

۳- Jump، ون هیلن Van Halen
(۱۹۸۴)

ریتم شاد این آهنگ ، راز تاریک و غم‌انگیز درونش را به‌خوبی پنهان کرده است. با توجه به گفته خواننده این گروه، دیوید لی روث David Lee Roth، متن این ترانه، از خبری که او در اخبار دیده بود الهام گرفته شده است، خبر در مورد مردی بود که از بالای ساختمانی خود را پایین انداخت و خودکشی کرد. ریتم شاد این ترانه باعث شد که این آهنگ تنها تک آهنگ شماره یک این گروه شود.

۲- Semi- Charmed Life، ترد آی بلایند Third Eye Blind
(۱۹۹۷)

این ترانه به‌ظاهر شاد، با موسیقی شاد گیتار شروع می‌شود، اما متنی که خواننده این گروه، استفان جنکینز Stephan Jenkins در این آهنگ می‌خواند، درواقع در مورد مصرف مواد مخدر است. با این‌که متن این آهنگ بسیار عجیب و غم‌انگیز است، اما ترانه‌ای محبوب بین طرفداران آن بود. این آهنگ در رده چهارم لیست ۱۰۰ ترانه برتر بیلبورد سال ۱۹۹۷ قرار گرفت.

قبل از این‌که به آهنگ شماره یک لیست برسیم، از چند ترانه موفق شاد و غم‌انگیز دیگر نیز یادی می‌کنیم:
– «مامامیا» Mamma Mia، گروه آبا ABBA (سال ۱۹۷۵)
-«هواپیماهای کاغذی» Paper Planes، ام.آی.ای M.I.A (سال ۲۰۰۸)
-«هی تو!» Hey Ya!، اوت‌کست Outkast (سال ۲۰۰۳)
-«لیگ برتر» Big League، تام کوچرین Tom Cochrane (سال ۱۹۸۸)
-«زاده آمریکا» Born in the U.S.A، بروس اسپیرینگستین Bruce Sprinsteen (سال ۱۹۸۴)

۱- ۹۹ Luftballons، نینا Nena
(۱۹۸۳)

در صدر لیست ما، موفق‌ترین ترانه غیر انگلیسی تاریخ آمریکا قرار دارد. با وجود ریتم شاد و موسیقی کیبورد معمول دهه ۸۰، موفقیت این ترانه اصلاً دور از ذهن نیست. بااین‌حال، متن این آهنگ، داستان ترسناکی در مورد بالون‌هایی را تعریف می‌کند که با موشک اشتباه گرفته می‌شود و باعث شروع جنگ هسته‌ای می‌شود! اصلاً فکرش را نمی‌کردیم که متن این آهنگ این‌طور باشد. پس از انتشار این آهنگ در آلمان، این ترانه بارها بازخوانی شده است و توانسته جایگاه خود را در ذهن مخاطبین حفظ کند.
منبع: واچ موجو

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید