کارتون‌های قدیمی صبح روز شنبه شما قطعا در این لیست وجود نخواهند داشت. در شمارش معکوس امروز 10 تا از تاریک‌ترین سریال‌های انیمیشنی را معرفی کرده‌ایم.
در این لیست نگاهی انداخته‌ایم به 10 سریال انیمیشنی که شامل موضوعات و تم‌های تاریک و ناراحت‌کننده هستند. در واقع زیبایی‌شناسی آن‌ها از نوع تاریک است. این لزوما به معنی خشونت نیست، گرچه در بعضی از آن‌ها نیز وجود دارد.

10 – «پارک جنوبی» ( ـSouth Park (1997

این سریال طولانی که هم‌اکنون نیز در حال پخش است به طور عمده بر روی چهار پسربچه‌ی دبستانی تمرکز دارد. اما هرچه که هست، قصه‌های کودکانه و دوستانه نیست. سبک ویژه‌ی این سریال، طنز بی‌رحمانه و تقلید تمسخر‌آمیز است که در عین حال به موضوع اصلی خود ضربه‌ای وارد نمی‌کند. این نمایش علاوه‌بر تم‌های تیره مانند آزار کودکان و تجاوز جنسی به طور منظم مرگ و گور را نشان می دهد (به ویژه مرگ‌های متعدد کنی). شخصیت کارتمن بازی‌هایی را به نمایش می گذارد که پتانسیل زخمی کردن عواطف بینندگان بزرگ‌سال را دارد، چه برسد به این که یک کودک به اندازه کافی بدشانس باشد که به طور تصادفی با کمدی‌های موقعیت این نمایش روبرو شود.

9- «دوستان شاد درختی» ( ـ Happy Tree Friends (1999

اجازه ندهید عنوان و انیمشن شما را فریب دهد. این مورد به هیچ وجه مناسب کودکان نیست. دوستان شاد درختی داستان یک گروه از حیوانات بامزه و رنگارنگ را دنبال می‌کند که ماجرا‌های آن‌ها تقریبا همیشه چندش‌آور‌اند. این موجودات به طور مداوم با جادو‌های خشن و خونین روبرو می‌شوند که اگر به کشتن آن‌ها پایان ندهند، باعث آسیب‌های شدید بدنی می‌شوند. در این لیستی که ما آماده کرده‌ایم موضوعات تاریک و خشونت‌آمیز به عنوان بخشی از نمایش کلی وجود دارد در حالی که در سریال دوستان شاد درختی این موضوعات تفکر اصلی و مرکزی را شکل می‌دهند.

8 – «کاوریج، سگ ترسو» (Courage the Cowardly Dog (‌1999 -2002

برخلاف دو سریال قبلی، کاوریج، سگ ترسو برای بچه‌ها است اما سیاهی و خشونت آن هم کم نیست. داستان درباره‌ی سگی ترسو به نام کاوریج است که تلاش می‌کند از صاحب خود دربرابر موجودات و اتفاقات غیرطبیعی مختلف محافظت کند. این سریال هم از نظر زیبایی‌شناسی و هم از نظر محتوا از فیلم‌های ترسناک الهام می‌گیرد. کاوریج، سگ ترسو برای کودکان ساخته شده اما تهدید و ترس از مرگ که اغلب توسط موجودی غیرعادی و وحشتناک ایجاد می‌شود، به وفور در آن وجود دارد. گرچه کاوریج ممکن است ترسو باشد اما ما هم مطمئن نیستیم در مواجه با این اتفاقات ترسناک به اندازه‌ی او شجاع باشیم.

7- «جک سامورایی» (Samurai Jack ( 2001 – 04 –2017

بیایید به گذشته برگردیم، زمانی که Genndy Tartakovsky (خالق این سریال)، برای اولین بار جک سامورایی را روی آنتن شبکه‌ی کارتون برد. این سریال داستان یک سامورایی را نشان می‌دهد که توسط شیطانی به نام آکو به زمان آینده منتقل می‌شود. جک تلاش می‌کند که به خانه بازگردد و در این مسیر به موجوداتی که تحت سلطه‌ی قوانین ظالمانه‌ی این شیطان بزرگ قرار گرفته‌اند، کمک می‌کند. خشونت و وحشت کمی در این سریال وجود دارد اما فصل آخر، مرگ و خشونت بیشتری را نشان می‌دهد و فضای تاریک‌تری پیدا می‌کند.

6 – «ایان فلاکس» (Æon Flux (1991 – 1995

داستان این سریال در ویران شهری از آینده رخ می‌دهد و درباره‌ی زن قهرمانی است که ماموریت‌های پنهانی یا نیمه پنهانی را دنبال می‌کند. فضای داستان سایه‌افکن و مخرب است که یک لحن بی‌روح را در سریال ایجاد می‌کند. ماموریت‌های ایان فلاکس اغلب خشونت‌آمیز اند که دو دلیل دارد، آن‌ها اهداف وحشیانه‌ای مانند ترور دارند و دیگر این که در بسیاری از قسمت‌ها آن‌ها اشتباهات فاحشی می‌کنند و موجب کشته شدن صدها یا هزاران نفر می‌شوند. ایان فلاکس هم از این قاعده مستثنی نیست و مرگ او در سریال نشان داده شده است.

5 – «گارگویول‌ها» (Gargoyles (1994 – 1997

یکی از تاریک‌ترین کارتون‌های والت دیزنی که تاکنون ساخته شده است. گارگویل‌ها گروهی از موجودات بالدار را نشان می‌دهد که در طول روز به سنگ تبدیل می‌شوند و در طول شب از شهر نیویورک محافظت می‌کنند و این موضوع بر مردم شهر پوشیده است. با توجه به این که بیشتر ماجراهای سریال در شب رخ می‌دهند، به طور پیش‌فرض ظاهر کلی آن تیره و تاریک است. فضای داستان به طور قابل ملاحظه‌ای گوتیک است و صحنه‌های مبارزه به وفور در آن دیده می‌شود. در حالی که گذشته‌ی گارگویل‌ها به نوعی نسل‌کشی بوده است، چندیدن نفر از تبه‌کاران و قاتلان سریال هم‌چنان زنده اند. دیزنی یک انیمیشن تاریک و پر از پیچیدگی‌ها با نگارش درست و دقیق را در آن سال‌ها به نمایش گذاشت.

4 – «ریک و مورتی» ( ـ Rick and Morty (2013

ریک و مورتی، یک انیمیشن ویژه رده‌ی سنی بزرگسالان در ژانر علمی تخیلی و کمدی است. این سریال داستان ریک، یک دانشمند نابغه‌ی دائم‌الخمر و مورتی، نوه‌ی دست‌و‌پا چلفتی و منزوی او را دنبال می‌کند. آن‌ها به ماجراجویی‌هایی در فضا و ابعاد دیگر می‌روند. ماجراهای ریک و مورتی واقعا تاریک هستند چراکه هر دو‌ی آن‌ها (هرچند معمولا ریک) باعث مرگ و میر‌های بیشمار، در طول مسیر خود می‌شوند و با موجودات عجیب و شگفت‌انگیزی روبرو می‌گردند که به عواطف آن‌ها آسیب می‌زند (حداقل برای مورتی). اتفاقات و کشمکش‌های دورن خانواده نیز تقریبا به اندازه ی این ماجراها بد هستند. همانطور که شاید حدس زده باشید، برای دیدن یک سریال انیمیشنی درخشان و پرکشش آماده شوید.

3 – «سریال انیمیشنی بتمن» (Batman (1992 – 1995

نسخه‌ی انیمیشنی بتمن ممکن است کمی شوخی‌های پیش‌پاافتاده داشته باشد اما به غایت تاریک است. مجموعه انیمیشنی بتمن مشابه فیلم‌های بتمن تیم برتون ساخته شده و سبک آن گوتیک و نوآر است و بسیار بر سای‌ها تکیه دارد. نمایش به موضوعات بسیار ترسناک می‌پردازد. نسبت به سایر کارتون‌های ابرقهرمانانه معمولی خشونت و تهدید بیشتری را نمایش می‌دهد. شوالیه‌های تاریکی تبه‌کار به طور ویژه هولناک‌اند و ما تنها درباره‌ی آقای فریز صحبت نمی‌کنیم.

2- «مکسس» (The Maxx (1995

این سریال براساس مجموعه تصاویر کمیک به همین نام ساخته شده است. مکسس داستان یک شخصیت شناخته شده را دنبال می‌کندکه در جهان واقعی مردی بی‌خانمان است و در یک جهان موازی به نام آوت‌بک محافظ قدرتمند ملکه‌ی جنگل است. ملکه جنگل در جهان واقعی نیز وجود دارد. نام او جولی وینترس است و یک مددکار اجتماعی آزاد است. مکسس صحنه‌های خشن زیاد با موضوعات تاریکی را نشان می‌دهد. به خصوص صحنه‌های تبه‌کار اصلی داستان یعنی آقای گان که بسیار غم‌انگیز و تکان‌دهنده است. تا به این جا مکسس تاریک‌ترین سریالی است که در لیست ما وجود دارد.
پیش از آن که انتخاب نهایی خود را معرفی کنیم، ذکر چند نام را در این مورد شایسته می‌دانیم.

«کله» (The Head (1994 -96
«اکساسکواید» (Exosquad (1993- 94
«آبشار جاذبه» (Gravity Falls (2012 – 16

1 – «اسپاون تاد مک فارلین» (Todd McFarlane’s Spawn (1997 – 1999

این سریال بر اساس مجموعه‌های کمیک تاد مک فارلین به همین نام (طبیعتا) ساخته شده است. داستان حول محور یک سرهنگ ارتش است که در جنگ کشته می‌شود او در جهنم زنده شده است تا با دو شیطان به نام‌های جهنمی و زمینی مبارزه کند. سبک هنری این سریال پراستقامت و گاهی ترسناک است مخصوصا زمانی که جسد قهرمان مرده‌ی داستان بدون ماسک ظاهر می‌شود. قسمت‌های این سریال پر از خیانت، فساد، قتل و مرگ هستند. دنیای اسپاون واقعا تاریک است. خب شما از خالق ونوم چه انتظاری دارید، قطعا نمی‌توان کمتر از این‌ها انتظار داشت. این سریال حقیقا جایگاه بهترین انیمیشن ساخته شده از کتاب‌های کمیک در تمام ادوار را نیز از آن خود خواهد داشت.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید