در این مقاله قصد داریم سیاه‌ترین فیلم‌های اکشن با موضوعاتی سنگین، پر از شرارت و خشونت را به شما معرفی کنیم. از فیلم‌های محبوب کلاسیک مثل «این گروه خشن»، «مرد فراری» و «ترمیناتور» گرفته تا شاهکارهای مدرن هولناک مثل مجموعه «جان ویک»، مجموعه «یورش» و «بیل را بکش». در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید:
۱۰ فیلم سینمایی در مورد قاتل های زنجیره‌ای

۱۰. مجموعه John Wick (از ۲۰۱۴-)

اولین انتخاب ما تصویر کیانو ریوز در نقش یک تبهکار بازنشسته است که در سوگ مرگ همسرش به سر می‌برد. داستان تا همین‌ جا هم بسیار تراژیک است تا اینکه یک سری تبهکار وارد خانهٔ او می‌شوند و مغرضانه دست به قتل سگ محبوب او می‌زنند. حالا جان ویک را می‌بینیم که تصمیم به بازگشت به صحنه و انتقام گرفتن می‌زند. این فیلم ترکیب محتاطانه‌ای از تراژدی، قتل و صحنه‌های باشکوه اکشن است که هم نظر منتقدان را به خود جلب کرده و هم از فروش بالایی برخوردار بوده است.

۹. (The Wild Bunch (۱۹۶۹

این گروه خشن ژانر وسترن اکشن

با وجود اینکه ژانر این فیلم بیشتر وسترن به حساب می‌آید تا اکشن این فیلم گاوچرانی با ریتم نسبتا تند، خشونت زیاد، حمام خون اسلوموشن و تیراندازی‌هایش توانست در این لیست قرار بگیرد. نبردی که در Bloody Porch صورت می‌گیرد، به طور خاص درگیری شدید میان جنایتکاران آمریکایی و سربازان مکزیکی را به تصویر کشیده است. داستان در سال ۱۹۱۳ و اوج دوران مدرن می‌گذرد. سام پکینپا خشونت را به عنوان ابزاری برای تخیله روانی استفاده کرده است، دربارهٔ تبعات خشونت هشدار می‌دهد و به زیبایی با لحن مالیخولیایی پایان دوره روی فیلمش تأکید می‌کند. این مسأله هیاهوی روانی شخصیت‌های اصلی و عمق داستان را تشدید می‌بخشد. 

۸. مجموعه The Matrix (از ۱۹۹۹-)

ماتریکس اکشن

واچوفسکی‌ها با سفر نئو هکر برای آزادسازی انسان از دنیای شبیه‌سازی‌شده و ماشین‌های هوشمند، چیزی بسیار خاص و دلهره‌آور را به مخاطبان سراسر دنیا عرضه کردند. در این سه‌گانهٔ علمی-تخیلی اکشن از جامعه‌ای پادآرمان‌شهر، هنرهای رزمی و تیراندازی‌های دوطرفه با مهارتی خاص، با مفاهیم روان‌شناسی سنگین و مکتب اگزیستانسیالیسم ترکیب شده است. مورفیس وحشت جنگ ماشینی را با تصاویر آزاردهنده‌ای از بردگی انسان آشکار می‌کند و خطوط تار میان واقعیت و شبیه‌سازی در معصومیت مأمورهایی که هم‌چنان به دستگاه وصل شده‌اند، نشان داده می‌شود. ایدهٔ برده بودن در زندان تفکرات خود ترسناک است و زمانی که تیتراژ آخر روی صفحه می‌آید، فکرتان بسیار درگیر شده است.

۷. (The Running Man (۱۹۸۷

آرنولد شوارتزنگر فیلم اکشن

این فیلم اکشن دیوانه‌وار یک طعنه جدی به کنترل رسانه‌ای و تلویزیون واقع‌نماست که بسیار جلوتر از زمان خودش ظاهر شده است. آرنولد شوارتزنگر نقش یک خلبان هلکوپتر پلیس را بازی می‌کند که از دستوری که به او داده شده سرپیچی کرده و حالا مقامات برای عوام‌فریبی، او را مسئول اتفاقاتی می‌کنند که در آن نقشی نداشته است. اکثر صحنه‌های خشن این فیلم موجب نفرت بیننده می‌شود، اما میان صحنه‌های درگیری دیوانه‌وار، فیلم در صحنه‌های آرام‌تر به کشف ماجراهایی می‌پردازد که در دنیای امروز هم هنوز درگیر آنها هستیم؛ فرهنگ خشونت-طلب، پروپاگاندا و اعمال قانون بسیار خشن.

۶. مجموعه Mad Max (از ۱۹۷۹-)

مکس دیوانه

احتمالا چیزی در انتقام وجود دارد که واقعا خشم قهرمان‌های فیلم را بیرون می‌ریزد. این مجموعه اکشن پادآرمان‌شهری دربارهٔ مکس است که پس از به قتل رسیدن خانواده‌اش، به دنبال انتقام از عاملان این کار است. مأمور پلیس داستان با کمک به دوستان استرالیایی‌اش، به هدف بزرگ‌تری می‌رسد. ۳ فیلم از مجموعه ۴ فیلم اکشن «مکس دیوانه»، رده‌بندی R گرفته‌اند و می‌توان به راحتی زدوخورد، اکشن و وحشت دید جرج میلر را تصور کرد. فرقی ندارد فیلمی با بازی مل گیبسون یا تام هاردی را تماشا کنید، دنیای سیاه «مکس دیوانه» ارزش دیدن چندبارهٔ فیلم را دارد. 

۵. (First Blood (۱۹۸۲

سیلوستر استالونه رمبو اکشن

«اولین خون» که به یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های دنباله‌دار اکشن تبدیل شده، با الهام از داستان دلخراش دیوید مورل دربارهٔ جنگ ویتنام و کهنه‌سربازی به نام جان رمبو شکل گرفته است. رمبو که برای زندگی به شهر دیگری می‌رود، از طرف پلیس مورد آزار قرار می‌گیرد و ناخواسته در مسیری قرار می‌گیرد که مجبور به دفاع از خود و درگیری با پلیس می‌شود. دیوانگی رمبو وحشی که از نظر روانی نیز آزار دیده، او را به یک شکارچی درنده تبدیل می‌کند. اما شکست غم‌انگیز او در برابر افسر فرمانده در اوج فیلم یکی از سخت‌ترین ضربه‌هایی است که تحمل می‌کند. این ماشین کشتار به یک مرد شکسته تبدیل می‌شود.

۴. مجموعه The Raid (از ۲۰۱۲-)

یورش اکشن

در محله‌های فقیرنشین جاکارتا در اندونزی، نیروی ویژه پلیس به منطقه‌ای جهنمی فرستاده می‌شود؛ یک مجتمع آپارتمانی که توسط تاما ریادی ارباب بدنام موادمخدر اداره می‌شود. تمام صحنه‌های درگیری، قتل و زدوخورد با ارتش ریادی بسیار سینگین و ملموس است. در حالی که نبردهای کثیف فیلم بیش‌ازحد متعصبانه نشان داده شده است، فیلم اکشن «یورش» در به تصویر کشیدن جنایت‌های خیابانی و روشی که حاکمان موادمخدر با ترس و وحشت در آن فرمان‌روایی می‌کنند، بسیار واقعی بوده است. گارث اونس کارگردان دو دنبالهٔ دیگر از این مجموعه را ساخت که به اندازهٔ نسخهٔ اول آن مهیج بود. 

۳. (The Terminator (۱۹۸۴

نابودگر

سومین فیلم شوارتزنگر در این لیست فیلمی است که حقیقتا موجب معروفیت او شد، اما جایگاه او در فرهنگ پاپ باعث می‌شود به سادگی فراموش کنیم اولین «نابودگر» چقدر بی‌هیجان بود. ربات انسان‌نمای داستان نسبت به کشتن مردم و افسران پلیس دهه ۸۰ میلادی بسیار ویرانگر است و صحنه‌های خونین جراحی روی خود، وحشت را با ژانر علمی-تخیلی ترکیب کرده است. به علاوه، صحنه‌هایی از آینده که امکان جنگ میان انسان و ربات‌ها را به تصویر کشیده، مفهومی هیچ‌انگارانه به این داستان اکشن بخشیده است که حتی پس از دیدن تصویر ناپدید شدن ماشین در افق طوفانی تاریک، در ذهن‌تان ماندگار می‌شود.

۲. مجموعه RoboCop (از ۱۹۸۷-)

پلیس آهنی

احتمالا «پلیس آهنی» یکی از شلخته‌ترین بازی‌ها میان دزد و پلیس بوده که روی صفحهٔ نقره‌ای ظاهر شده است. داستان قتل دردناک الکس مورفی و تجدید حیات او در یک ربات مبارز علیه فساد، صحنه‌های دلخراش و خشنی را به وجود آورده است. این فیلم اکشن جدا از خشونت، به تفسیر مصرف‌گرایی آمریکایی پرداخته است. هم‌چنین داستان به مفاهیم روانشناسی یک ربات که باور دارد انسان است می‌پردازد. موقعیت این فیلم کمی مشکل‌ساز است و اگر چیزی در فیلم یا دنباله‌های آن اشتباه شود؛ آن مشکل به طور تحت‌اللفظی طبق قانون مورفی بوده است. 

پیش از اشاره به صدرنشین این لیست، چند فیلم منتخب را نام می‌بریم:

«کازینو رویال» (۲۰۰۶)، 

«بیل را بکش» (۲۰۰۳-۲۰۰۴)،

«یادآوری کامل» (۱۹۹۰)،

«ایکوالایزر» (۲۰۱۴)،

«وثیقه» (۲۰۰۴)،

۱. (Battle Royale (۲۰۰۰

بتل رویال اکشن

«بتل رویال» مخلوطی پیچیده از «سالار مگس‌ها» و «بازی‌های گرسنگی» (که پس از این فیلم ساخته شد) است که فراتر از قرارگیری در صدر جدول این لیست است. این اقتباس بحث‌برانگیز از رمان پادشهرآرمانی ژاپنی، صحنه‌های خشنی از بچه‌های دبیرستانی را به تصویر کشیده که از طرف دولت و به عنوان ورزش، مجبور به ارتکاب قتل یکدیگر شده‌اند. چیزی که وحشت موقعیت این داستان اکشن را بیشتر می‌کند، سرعتی است که این دانش‌آموزان در شوریدن علیه یکدیگر دارند. آنها برای سالم ماندن از یورش‌ها، دست به هر کاری می‌زنند. دو دانش‌آموز این داستان دارای روحیه‌ای خبیث و فاسد هستند که از قتل همسالان‌شان لذت می‌برند؛ همهٔ اینها به خاطر عشق به این بازی است.  
این مقاله برگرفته از نوشتهٔ ریکی منسون در سایت watchmojo.com است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید