جشنواره با فیلم محلی «کیمیاگر تمام فلزی» Fullmetal Alchemist شروع می‌شود و با اکران فیلم مستند «یک عاقبت ناخوشایند» An Inconvenient Sequel: Truth to Power و حضور احتمالی ال گور (Al Gore) به پایان خواهد رسید.
برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو (Tokyo International Film Festival-TIFF) در روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری خود اعلام کردند که تامی لی جونز (Tommy Lee Jones) ریاست هیئت‌داوران این دوره از جشنواره را بر عهده خواهد داشت.
جونز به هیئت‌داوران که شامل بازیگر چینی، ژاو وی (Zhao Wei)، کارگردان ایرانی، رضا میرکریمی، کارگردان و نویسنده‌ی فرانسوی، مارتین پراوست (Martin Provost) و بازیگر محلی ماساتوشی ناگاسه (Masatoshi Nagase) است پیوسته است تا ۱۵ محصول را که در رقابت‌های اصلی شرکت کرده‌اند را داوری کنند.

تامی لی جونز

اولین فیلمی که در این جشنواره به اکران درخواهد آمد، فیلم «کیمیاگر تمام فلزی» است که برداشتی از مجموعه محبوب سریالیِ انیمه است، این اولین بار در دهه‌ی گذشته است که این فستیوال با فیلمی محلی اکران‌های خود را شروع کرده است. برگزارکنندگان فستیوال شدیداً به دنبال فیلمی بین‌المللی بودند تا سی‌امین دوره‌ی این جشنواره را با آن شروع کنند، به‌خصوص که سال پیش جشنواره را با فیلم «فلورانس فاستر جنکینز» Florence Foster Jenkins شروع کرده بودند که قبل از اکران در جشنواره در نقاط مختلفی از جهان به اکران درآمده بود!

فیلم «یک عاقبت ناخوشایند» که ساخته‌ی ال گور و ادامه‌ی فیلم ۱۰ سال قبل اوست، آخرین اکران این جشنواره خواهد بود، قرار بر این است که ال‌گور در زمان اکران فیلم حضورداشته باشد و سخنانی هم درباره‌ی معضلات آب و هوایی کره زمین ایراد کند.
توجه قسمت‌های ویژه‌ای از این جشنواره به محصولات آسیایی، سینمای ژاپن، رنسانس سینمای تایوان، تمرکز بر انیمه‌ی کایچی هارا (Keiichi Hara) و دنیای استیون سودربرگ (Steven Soderbergh) منعطف است.

کیمیاگر تمام فلزی

کنفرانس‌های خبری این جشنواره در ۲۴-۲۶ اکتبر، یک روز زودتر از شروع برنامه‌های اصلی جشنواره برگزار خواهند شد. این برنامه برای اولین بار امسال در شهر آفتاب درخشان در ایکبکورو (Ikebukuro) برگزار خواهد شد که ۴۵ دقیقه با سالن‌های اکران فیلم‌ها فاصله دارد.
با توجه به اینکه هالووین در میانه‌ی جشنواره اتفاق خواهد افتاد، جشنواره توجه ویژه‌ای به فیلم‌های ترسناک خواهد داشت که شامل اکران فیلم «شب مردگان زنده» Night of the Living Dead برای گرامیداشت کارگردان بزرگ این فیلم است.
سی‌امین دوره جشنواره توکیو از ۲۵ اکتبر تا ۳ نوامبر در سالن‌هایی در مرکز توکیو به طول خواهد انجامید.

 

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید