خلاصه: این سریال مستند اریک گود و ربکا چایکلین درباره‌ی جو اگزاتیک است، یک تایگر کینگ خودخوانده، که صاحب باغ‌وحشی در اوکلاهما بود و نقشه‌ی قتل فعال حقوق حیوانات، کارول بسکین، را کشید. این سریال به اسرار تاریک پشت پرده‌ی پرورش و فروش گربه‌های بزرگ و عجیب می‌پردازد.
ببر پادشاه: قتل، ضرب وشتم و جنون Tiger King: Murder ,Mayhem and Madness مینی سریال جدید نتفلیکس است که در پی طعمه‌های بزرگ‌تری پرسه می‌زند: این سریال مخاطب خود را در سبک‌زندگی حیرت‌انگیز و سلسله اتفاقات جنجالی غرق می‌کند، با این حال نمی‌توان عنوان جنایی به آن نسبت داد، چرا که حق مطلب را ادا نمی‌کند. این یک اثر هنری حیوانات به سبک شکسپیر است؛ سفری اکتشافی که عینک جامعه‌شناسی به بررسی آمریکایی‌های عجیب و غریبی می‌پردازد که معتاد قدرت حاصل از داشتن یک ببر — یا به اصطلاح گربه‌ی بزرگ — هستند. کارگردانان، اریک گود و ربکا چایکلین به بررسی زوایای مختلف سلسله‌مراتب پیچیده و دراماتیک آن می‌پردازند.

همچنین بخوانید:
نقد فصل اول سریال دوست نابغه من My Brilliant Friend – این سریال دقیقا همان چیزی است که از نامش بر می‌آید

ببر پادشاه: قتل ضرب وشتم و جنون

ببر پادشاه که از شبکه‌ی نتفلیکس پخش می‌شود، شامل حدود پنج داستان جنایی مختلف است (از جمله به آتش کشیدن، ناپدید شدن، و نقشه‌ی قتل) که آن‌ها را در یک مینی سریال هفت قسمتی جذاب و تماشایی گرد هم آورده است. این از آن دسته داستان‌هایی است که تماشای یک‌باره‌ی آن سخت است، چرا که اتفاقات گوناگون و ناگواری در طول آن رقم می‌خورند.
علاوه بر تمام این موارد، در حین تماشای ببر پادشاه می‌توانید در کانال یوتیوب جو اگزاتیک — تمرکز اصلی این مینی سریال — چرخ بزنید و ویدیوی آهنگ‌های کوتاه کانتری او که در سریال بسیار مورد استفاده قرار گرفته است را تماشا کنید. جو اگزاتیک به توصیف خود، «یک آمریکایی سفیدپوست چتری‌دار است که همیشه با خود اسلحه دارد» و همچنین صاحب باغ‌وحش جی. دابلیو. در اوکلاهما است، که در آن ببرها را برای باغ‌وحش‌ها و همچنین صاحبان دیگر پرورش می‌دهد، و در این کار از فعالان حقوق حیوانات می‌ترسد.
جو شخصیتی اغراق‌شده و خارج از عرف دارد و در بند شهرت است، تا حدی که برنامه‌ی تلویزیونی مختص خود را در مورد مدیریت باغ وحش می‌سازد. (تهیه‌کننده‌ی این برنامه، ریک کیکهام، از جو به عنوان “شخصیتی اسرارآمیز که در وسط اوکلاهمای لعنتی زندگی می‌کند، و ۱۲۰۰ ببر و شیر و خرس و میمون و این‌جور چیزها دارد” یاد می‌کند.)

قتل ضرب وشتم و جنون

بسیاری از ویدیوهایی که باعث خنده‌های از ته دل برای ببر پادشاه می‌شود به لطف مستندسازی دائمی اگزاتیک در دسترس هستند — و بسیاری از این ویدیوها سالهاست که بر روی یوتیوب هستند.
ببر پادشاه با جو اگزوتیک شروع می‌شود. سپس به کارکنانش گسترش پیدا می‌کند، همچنین به پارتنرهایش و رقیبش باگاوان داک انتل که صاحب باغ‌وحش است نیز می‌پردازد، کسی که مجموعه‌ی عظیم خود را در باغ‌وحشش در کارولینای جنوبی راه‌انداخته است و معتقد است هیچ چیزی برای انسان‌ها مجذوب‌کننده‌تر از ببر نیست. سپس به جف لاو می‌رسیم، کسی که یک بچه ببر را پنهانی به پنت‌هاوس‌های لاس وگاس می‌برد و در کنار بقیه‌ی خلاف‌کاران کار خود را پیش می‌برد. یکی از صاحبان ببر، به نام ماریو تابرو که الهام‌بخش شخصیت تونی مونتانا در «صورت‌زخمی» بود، در لابلای فیلم‌هایی که در آن‌ها از ببرهایش مراقبت می‌کند، در مورد جنایت‌های واقعی‌اش صحبت می‌کند. برای آن‌که در مورد شخصیت‌های جنجالی که در ببر پادشاه حضور پیدا می‌کنند دید خوبی داشته باشید، کافیست بگوییم که تابرو تنها چند دقیقه در این فیلم حضور دارد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی نیک الن در وب‌سایت راجر ایبرت بود.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

ببر پادشاه

لورن زوپکوس Lauren Zupkus | تی‌وی گاید TV Guide

در نگاه اول ممکن است ببر پادشاه: قتل، ضرب وشتم و جنون Tiger King: Murder ,Mayhem and Madness مانند مستند‌های معمول دیگر به نظر برسد که در آن سلسله اتفاقات فاجعه‌باری رخ می‌دهند و پشت همه‌ی آن‌ها یک فرد مغرور کله‌شق که در محوریت ماجراست قرار دارد. اما مخاطبان این مینی سریال باید خود را برای لحظاتی به شدت آزاردهنده و منزجرکننده از فجایع تاریک پشت پرده در داستان جو اگزاتیک آماده کنند.

برایان لوری Brian Lowry | سی‌ان‌ان اینترتینمنت CNN Entertainment

نتفلیکس با برنامه‌های بدون فیلم‌نامه‌ی خود سر و صدای زیادی به پا کرده است، اما با این مینی سریال مستند عجیب و غریب و غیر قابل تصور غوغای بی‌نظیری به پا می‌کند. این سریال نشان می‌دهد که افرادی با ظاهر عجیب و غریب که عاشق فیلم گرفتن از خودشان هستند فرمول موفقی برای تلویزیون هستند که امتحان خود را پس داده است.

ریچارد لاسون Richard Lawson | ونیتی‌فر Vanity Fair

ببر پادشاه: قتل، ضرب وشتم و جنون Tiger King: Murder ,Mayhem and Madness پرتره‌ای از جهانی است که کاملا با تصورات ما غریبه می‌نماید، اما در عین حال منعکس‌کننده‌ و تحلیل‌کننده‌ی وضعیت فعلی ایالات متحده‌ی آمریکاست. این سریال خنده‌دار، سرگرم‌کننده، ترسناک، عصبی‌کننده و در نگاه کلان‌تر غم‌انگیز است. که با توجه به مسیری که آمریکا در حال پیمودن آن است، درست و به جا به نظر می‌آید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید