آیین اختتامیه سی‌ و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد آغاز شد.
در ابتدای مراسم پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن کریم، نماهنگ جشنواره سی و ششم پخش شد و با موسیقی زنده رضا بهرامی همراه با کلیپی از عکس‌های فیلم‌های سودای سیمرغ اولین بخش برنامه اختتامیه اجرا شد.
رضا رشیدپور به مردم ایران و اهالی هنر و سینماگران برجسته ادای احترام کرد و گفت: در شبی ماندگار زیر سقف آسمان تهران دورهم جمع شدیم تا نشستن سیمرغ بر شانه‌های برگزیدگان جشنواره را شاهد باشیم.
رشیدپور شروع متفاوت اختتامیه را نوید داد و خطاب به حاضران گفت: به افتخار پرچم ایران و نام ایران و به افتخار هزاران سینماگرانی که با عشق و خون و دل با تمام وجودشان از مسیر پرپیچ‌وخمی عبور کردند و سینمای ایران را زنده نگه داشتند بایستید و دست شایسته‌ای بزنید.
در ادامه نماهنگی با مضمون سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پخش شد.

رضا رشیدپور از پخش مراسم اختتامیه از آی فیلم و شبکه نمایش و رادیو ایران پخش می‌شود.
رشیدپور اسامی برخی فیلم‌های جشنواره سی و ششم را اعلام کرد و خواست با تشویق‌ها فیلم موردنظرشان را حضار اعلام کنند. از بین فیلم‌ها، مغزهای کوچک زنگ‌زده، بیشترین تشویق حضار را به همراه داشت.
در بخش دیگر مراسم، محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی صحنه آمد و به ایراد سخن پرداخت.
آغاز اهدای سیمرغ‌ها
سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه: بهرام و بهمن ارک (برای فیلم حیوان) اهدا شد.
بهمن ارک بعد از دریافت جایزه از دستان رسول صدر عاملی گفت: از توجهی که به ما شد و مسئولانی که هستند تشکر می‌کنم و امیدوارم بیشتر به سینمای کوتاه توجه شود.
سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری: فرید ناظر فصیحی (چهارراه استانبول)
فرید ناصر فصیحی؛ برنده جایزه بهترین جلوه‌های بصری بعد از دریافت جایزه از دستان بهرام بدخشانی گفت: من از مصطفی کیایی تشکر می‌کنم و تولدش را هم تبریک می‌گویم. واقعاً هیجان‌زده هستم و فکر می‌کنم این جایزه کار ما را از امروز سخت‌تر می‌کند.سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی (تنگه ابوقریب)
پسر محسن روزبهانی بعد از دریافت جایزه از حسن خجسته پشت تریبون رفت و گفت: من به نیابت از پدر از تمام اعضای گروه تشکر می‌کنم به این دلیل که پشت صحنه ما به استانداردهای جهانی نزدیک بود و واقعاً کم و کاستی نبود.
سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان (تنگه ابوقریب)
سعید ملکان بعد از دریافت جایزه بهترین طراحی چهره‌پردازی از دستان خسرو دهقان گفت: از تمام بازیگران فیلم تنگه ابوقریب تشکر می‌کنم به‌خصوص امیر جدیدی، علی سلیمانی، حمیدرضا آذرینگ و جواد عزتی. سیمرغم را به اجراگران گریم فیلم تقدیم می‌کنم.
سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه: عباس بلوندی (سرو زیرآب)
عباس بلوندی پس از دریافت سیمرغ خود از دست فرشته طائرپور گفت: از هیئت‌داوران که من را لایق دانستند تشکر می‌کنم. سیمرغم را به همه گروه فیلم سرو زیرآب همچنین دوستانم در انجمن طراحان صحنه تقدیم می‌کنم.
سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس: سارا خالدی‌زاده (بمب، یک عاشقانه)خالدی‌زاده پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان کمال تبریزی گفت: از هیئت‌داوران تشکر می‌کنم. از گروه خوب فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» تشکر می‌کنم و جایزه را به آن‌ها اهدا می‌کنم. از محسن شاه‌ابراهیمی هم به‌صورت ویژه تشکر می‌کنم.
سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری: علیرضا علویان (به‌وقت شام، مغزهای کوچک زنگ‌زده)
علویان پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان محمدرضا فروتن گفت: از ابراهیم حاتمی کیا و هومن سیدی به خاطر اعتمادشان تشکر می‌کنم. همچنین از محسن کیایی، سهیل بیرقی، محمد خزاعی و سعید سعدی هم تشکر می‌کنم. همچنین از گروهم در استودیو و… هم سپاسگزارم؛ و همچنین از پژمان لشکری پور.
سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری: رشید دانشمند (تنگه ابوقریب)
دانشمند پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان فرشته طائرپور گفت: از یدالله صمدی یاد می‌کنم او حداقل دو سال است که کار نمی‌کند.
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن: به‌وقت شام (کارن همایون‌فر)همایون‌فر پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان کمال تبریزی گفت: خیلی خوشحالم که اینجا هستم. از هیئت‌داوران و حاتمی کیا تشکر می‌کنم. هر بار با او کار می‌کنم و جایزه‌هایی که می‌برم واقعاً برای او است. این جایزه متعلق به ابراهیم حاتمی کیاست و کسانی که جانشان را می‌دهند که ما اینجا جشن برگزار کنیم.
سیمرغ بلورین بهترین تدوین: بهرام دهقانی و محمد نجاریان (عرق سرد)
دهقانی و نجاریان روی سن آمدند و سیمرغ‌های خود را از رسول صدر عاملی و حسن خجسته گرفتند. دهقانی ابراز امیدواری کرد که این جایزه را برادرش در هیئت‌داوران (خسرو دهقان) به او نداده باشد! او گفت: از مجموعه همکارانم، کسانی پشت و جلوی دوربین بودند، به‌خصوص سهیل بیرقی که به‌سختی فیلم را به نمایش جشنواره رساند و خیلی اذیت شد، تشکر می‌کنم. امیدوارم بتواند بعدازاین راحت‌تر کار کند. از باران کوثری تشکر می‌کنم که اگر در این فیلم نبود نتیجه کار به این خوبی نمی‌شد.
سیمرغ بلورین بهترین مدیر فیلم‌برداری: علیرضا زرین‌دست (سرو زیرآب)زرین‌دست پس از دریافت سیمرغ بلورین از دستان بهرام بدخشانی ضمن تشکر از هیئت‌داوران از حامد حسینی و محمدعلی باشه‌آهنگر تشکر کرد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه هنر و تجربه: مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)
هومن سیدی پس از دریافت سیمرغ بلورین گفت: اصلاً نمی‌دانستم چنین جایزه‌ای وجود دارد. خیلی از همه سپاسگزار و کلیشه‌ترین جمله‌ای که وجود دارد را می‌گویم بارها شنیده‌اید، می‌گویند که من جایزه‌ام را از مردم گرفتم، من هم همین را می‌گویم.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول: خجالت نکش (رضا مقصودی)
رضا مقصودی پس از دریافت جایزه از خسرو دهقان مثل سیدی ابراز تعجب کرد و از حضور احمد مهران فر در این فیلم تشکر کرد و گفت: او خیلی برای نقشش و رسیدن به آن زحمت کشید.
رشیدپور در ادامه مراسم اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر گفت: به دلیل تعدد فیلم‌های خوب ممکن است ببینید در ادامه مراسم، در برخی بخش‌ها دو سیمرغ اهدا شود.
او در ادامه برای سنجش میزان محبوبیت چهره‌ها در بین حضار، نام بازیگران نامزد دریافت سیمرغ را برد و از حضار خواست برای آن‌ها دست بزنند. در ادامه هیئت‌داوران روی سن آمدند.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن: سحر دولتشاهی (عرق سرد-چهارراه استانبول)
سحر دولتشاهی پس از دریافت سیمرغ بلورین ضمن تشکر از مصطفی کیایی برای اعتماد دوباره به او و ذکر این‌که جای او در مراسم خالی است، گفت: هر پنج بازیگر اصلی فیلم «عرق سرد» نامزد شده‌اند، عجب کارگردانی… او اظهار امیدواری کرد جشنواره فجر جشنواره واقعی سینمای ایران باشد و محل تجدیددیدار هنرمندان باهم و این‌که از کارهای هم کیف کنیم و دلخوری‌ها کم‌تر باشد.سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: جمشید هاشم‌پور برای فیلم «دارکوب»
در این بخش دختر جمشید هاشم‌پور روی صحنه آمد و به نیابت از پدر از داوران تشکر کرد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن: سارا بهرامی (دارکوب)
سارا بهرامی بعد از دریافت جایزه از رسول صدر عاملی گفت: این سیمرغ خیلی برایم ارزشمند است. از هیئت‌داوران تشکر می‌کنم و خیلی از بهروز شعیبی ممنونم که این نقش را به من داد و همچنین از محمود رضوی و تک‌تک دوستانم در دارکوب تشکر می‌کنم. از همه دوستانی که من را تشویق کردند سپاسگزارم. از نویسندگان فیلم دارکوب و علیرضا برازنده هم تشکر می‌کنم. از امین حیایی که خیلی من را یاری کرد و پارتنر خوبی بود تشکر می‌کنم. به افتخار مادرم که در سالن است دست بزنید و سیمرغ بلورینم را به خانواده نازنینم و همه‌کسانی که برایم عزیز هستند، تقدیم می‌کنم.
دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد: امین حیایی (شعله‌ور)امین حیایی، بعد از دریافت دیپلم افتخار بهترین نقش اول مرد برای فیلم «شعله‌ور» از حضار تشکر کرد و از روی صحنه پایین رفت.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد: امیر جدیدی (عرق سرد و تنگه ابوقریب)
جدیدی ضمن تشکر از داوران و کارگردان‌های فیلم‌هایش ابراز امیدواری کرد بتواند این راه را به‌خوبی ادامه بدهد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه: کامبوزیا پرتوی (کامیون)
کامبوزیا پرتوی بعد از حضور روی صحنه ضمن انتقاد از این‌که داوران بازی سعید آقاخانی را ندیده‌اند، از او خواست روی سن بیاید. پرتوی گفت: این سومین جایزه‌ای است که این فیلم‌نامه می‌گیرد و برای همین با دست و دل‌بازی آن را به آقاخانی تقدیم می‌کنم. او سیمرغ خود را به سعید آقاخانی اهدا کرد.سعید آقاخانی گفت: امسال آن‌قدر بازی‌ها خوب بود، انتخاب سخت شده بود. کامبوزیا پرتوی بی‌نظیر است و از او سپاسگزارم.
دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه: مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)
او بعد از دریافت این جایزه با اشاره به هیجانات برخی تماشاگران حاضر در سالن به شوخی گفت: فکر کردم سالن را اشتباه آمده‌ام و مراسم در سالن دیگری است. بازیگرانم و همه عوامل کار عالی بودند و از آن‌ها تشکر می‌کنم.
سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیئت‌داوران: بمب، یک عاشقانه (پیمان معادی)
پیمان معادی بعد از دریافت سیمرغ بهترین فیلم از نگاه داوران گفت: به هیئت‌داوران خسته نباشید می‌گویم و از رسول اف تهیه‌کننده فیلم هم سپاسگزارم.
در این بخش وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی به جمع داوران روی سن اضافه شدند.
اولین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: ابراهیم حاتمی کیا (به‌وقت شام)ابراهیم حاتمی کیا بعد از دریافت سیمرغ گفت: ممنونم از محبت داوران عزیز. من فیلم‌ساز وابسته و فیلم‌ساز این نظامم. من افتخار می‌کنم از کسانی حرف می‌زنم که باورشان دارم. من سی سال است روی این سن می‌آیم و می‌روم. از سازمان اوج تشکر می‌کنم. آن‌ها خیلی زحمت می‌کشند و باید نام سربازان گمنام امام زمان را به آن‌ها داد. متأسفم از همکارانم که وقتی اسم این سازمان‌ها و… به میان می‌آید، به آن معنا می‌دهم. افتخار می‌کنم برای مدافعان حرم فیلم ساختم. افتخار می‌کنم از بچه‌های سپاه و حاج قاسم سلیمانی جایزه گرفتم. بابت کارهایم پشیمان نیستم. اگر خانه سینما به محل کارآفرینی تبدیل شود، من کارآفرینم چراکه یک سال رزق به آن‌ها رساندم. امثال رشیدپور این واژه‌ها را می‌سازند. به تلویزیون اعتراض می‌کنم از مسئولان شبکه یک و دو، شکایتم را به خدا می‌برم. حاج قاسم سلیمانی با دیدن فیلم من اشک ریخت. این نگاه واقعاً زشت است برای این مملکت. من شکایتم را به خدا می‌برم.
رشیدپور در واکنش به سخنان حاتمی کیا گفت: هرچه آقای حاتمی کیا گفت به جان می‌خرم و بر چشمم می‌گذارم و از اظهار لطفش تشکر می‌کنم. از نقدهای صحیح او سپاسگزارم.دومین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی: بهرام توکلی (تنگه ابوقریب)
بهرام توکلی هم بعد از دریافت سیمرغ کارگردانی گفت: از هیئت‌داوران و همه‌کسانی که به من کمک کردند سپاسگزارم.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم: تنگه ابوقریب (سعید ملکان)
سعید ملکان بعد از دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم برای «تنگه ابوقریب» گفت: از هیئت‌داوران تشکر می‌کنم و جایزه‌ام برای همه اعضای گروه فیلم است و از آن‌ها دعوت می‌کنم روی سن بیایند. به این دلیل که فضا کمی تلخ شد، من می‌خواهم یک نکته شیرین تعریف کنم. مردم برای اسم شهدا در آخر فیلم دست می‌زدند و این خیلی ارزشمند بود برای ما.
گروه سازنده تنگه ابوقریب روی سن آمدند و عکس یادگاری گرفتند.برای اهدای جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی، اسحق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، سید عباس صالحی وزیر ارشاد و محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی روی سن آمدند.
سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی: سرو زیرآب (به تهیه‌کنندگی سید حامد حسینی)
سید حامد حسینی؛ تهیه‌کننده فیلم «سرو زیرآب» سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی را دریافت کرد و گفت: ما تیمی داشتیم که کار سختی انجام دادند و محمدعلی باشه آهنگر سرپرست این تیم بود. خوشحالم تیم ما بسیار همدل بود و هرچه داریم در این فیلم از خون پاک شهدا بود و خواهش می‌کنم آن‌ها را تشویق کنید.
برای اهدای سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران دبیر جشنواره و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما به حاضران روی سن اضافه شدند.منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: شب‌های شورانگیز و شکوهمند سی و ششمین جشنواره فیلم فجر با این جایزه پایان می‌یابد و یقین دارم روزهای خوب سینمای ایران در راه است. فاصله فیلم ششم تا فیلم اول ۳۸ صدم است و هیچ فیلمی نتوانست از این فاصله عبور کند. به‌عنوان مسئول خانه سینما و خدمتگزار اهالی سینمای ایران، باید بگویم همدلی و هم‌پیمانی ما با هیچ تیری از بیرون شکافته نمی‌شود. سینمای ما یکپارچه است و هیچ‌کس حق ندارد آن را بشکافد.
سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)
شاهسواری از سیدی خواست تا عوامل فیلمش را روی صحنه بیاورد.فهرست کامل برگزیدگان سی و ششمین جشنواره فیلم فجر
بهترین فیلم از نگاه تماشاگران: مغزهای کوچک زنگ‌زده
 بهترین فیلم از نگاه ملی: سرو زیرآب
بهترین فیلم: تنگه ابوقریب
بهترین کارگردانی:  ابراهیم حاتمی کیا (به‌وقت شام)
بهرام توکلی (تنگه ابوقریب)
جایزه ویژه هیئت‌داوران: بمب؛ یک عاشقانه
بهترین فیلم‌نامه: کامبوزیا پرتوی (کامیون)
هومن سیدی (مغزهای کوچک زنگ‌زده)
بهترین بازیگر نقش اول مرد:  امیر جدیدی (عرق سرد) سیمرغ بلورین
امین حیایی (شعله‌ور) دیپلم افتخار
بهترین بازیگر نقش اول زن: سارا بهرامی (دارکوب)
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: جمشید هاشم‌پور (دارکوب)
بهترین بازیگر نقش مکمل زن: سحر دولتشاهی (عرق سرد-چهار راه استانبول)
بهترین فیلم اول: خجالت نکش
بهترین فیلم هنر و تجربه: مغزهای کوچک زنگ‌زده
بهترین فیلم‌برداری: علیرضا زرین‌دست (سرو زیرآب)
بهترین تدوین: بهرام دهقانی و محمد نجاریان (عرق سرد)
بهترین موسیقی متن: کارن همایون‌فر (به‌وقت شام)
بهترین صدابرداری: رشید دانشمند (تنگه ابوقریب)
بهترین صداگذاری: علیرضا علویان (به‌وقت شام-مغزهای کوچک زنگ‌زده)
بهترین طراحی لباس: سارا خالدی زاده (بمب؛ یک عاشقانه)
بهترین طراحی صحنه: عباس بلوندی (سرو زیرآب)
بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان (تنگه ابوقریب)
بهترین جلوه‌های ویژه میدانی: محسن روزبهانی (تنگه ابوقریب)
بهترین جلوه‌های ویژه بصری: فرید ناظر فصیحی (چهارراه استانبول)
بهترین فیلم کوتاه: حیوان (بهمن و بهرام ارک)
موفق‌ترین فیلم‌ها از نظر کسب سیمرغ بلورین در جشنواره سی‌وششم فجر:
«تنگه ابوقریب»: ۶ سیمرغ
«مغزهای کوچک‌ زنگ‌زده»: ۴ سیمرغ
«به‌وقت شام»، «سرو زیرآب» و «عرق سرد»: ۳ سیمرغ
«چهارراه استانبول»، «دارکوب» و «بمب»: ۲ سیمرغ

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید