حتی اگر در کشوری زندگی کنید که سال نو را در اول بهار جشن می‌گیرند باز هم اوایل زمستان زمان خوبی برای تماشای «کابوس پیش از کریسمس» The Nightmare Before Christmas تیم برتون خواهد بود. فیلمی با حال و هوای کریسمس و هالووین، جشن‌هایی که برای ما آنچنان خاطره‌ای را به یاد نمی‌آورند اما با چاشنی تیم برتون حتماً دیدنی می‌شوند.
برتون قبل از ساخت «کابوس پیش از کریسمس» باتجربه‌های موفق خود از «وینسنت» گرفته تا «بتمن» و «ادوارد دست قیچی» آن‌قدر محبوب شده که وقتی یکی از ایده‌های زیرخاکی‌اش را از دیزنی می‌خواهد بیرون بکشد حتماً می‌تواند برای آن تهیه‌کننده پیدا کند.

برتون پس از ساخت «وینسنت» در دیزنی، کار بر روی پروژه‌ی «کابوس پیش از کریسمس» را آغاز کرده بود. پس از انجام مراحل اولیه او حاضر بود در هر قالبی آن را بسازد: یک فیلم کوتاه، ویژه‌برنامه تلویزیونی یا هر چیز دیگری. ولی در آن زمان هیچ‌کس حاضر به ساخت آن نشد و برتون برای اولین بار طعم تلخ لبخند تهیه‌کننده‌های که می‌گویند: «بله البته می‌سازیمش» اما دیگر خبری از آن‌ها نمی‌شود را چشید.
برتون پس از گذشت سال‌ها و پشت سر گذاشتن تجربیات موفق فراوان سرانجام تصمیم به ساخت این فیلم به روش عکس‌برداری تک فریم گرفت. روشی که با وجود تکنیک‌های جدید انیمیشن‌سازی هنوز برای تیم برتون محبوب بود. فیلم‌نامه را کارولین تامسون بر اساس طرح تیم برتون نوشت. کاراکترها هم طراحی شدند اما چون برتون مشغول پروژه‌ی «بتمن بازمی‌گردد» شد و انیمیشن‌سازی به شیوه‌ی عکس‌برداری تک فریم هم بسیار وقت‌گیر است او تصمیم گرفت کارگردانی را به هنری سلیک که قبلاً در دیزنی با او آشنا شده بود بسپارد. کار ساخت در سال 1991 کلید خورد. تمام قسمت‌هایی که ساخته می‌شد مرتب برای تیم برتون ارسال می‌شد و مورد نظارت او قرار می‌گرفت. «کابوس پیش از کریسمس» درنهایت با بودجه‌ی کمتر از 18 میلیون دلار که تنها کسری از بودجه‌ی تولید یک فیلم کارتونی است به پایان رسید و در هالووین سال 1993 در آمریکا اکران شد و در گیشه 51 میلیون دلار فروخت.
این سومین فیلم تیم برتون بود که در کریسمس اتفاقات آن روی می‌دهد. این داستان مقدار زیادی به کودکی او مربوط می‌شود چراکه زندگی در شهرکی کوچک تعطیلات را برای او به موقعیت‌های طلایی تبدیل می‌کرد.
شخصیت اصلی فیلم که جک نام دارد به گفته‌ی خود تیم برتون مانند شخصیت‌هایی است که ترسناک به نظر می‌رسند، ولی واقعاً نیستند… این قضیه در جامعه هم صحت دارد، آدم‌ها همیشه این‌طوری شناخته می‌شوند.
همه‌ی این تعریف‌ها و حال و هوای کریسمس که به‌اجبار شبکه‌های اجتماعی هم که شده در جریان آن قرار می‌گیریم بهانه‌ای برای تماشا نکردن «کابوس پیش از کریسمس» باقی نمی‌گذارد هرچند تماشای آثار تیم برتون بهانه‌ای لازم ندارد!

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید