قاهره، ژانویه ۲۰۱۱، بهار عربی. ترقه‌ها منفجر می‌شوند. آجرها پرتاب شده٬ ماشین‌ها آتش زده شده و مسلسل‌ها به شلیک درمی‌آیند. یک مرد انگلیسی با بلوزی آبی‌رنگ از میان همه این شلوغی‌ها عبور می‌کند و هنگام راه رفتن کمی خم می‌شود و جا خالی می‌دهد. او نترسیده بلکه بیشتر هیجان‌زده است؛ او بدتر از این‌ها را زمانی که سربازی در عراق بوده دیده است. او به کجا می‌رود؟ به هتل نفرتیتی برای کار٬ جای که او مدیر شیفت شب است.
جاناتان پاین (با بازی خارق‌العاده‌ی تام هیدلستون Tom Hiddleston ) مردی است که برای ثروتمندان آنچه را که نیاز دارند فراهم می‌کند. او مدیر شب یک هتل گران‌قیمت در قاهره است؛ مردی که به معنای واقعی کلمه می‌تواند هر چیزی را برای مشتریانش تهیه کند. هنگامی که یکی از مشتریانش برای کسب محافظت جانی به سراغ او می‌آید، او با وجودی که نگران و عصبی شده موافقت می‌کند. سندی را از او می‌گیرد که در مورد یک معامله اسلحه است و از آن کپی‌ای تهیه می‌کند و آن زن و مدارکش را به سفارت انگلستان می‌رساند.با مطالعه این پرونده او از وجود یکی از بازیکنان قدرتمند دنیای تجارت اسلحه، ریچارد روپر (با بازی هیو لوری Hugh Laurie) آگاه می‌شود. آنجلا بور (با بازی اولیویا کلمن Olivia Colman) که رئیس یک سرویس اطلاعاتی است که به طور جداگانه از “ام آی ۶” (سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا) عمل می‌کند، جاناتان پاین را استخدام می‌کند تا به‌صورت مخفی وارد دایره داخلی روپر شود. آنجا او با جاد دوست‌دختر روپر (با بازی الیزابت دبیکی Elizabeth Debicki ) و کورکوران مرد دست راست روپر (با بازی تام هالندر Tom Hollander) آشنا می‌شود. پاین هویت جدیدی کسب می‌کند و خود را در دنیای پر زرق‌وبرق روپر گم می‌کند اما هرگز هزینه‌های انسانی که برای این‌ها پرداخت شده است را فراموش نمی‌کند…
«مدیر شیفت شب» مجموعه تلویزیونی بریتانیاییِ شش قسمتی به کارگردانی سوزان بیر Susanne Bier است که در بیست و یکم فوریه‌ی سال ۲۰۱۶ از شبکه “بی‌بی‌سی وان “ منتشر شد. این سریال بر اساس رمانی به همین نام نوشته ژان لوکره John le Carré نویسنده بریتانیایی، ساخته شده است. این رمان در سال ۱۹۹۳ به رشته تحریر درآمد و به مسائل پس از جنگ سرد و قاچاق اسلحه می‌پردازد.
«مدیر شیفت شب» The Night Manager نامزد ۳۶ جایزه از جشنواره‌های مختلف شد و موفق به کسب یازده تای آن شد از جمله دو جایزه امی برای کارگردان آن سوزان بیر Susanne Bier و آهنگ سازش ویکتور رِیِس. به همچنین موفق به کسب سه جایزه گلدن گلوب در زمینه‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد برای تام هیدلستون، بهترین بازیگر مکمل زن برای اولیویا کلمن و بهترین بازیگر مکمل مرد برای هیو لوری شد.سوزان بیِر کارگردان برنده اِمی که هر شش اپیزود این سریال را خودش کارگردانی کرده، قابلیت بالایی در ساختِ تریلر جاسوسیِ اکشن محور در مدیوم تلویزیون را دارد و توانسته نتایج عالی کسب کند. او با کارگردانی فیلم‌های بلندی چون «چیزهایی که در آتش از دست دادیم» Things We Lost in Fire و «Open Hearts» نشان داده که با دنیای سینما نیز به‌خوبی آشناست اما «مدیر شیفت شب» که به خاطر آن جایزه اِمی را برد، نشان داد که او واقعاً باید پشت دوربین یک فیلم اکشن برود.
این سریال تحسین گسترده منتقدان را کسب، مجله “دِ سان “ آن را “یکی از بزرگ‌ترین و بهترین سریال‌های تمام تاریخ ” نامید.
آدام سیسمن Adam Sisman زندگینامه نویسِ ژان لوکره، در روزنامه “دیلی تلگراف “ نوشت: ” اکنون بیش از بیست سال از انتشار این رمان می‌گذرد و در طول این زمان دو کمپانی فیلم تلاش کردند که اقتباسی از آن بسازند اما شکست خوردند و نتیجه گرفتند که غیرممکن است که داستان این کتاب را در دو ساعت خلاصه کنند؛ اما این اقتباس تلویزیونی ۶ ساعته به اندازی طولانی هست که حق واقعی این رمان را ادا کند… هرچند هیو لری ممکن است انتخاب غافلگیر کننده‌ای برای ایفای نقش بدترین مرد جهان باشد، اما او بر روی صفحه تلویزیون در نقش یک تبه‌کار به شکل وحشتناکی قانع کننده ظاهر می‌شود “.ری‌ویو نویس مجله “آی جی اِن “ جسی شدین به این مینی سریال امتیاز ۸.۸ از ۱۰ را می‌دهد و می‌گوید: ” مدیر شیفت شب ثابت کرد که تلویزیون فرمت ایده عالی برای به تصویر کشیدن رمان‌های لوکره است. این سریال تعلیق آمیز با قدم‌های محکم به پیش می‌رود و سرشار از اجراهای قوی از بازیگرانی چون هیدلستون، لوری، کلمن و هالندر است. این سریال امید این را می‌دهد که راه برای دیگر داستان‌های کلاسیکِ جاسوسی لوکره در مدیوم تلویزیون باز شود “.
امتیاز سریال «مدیر شیفت شب» در سایت “روتن تومیتوز ” ۹۱ از ۱۰۰ بر اساس ۵۸ ری‌ویو و در سایت “متاکریتیک ” ۸۲ از ۱۰۰ بر اساس ۳۲ نقداست. سایت “آی ام دی بی ” امتیاز ۸.۲ از ۱۰ را به سریال داده است.
همچنین بخوانید: جالب‌توجه‌ترین کارگردانان زن عصر حاضر

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید