«مومیایی» The Mummy، یکی از فیلم‌های موفق هالیوودی، در باکس آفیس آخر هفته‌ی آمریکای شمالی نای رقابت با پرنسس آمازونی که به ابرقهرمان تبدیل می‌شود نداشت.
«مومیایی» شرکت یونیورسال Universal، با بازی تام کروز Tom Cruise، در آمریکا از ۴۰۳۵ سالن سینما اکران، فروش محکوم‌ به فنای ۳۲.۲ میلیون دلاری داشت که شروعی مأیوس‌کننده است برای رویداد فیلم تابستانی که دنیای تاریک به‌هم‌پیوسته‌ی فیلم‌های هیولایی یونیورسال Universal را کلید می‌زند. این فیلم در خارج از آمریکا فروش بسیار بهتری داشت و از ۶۳ مارکت ۱۴۱.۸ میلیون دلار فروخت که بهترین اکران بین‌المللی تام کروز به‌حساب می‌آید.
در آمریکا «مومیایی» به مقام دوم و پس از «واندر وومن» Wonder Woman برادران وارنر Warner Bros؛ که بورس باکس آفیس است، تنزل پیدا کرد. «واندر وومن» با افت اندک ۴۵ درصدی در دومین آخر هفته‌ی خود به ۵۷.۲ میلیون دلارفروش از ۴۱۶۵ سالن سینما رسید. این‌یکی از کمترین افت‌هایی است که یک فیلم بزرگ ابرقهرمانی به خود دیده است. به‌طورمعمول یک فیلم ابرقهرمانی تا ۶۰ درصد افت می‌کند.«واندر وومن» به کارگردانی پتی جنکینس Patty Jenkins در روز یکشنبه، دهمین روز اکران خود، از مرز ۲۰۰ میلیون دلارفروش در آمریکا عبور کرد. در خارج از آمریکا ۵۸.۱ میلیون دلار دیگر فروخت و فروش خارجی را به ۲۳۰ میلیون دلار و فروش جهانی را به ۴۳۵ میلیون دلار رساند. این فیلم پیروزی به‌موقع ای برای دنیای توسعه داده‌شده‌ی دی‌سی DC از عناوین ابرقهرمانی، متعلق به برادران وارنر، بود.
در مقابل، «مومیایی» که پس از تخفیف‌ها هزینه‌ی ساخت ۱۲۵ میلیون دلاری را متحمل شده بود، شروع سختی برای دنیای تاریک یونیورسال که تم هیولایی دارد، بود.
«مومیایی» که بازخورد‌های بدی دریافت کرد و امتیاز B- در سینمااسکور از تماشاگران گرفت در میان تمام فیلم‌های مومیایی که برندن فریزر Brendan Fraser در آن‌ها بازی کرده و همچنین اسپین‌آف «پادشاه عقرب» Scorpion King، بدترین اکران را داشت. برخلاف آن فیلم‌ها، بازآفرینی جدید تصمیم گرفت در قالب فیلمی اکشن در عصر جدید ظاهر شود.
مدیران یونیورسال در روز یکشنبه گفتند که هر یک از عنوان‌های دنیای تاریک یونیورسال ماهیت خود را خواهد داشت. بعدی «عروس فرانکنشتاین» Bride of Frankenstein بیل کاندن Bill Condon خواهد بود. آن‌ها همچنین گفتند اکران جهانی «مومیایی» درمجموع شگفت‌انگیز بود.
نیک کارپو، مدیر پخش داخل آمریکای یونیورسال، گفت:

“آفرین به فیلم‌سازان، من شخصاً این فیلم را پنج بار دیده‌ام؛ و آفرین به بازیگران مخصوصاً تام کروز. متأسفانه در داخل آمریکا اقبال مردمی و منتقدان به‌قدری نبود که مردم را برای تماشای آن جهت‌دهی کند.”

موقعیت اقتصادی نهایی «مومیایی» به مقدار زیادی وابسته به نمایش آن در خارج از آمریکا خواهد بود. یونیورسال تأکید می‌کند که اکران ۱۷۴ میلیون دلاری این فیلم بهترین اکران کروز است. این فیلم در ۴۶ مارکت در رتبه‌ی اول اکران قرار داشت. چین در صدر آن‌ها با ۵۲.۲ میلیون دلار و این کشور یکی از ۴۶ مارکتی بود که در آن «مومیایی» پرفروش‌ترین عنوان با حضور تام کروز تا به الآن بوده است.
داستان این فیلم به کارگردانی الکس کورتزمن Alex Kurtzman درباره‌ی شاهزاده‌ای باستانی (سوفیا بوتلا Sofia Boutella) است که از دخمه‌ی زیرزمینی‌اش در صحرا بیدار شده و تهدیدی برای بشریت می‌شود. کروز نقش مردی را بازی می‌کند که قبر احمنت Ahmanet را بازکرده و قدرت او را آزاد می‌کند. این فیلم پس از اعمال تخفیف‌های مالیاتی، ۱۲۵ میلیون دلار هزینه‌ی ساخت داشت. راسل کرو Russell Crowe و آنابل والیس Annabella Wallis هم در این فیلم بازی می‌کنند.
«کاپیتان زیرشلواری» Captain Underpants، «دزدان دریایی: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales و «نگهبانان کهکشان بخش ۲» Guardians of the Galaxy Vol. 2 لیست پنج فیلم برتر را پس از عناوین بالا بستند.
«کاپیتان زیرشلواری» Captain Underpants، انیمیشن دریم‌ورکس Dreamworks، در دومین آخر هفته‌ی خود ۴۸ درصد افت کرد و ۱۲.۳ میلیون دلار فروخت که جمع فروش داخل آمریکای آن را به ۴۴.۶ میلیون دلار رساند.
«دزدان دریایی: مرده‌ها قصه نمی‌گویند» Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales دیزنی Disney با ۱۰.۷ میلیون دلار فرو داخل آمریکا و ۳۸.۴ میلیون دلار خارج از آمریکا، مجموع فروش جهانی خود را از مرز ۶۰۰ میلیون دلار گذراند. (این فیلم در خارج از آمریکا فروش بسیار خوبی به مقدار ۴۶۴.۴ میلیون دلار داشته است.)
دیگر عنوان دیزنی، «نگهبانان کهکشان بخش ۲» Guardians of the Galaxy Vol. 2 با ۶.۲ میلیون دلارفروش، به جمع کل فروش جهانی ۸۳۳.۲ میلیون دلار رسید.
دو فیلم دیگر از دو پخش‌کننده‌ی مستقل هم این آخر هفته در آمریکا اکران شدند: فیلم ترسناک رستاخیزی شرکت A24 به نام «شب‌ها می‌آید» It Comes at Night و عنوان درام شرکت بلیکر استریت Bleecker Street به نام «مگان لیوی» Megan Leavey با بازی کیت مارا Kate Mara در نقش افسر جوانی است که به همراه سگ جنگی‌اش که بمب‌ها را پیدا می‌کند، در جنگ عراق حضور دارد.«شب‌ها می‌آید» It Comes at Night که در ۲۵۰۰ سالن سینما اکران شد، با فروش خوب ۶ میلیون دلاری از ۲۲۵۳ سالن سینما، برخلاف کسب امتیاز D در سینمااسکور، در مقام ششم قرار گرفت. این فیلم که با هزینه‌ی ۵ میلیون دلاری به کارگردانی تری ادوارد شالتز Trey Edward Shults (کارگردان کریشا Krisha) ساخته‌شده است، درباره‌ی مردی، با بازی جوئل اجرتون Joel Edgerton، است که تلاش دارد تا از خانواده‌اش در برابر یک تهدید غیرطبیعی محافظت کند، اما نقشه‌هایش با آمدن یک خانواده‌ی آسیب‌دیده‌ی دیگر به هم می‌ریزد.
«مگان لیوی» Megan Leavey که امتیاز A در سینمااسکور به دست آورد، با اکرانی ۳.۸ میلیون دلاری از ۱۹۵۶ سالن سینما، فراتر از انتظارات ظاهر شد.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید