فیلم وسترن «هفت شگفت‌انگیز» موفق به فروش ۳۵ میلیون دلاری در اولین هفته اکرانش شد. این فیلم به کارگردانی فیلم آنتوان فوکودا با فروش ۳۵ میلیون دلاری با قرار گرفتن در صدر جدول فروش این هفته جای فیلم آخر کلینت ایستودد «سالی» را گرفت.
این فیلم بازسازی فیلم وسترن سال ۱۹۶۰ به نام «هفت دلاور» با بازی استیو مک‌کویین است، فیلمی به کارگردانی یکی از وسترن سازهای قدمی سینمای کلاسیک آمریکا جان استرراگ. جالب است بدانید که خود نمونه آمریکایی «هفت دلاور» که در دههِ ۶۰ میلادی ساخته‌شده است بازسازی یکی از مهم‌ترین فیلم های آکیرا کوروساوا کارگردان شهیر ژاپنی است. خالق شاهکارهایی چون: «راشامون» و «زیستن». کوروساوا برای فیلم «هفت سامورایی» موفق به دریافت جایزه شیر نقره‌ای جشنواره برلین شد؛ و همچنین این فیلم در مراسم اسکار ۱۹۵۷ نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان گردید.


و اما نسخه ۲۰۱۶ این فیلم با بازی دنزل واشنگتن، ایتن هاوک و کریس پات؛ از سوی کلمبیا پیکچرز و مترو گلدوین مایر راهی پرده‌های نقره‌ای شده است. این نسخه جدید فیلم نیز همان داستان را روایت می‌کند:

 

گروهی افراد مسلح را تصویر می‌کند که در غرب وحشی از یک روستا در برابر گروهی از گانگسترهای راهزن دفاع می‌کنند.

 

magnificent-seven-posterالبته که هنوز کمی زود است برای جمع‌آوری نظر منتقدین راجع این وسترن پست‌مدرن که کلاژی از المان‌های مختلف؛ از موزیک هیپاپ گرفته تا قهرمانانی با تیر و کمان را در خود جای‌داده است؛ اما برخلاف جو حاکم در جشنواره فیلم تورنتو که هفته پیش برگزار شد فعلاً که فیلم برخلاف موفقیت خیره‌کننده‌اش در گیشه، موفق به دلبری از منتقدین نگردیده است. به‌عنوان‌مثال استیون زاچارک منتقد تایم، فیلم را یک بازسازی ناموفق نسبت به نمونه ده ِ ۶۰ آمریکایی آن می‌داند؛ فیلمی که به‌زعم این منتقد، خود نمونه ضعیف‌تر از فیلم اصلی یعنی «هفت سامورایی» کوروساوا است.

4330090-sevensamurai1954به‌هرحال نکته قابل‌توجه فارغ از هر چیزی تولید دست‌کم یک وسترن در سال، در این چندساله اخیر است، از «جانگو» و «هشت نفرت انگیز» تارانتینو گرفته تا فیلم «جین دست به اسلحه می‌برد»؛ که این اتفاقی جذاب و دوست داشتنی برای طرفداران این ژانر می‌باشد، ژانری که بی‌شک یکی از پایه‌های سینمای کلاسیک آمریکا بشمار می‌رود؛ و سینمایی را بناکرده که امروز هالیوود بر شانه آن ایستاده.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید