هرکسی مجبور است بزرگ شود، حتی اگر منظور ما شخصیت‌های یک مجموعه فیلم‌های انیمیشنی باشند. فیلم‌های کودکان این روزها در موقعیت بدی قرار دارند: آیا باید از اتفاقات ناگوار قریب‌الوقوع صرف‌نظر کرده و وانمود کنند همه‌چیز عالی است؟ یا اینکه به این اتفاقات اشاره‌ای داشته باشند؟ در «فیلم لگو۲: بخش دوم» The LEGO Movie 2: The Second Part ، کارگردان مایک میچل Mike Mitchell همراه با فیلم‌نامه‌نویسان و تهیه‌کنندگان آن فیل لرد Phil Lord و کریستوفر میلر Chris Miller تصمیم‌گرفتند آهنگ محبوب فیلم اول به نام “همه چیز فوق‌العاده است” Everything Is Awesome را دوباره تنظیم کنند. آن‌ها با این کار تصمیم داشتند به بچه‌ها و بزرگ‌ترها یادآوری کنند که همیشه همه چیز عالی نیست، و این یک اتفاق طبیعی است. که متاسفانه این پیام فقط در مورد فیلم صادق است و در زندگی عادی اینطور نیست.

همچنین بخوانید:
بررسی فیلم Spider-Man: Into the Spider-Verse؛ نگاه تازه‌ای به دنیای اسپایدرمن

در این فیلم با وجود اینکه شهر اوضاع خوبی نداشته و حال و هوایی آخرالزمانی به خود گرفته است اما هنوز هم امت بریکووسکی Emmett Brickowski (کریس پرت Chris Pratt) خوش‌بینی‌اش را کنار نگذاشته است. فیلم برای ساخت شهر ویران خود از «ماتریکس» The Matrix الهام گرفته و «مکس دیوانه: جاده‌ی خشم» Mad Max: Fury Road با ایده‌هایی مثل “بچه‌های فاضلاب” به این فیلم کمک کرده است.لوسی Lucy (الیزابت بنکس Elizabeth Banks) همسر امت نیز به او التماس می‌کند تا او متوجه شود که همه‌چیز فوق‌العاده نیست، لوسی به او اصرار می‌کند تا بزرگ شود و همه چیز را به شوخی نگیرد.

وقتی ژنرال میهم General Mayhem (استفانی بیاتریز Stephanie Beatriz) از منظومه‌ی سیستار Sistar System به اینجا می‌آید، همراه با خود لوسی، بت‌من Batman (ویل آرنت Will Arnett) و بقیه‌ی گروه را می‌برد. با ورود این گروه به منظومه‌ی سیستار، ملکه واتروا وانابی Watevra Wa’Nabi (تیفانی هدیش Tiffany Haddish) به استقبال آن‌ها می‌آید. ملکه یک اسب دوپلو DUPLO (یکی از برندهای لگو) است که می‌تواند به هر شکلی که می‌خواهد دربیاید. در ظاهر رفتار ملکه کاملا دوستانه به نظر می‌رسد.


«فیلم لگو۲: بخش دوم» در رساندن پیام‌های اخلاقی درباره‌ی بزرگ شدن، برخورد با تفاوت‌ها، پرورش دادن تخیل و مواجهه با مشکلات به هیچ وجه موفق نیست. نقطه‌ی قوت فیلم اول در گنجاندن انتقادی شدید به سرمایه‌داری capitalism در پوششی از طنز بود، ایده‌ای که به خودی خود به طرز هوشمندانه‌‌ای خنده‌دار است. دنباله‌ی آن اما با طنزهای تکراری و آهنگ‌های دوباره تنظیم شده، به خوبی نشان می‌دهد که چقدر فیلم اصلی خاص و جدید بود.«فیلم لگو۲: بخش دوم» هشتم فوریه‌ی امسال به سینماها آمد.
و حالا نظر منتقدین در مورد این فیلم:
مویرا مک‌دونالد Moira Macdonald منتقد سیاتل تایمز The Seattle Times نوشته است:
“«فیلم لگو۲: بخش دوم» شباهت بسیار زیادی به قسمت اولش داشته و به نظر من بزرگ‌سالان بعد از تماشای آن احتیاج دارند کمی دراز بکشند! با این حال این به این معنا نیست که کسانی که سال‌های زیادی از دوران کودکی‌شان گذشته باشد، از تماشای فیلم لذت نمی‌برند. این قسمت هم همانند قسمت قبل پر از ارجاعات و اشاراتی مخصوص بزرگ‌سالان است. چیزی که ما این‌جا داریم در حقیقت همان فیلم قبلی با چند تغییر در رنگ‌ها و شخصیت‌هاست. این فیلم داستان یک سری بلوک‌های پلاستیکی است که به یک ماجراجویی می‌روند، داستانی که به پای فیلم اول نمی‌رسد.”
فیلم نظر منتقد گلوب و میل The Globe and Mailبری هرتز Barry Hertz را جلب کرده است:“فیلم تلاش کرده است به موضوعات زیادی، احتمالا بیش از حدی که معقول بوده است، بپردازد: پایان دوره‌ی نوجوانی، مفهوم جنسیت، مسئولیت والدین و سفر در زمان. با اینکه حدود یک ساعت و نیم از شروع فیلم طول می‌کشد، اما به هر حال تمام اجزای فیلم کم و بیش ریتم فیلم اصلی را پیدا کرده و جای خود را پیدا می‌کنند. فیلم‌سازان حتی موفق شده‌اند آهنگی به یادماندنی، درست به اندازه‌ی آهنگ فیلم اصلی، را معرفی کند.”
کریستی لمیر Christy Lemire منتقد سایت RogerEbert.com نوشته است:
“لازم است در نظر داشته باشیم هیچ دنباله‌ای نمی‌تواند به پای «فیلم لگو» The LEGO Movie برسد. این فیلم انیمیشنی ساخته‌ی سال ۲۰۱۴ از نظر داستان‌گویی، نبوغ و میزان انرژی که به تماشاگر منتقل می‌کرد، بی‌نظیر بود، فیلمی پر از ایده‌های بزرگ و جزییات دقیق. بنابراین نباید از این دنباله انتظار زیادی داشت. با اینکه ایده‌های این فیلم جدید به خوبی فیلم اول نبود، اما آهنگ آن کاملا موفق از آب در آمده است. «فیلم لگو۲: بخش دوم» بیشتر از فیلم اول یک فیلم موزیکال است و بهترین آهنگش را نیز برای آخر فیلم نگه داشته است. احتمالا تا آخر تیتراژ پایانی بر روی صندلی خود بنشینید تا از این آهنگ شاد و بامزه لذت ببرید.”

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید