هشدار: خطر لو رفتن داستان
«سرگذشت ندیمه» The Handmaid’s Tale که بر اساس رمانی به همین نام نوشته مارگارت اتوود Margaret Atwood نویسنده کانادایی ساخته شده، سریال تلویزیونی آمریکایی ساخته بروس میلر Bruce Miller و ارائه‌ای از شبکه اینترنتی هولو Hulu است. فصل اول آن‌که پخشش از آوریل ۲۰۱۷ شروع شد شامل ۱۰ اپیزود بود و پخش فصل دوم آن در آوریل ۲۰۱۸ شروع خواهد شد و شامل ۱۳ اپیزود خواهد بود.
بازیگران و کاراکترهای اصلی سریال:
ـ الیزابت ماس Elisabeth Moss در نقش جون آزبرن/ آفرد، یک زن که هنگام تلاش برای فرار از کشور به همراه همسر و دخترش بازداشت شده و حالا تبدیل به یک ندیمه شده.ـ جوزف فاینز Joseph Fiennes در نقش فرمانده فرد واترفورد، یک مقام عالی‌رتبه دولتی و ارباب آفرد. هم او و هم همسرش نقش مهمی در تشکیل گیلاد ایفا کردند.
ـ ایوان استراهوفسکی Yvonne Strahovski در نقش سرنا جوی واترفورد همسر فرد که قبلاً یک فعال فرهنگی بوده.
ـ الکسیس بلدل Alexis Bledel در نقش امیلی/ آفگلن یک ندیمه و دوست و همراهِ خرید آفرد، او قبلاً استاد دانشگاه در رشته زیست‌شناسی سلولی بوده و همسر و یک پسر داشته.
ـ مدلین بروئر Madeline Brewer در نقش جینین/ آفوارن یک ندیمه که هم‌زمان با آفرد وارد رِد سنتر برای آموزش می‌شود و با آفرد دوست می‌شود. به دلیل ناسازگاری چشم راست او را به‌عنوان تنبیه تخلیه می‌کنند و او از لحاظ ذهنی ناپایدار می‌شود.
ـ آن داود Ann Dowd در نقش آنت لیدیا، زنی که مسئول نظارت بر آموزش ندیمه‌هاست. او خشن و بی‌رحم است و ندیمه‌ها را با مجازات بدنی سخت تنبیه می‌کند در عین حال برای ندیمه‌ها اهمیت قائل است و عمیقاً به مأموریت آن‌ها و آموزه‌های گیلاد معتقد است.ـ او تی فگبنل O. T. Fagbenle در نقش لوک بانکل، همسرِ جون (آفرد) پیش از ظهور گیلاد. چون جون همسر دوم او بوده طبق قانون گیلاد ازدواج آن‌ها باطل محسوب شده و دختر آن‌ها نیز نامشروع محسوب می‌شود. ابتدا جون تصور می‌کند که او کشته شده است اما بعدها معلوم می‌شود که او موفق به فرار به کانادا شده است.
ـ مکس مینگلا Max Minghella در نقش نیک بلین، راننده فرمانده واترفورد. او به آفرد علاقه دارد و بین آن دو رابطه عاطفی برقرار می‌شود. در نهایت معلوم می‌شود که او یک “چشم ” است (جاسوس گیلاد).
ـ سمیرا وایلی Samira Wiley در نقش مویرا، بهترین دوست جون از زمان کالج، او پیش از ورود آفرد در رِد سنتر بوده ولی پیش از فرستاده شدن پیش یک ارباب موفق به فرار می‌شود اما دوباره دستگیر شده و تبدیل به یک جِزبِل (فاحشه) با نام روبی می‌شود.
ـ آماندا بروگل Amanda Brugel در نقش ریتا، یک مارتا (خدمتکار) در خانه واترفورد. او زمانی یک پسر داشته که در سن ۱۹ سالگی در جنگ داخلی کشته می‌شود.خلاصه داستان:
در آینده‌ای نزدیک نرخ کل باروری انسان‌ها به دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی که منجر به بیمارهای آمیزشی شده سقوط می‌کند. با وجود این آشفتگی حکومتی تمامیت‌خواه مسیحی به نام جمهوری گیلاد پس از جنگ داخلی در آمریکا تأسیس می‌شود. جامعه توسط رهبران تشنه قدرت سازمان‌دهی می‌شود. آن‌ها رژیمی جدید پایه‌گذاری می‌کند که یک رژیم نظامی، سلسله مراتبی، متعصب و مذهبی است که طبقات اجتماعی جدیدی را ایجاد می‌کنند. در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان پایمال می‌شود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور، ازدواج مجدد، طلاق، سقط‌جنین، هم‌جنس‌گرایی غیرقانونی اعلام می‌شود. متخلفان مذهبی و سیاسی اگر بخت یارشان باشد به مناطق سمی و خطرناک که کلونی نامیده می‌شوند فرستاده می‌شوند، وگرنه در بیشتر موارد با طناب دار اعدام شده و به “دیوار ” آویخته می‌شوند تا مایهٔ عبرت بقیه باشند. در این حکومت جدید زنان به طرز وحشیانه‌ای تحت انقیاد درمی‌آیند؛ آن‌ها توسط قانون مجاز به کار نیستند، حق مالکیت ندارند، حق داشتن پول ندارند و به همچنین اجازه خواندن نیز از آن‌ها سلب شده. بر اساس تفسیری افراطی از یکی از بخش‌های کتاب مقدس، به خاطر ناباروری در سراسر جهان، تعداد معدود زنان بارور باقی مانده در گیلاد تبدیل به ندیمه می‌شوند؛ آن‌ها به خانه نخبگان حکومت فرستاده می‌شوند و در آنجا طبق رسومی مورد استفاده جنسی اربابان مرد خود قرار می‌گیرند تا برای آن‌ها و همسرانشان فرزندی بیاورند. قسمت عمده‌ای از جامعه به طبقاتی تقسیم شده‌اند که میزان آزادی و وظایفشان را مشخص می‌کند. طبقه‌بندی اجتماعی زنان بدین گونه است:
همسران، زنان فرمانده‌ها هستند که طبقهٔ حاکم جمهوری گیلاد را تشکیل می‌دهند. لباس همسران آبی است.
دختران، دختران طبیعی یا به فرزندی پذیرفته شده‌ی فرماندهان هستند. تا زمان ازدواج لباس سفید می‌پوشند.
خاله‌ها، مسئول آموزش و نظارت بر ندیمه‌ها هستند و نسبت به بقیه زنان کمی اختیار عمل دارند. لباس آن‌ها قهوه‌ای است.همسران ارزان، زنانی هستند که با مردانی از طبقهٔ نازل‌تر ازدواج کرده‌اند و وظایف مختلف زنان یعنی همسری، انجام وظایف خانه‌داری و آوردن بچه را به عهده دارند. لباس آن‌ها هم راه‌راه آبی، قرمز و سبز است.
ندیمه‌ها، زنان باروری هستند که وظیفه‌شان تولید بچه برای همسران است. این زنان به هر فرماندهی که تعلق می‌گیرند، نام او به آن‌ها تعلق می‌گیرد، مانند آفرد Offred (آف فرد Of fred متعلق به فرد) که به فرمانده فرد تعلق دارد. رنگ لباس ندیمه‌ها قرمز است.
مارتاها، زنان نابارور مسن‌تری هستند که انجام کارهای خانگی طبقهٔ حاکم را به عهده دارند لباس مارتاها سبز است.
داستان از زبان ندیمه‌ای به نام آفرد تعریف می‌شود؛ او پیش از گیلاد همسر و یک دختر داشته ولی از آنجا که همسر او پیش از این با زن دیگری ازدواج کرده بود، ازدواج آن‌ها توسط حکومت گیلاد غیرقانونی اعلام می‌شود و پس از فراری ناموفق او دستگیر می‌شود و به رِد سنتِر که مرکز آموزش ندیمه‌هاست فرستاده می‌شود…تفاوت سریال با کتاب:
سریال «سرگذشت ندیمه» بسیار به کتاب اصلی وفادار بوده اما تفاوت‌های نیز با آن دارد. یکی از جزئیات اصلی که در سریال تغییر کرده این است تمام ایدئولوژی نژادی گیلاد علیه غیر سفید پوستان که در کتاب بود را حذف کرده. در کتاب، زنان سیاه پوست و دورگه به‌عنوان ندیمه به خدمت گرفته نمی‌شوند؛ در بهترین حالت از آن‌ها به‌عنوان مارتا استفاده می‌شود و در اکثر اوقات آن‌ها را به کلونی‌ها فرستاده می‌شوند تا در حین کار بمیرند؛ اما در سریال ندیمه‌های سیاه پوست نیز دیده می‌شود.‌
یکی دیگر از تفاوت‌های سریال با کتاب این است که در کتاب هرگز اشاره‌ای به نام اصلی آفرد نمی‌شود اما در سریال نام اصلی او در انتهای اپیزود اول مشخص می‌شود. از دیگر تفاوت‌ها سرنوشت همسر و فرزند آفرد است که در کتاب مشخص نیست. دربخش مدرنیزه کردن سریال نسبت به کتاب٬ ندیمه‌ها گشواره‌های با فرستنده جی پی اس دارند که برای ردگیری آنها استفاده می‌شوند. این چیزی است که درداستان کتاب که در سال ۱۹۸۵ نوشته شده وجود ندارد.بازخوردها و نظر منتقدان:
این مجموعه تحسین همگانی منتقدین و مخاطبان را به دست آورده و موفق به کسب سیزده نامزدی و هشت جایزه از جشنواره‌ی امی سال ۲۰۱۷ شد که شامل این بخش‌هاست: بهترین سریال درام، بهترین هنرپیشه نقش اول زن، بهترین هنرپیشه نقش مکمل زن، بهترین کارگردانی، بهترین نویسندگی، بهترین هنرپیشه مهمان، بهترین فیلم‌برداری و بهترین طراحی تولید. این اولین سریال در پلتفرم استریم (رسانه جاری یا آنلاین) است که برنده جایزه بهترین سریال از امی می‌شود.
امتیاز سریال در سایت “روتن تومیتوز ” ۹۶ از ۱۰۰ با رتبه ۸.۶ از ۱۰ بر اساس ۹۲ ری‌ویو است. سایت “متاکریتیک ” امتیاز ۹۲ از ۱۰۰ بر اساس ۴۰ نقد (۳۹ نقد مثبت و ۱ نقد متوسط) به سریال داده است. امتیاز «سرگذشت ندیمه» در سایت “آی ام دی بی ” ۸.۶ از ۱۰ است.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید