ژانر فیلم‌های فانتزی در سینما جایگاه ویژه‌ای در قلب دوستداران سینما بازکرده و آن‌ها را شیفته خود کرده است. تنوع در این ژانر از اشاره کوچکی به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم (مانند یک حلقه زمانی) تا داستان‌هایی که کاملاً در دنیای خودشان شکل‌گرفته‌اند (مثل سرزمین میانه) متغیر است.
بااین‌وجود،‌ در اینجا به ۱۰ فیلم برتر فانتزی در تمام دوران نگاهی می‌اندازیم.

۱۰. کتاب جنگل The Jungle Book
(۲۰۱۶)

کتاب جنگل فانتزی

تلاش اخیر جان فاورو Jon Favreau برای بازسازی داستان کلاسیک رودیار کیپلینگ Rudyard Kipling همه‌ی ساخته‌های یک اثر کلاسیک را در بر دارد. داستان موگلی پسری که در جنگل بزرگ‌شده اما توسط ببر خشمگینی ازآنجا رانده می‌شود، موجی از خاطره برای آنان که با این داستان بزرگ‌شده‌‌اند در کنار نسل جدید کودکان را به همراه دارد. فیلم از نسخه همتای خود در سال ۱۹۶۷ و هم‌چنین کارهای اصلی کیپلینگ الهام گرفته که گرافیک کامپیوتری رنگارنگ فیلم آن را چشم‌نواز و تبدیل به تجربه‌ای جذاب می‌کند. یک موزیکال دلپذیر که اجراهای عالی از صداپیشگان، فیلم را بالاتر هم می‌برد. اجرای خوب ادریس البا Idris Elba در نقش ببر لایق توجه ویژه است. یک اقتباس مدرن استثنایی که تمام الهاماتش را به‌درستی به‌جا آورده است.

۹. مارپیچ Labyrinth
(۱۹۸۶)

مارپیچ فانتزی

«مارپیچ» از بسیاری جهات یک فیلم منحصربه‌فرد است که در طی سال‌ها تبدیل به یک مکتب فکری شده است. داستان درباره‌ی برآورده شدن آرزوی سارا برای دور شدن برادرش است که توسط شاهزاده موزی برآورده می‌شود. او به سارا ۱۳ ساعت زمان می‌دهد تا برای نجات برادرش در مارپیچ حرکت کند. سفر سارا در مارپیچ و هم‌چنین رشد او به‌عنوان یک بزرگ‌سال یک معمای سینمایی را شکل می‌دهد؛ مانند دیگر آثار جیم هنسن Jim Henson، بیشتر شخصیت‌های فیلم عروسک هستند و فیلم ملزم به رساندن نکته پیغام «مراقب باش چه چیزی را آرزو می‌کنی» هم به کودکان و هم بزرگ‌سالان است.

۸. عروس شاهزاده The Princess Bride
(۱۹۸۷)

عروس شاهزاده فانتزی

فیلم داستان یک پسر مزرعه‌دار به نام وستلی است که برای نجات عشق حقیقی‌اش راهی سفر می‌شود. ضعیف به نظر می‌رسد؟ بعد از یک‌بار تماشای فیلم برای چند روز صحنه‌های نبرد شمشیر را انجام خواهید داد. زیبایی «عروس شاهزاده» این است که برای همه سنین مناسب است. این فیلم تغییر جهت در داستانی پریشان از یک دختر قدیمی با ترکیبی از داستان عاشقانه، کمدی و برخی فنون شمشیرزنی ماجراجویانه است که سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد و مظهر شروع نوستالژی دهه ۸۰ سینما است.

۷. دیو و دلبر La Belle et La Bête
(۱۹۴۶)

دیو و دلبر فانتزی

فیلم کلاسیک ۱۹۴۶ اثر ژان کوکتو Jean Cocteau داستانی قدیمی را روایت می‌کند که از فیلم اقتباسی خوب دیزنی در سال ۱۹۹۱ هم بسیار بهتر است. هیچ‌چیز با تصورات کوکتو قابل‌مقایسه نیست. تصویرسازی‌های زیبا و سکانس‌های رویاگونه فیلم را به نسخه تصویری استادانه‌ای بدل کرده است. درحالی‌که هیچ‌کدام از ظرف‌وظروف آواز نمی‌خوانند، قلب و روح داستان اصلی به‌وضوح در قلب آن می‌درخشد.

۶. چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم How to Train Your Dragon
(۲۰۱۱)

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم فانتزی

دو گونه اژدها وجود دارند: یکی آن‌هایی که همه‌جا را ویران می‌کنند و دیگری آن‌هایی که دوست‌داشتنی‌ترین موجودات روی زمین هستند. این فیلم بیشتر درباره گونه دوم است. داستان فیلم درباره هیکاپ وایکینگ نوجوانی است که آرزومند تبدیل‌شدن به یک جنگجوی اژدها مثل سایر مردم قبیله است، اما راضی نمی‌شود تا اژدهای مصدوم را بکشد و در عوض با او دوست می‌شود؛ و چرا نشود؟ اژدهای بی‌دندان بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است. داستانی دلگرم‌کننده، انیمیشنی زیبا و یکی از بهترین فیلم‌هایی است که شما را به دیدن دوباره و دوباره‌اش دعوت می‌کند.

۵. شهر اشباح Spirited Away
(۲۰۱۱)

شهر ارواح فانتزی

تنها فیلم انیمیشن ژاپنی که با طراحی دستی تولید و برنده اسکار بهترین فیلم پویانمایی شده است، ساخته پر از تصورات هایائو میازاکی Hayao Miyazaki از داستان دختر جوانی به نام چیهیرو است که به قلمرو زندگی خدایان و ارواح واردشده است. این داستان میراث فرهنگی ژاپن را برای همه قابل درک می‌سازد. محصول زیبای دست‌ساخت استودیو جیبلی تماشاچیان را مجذوب و درگیر خود می‌کند. علاوه بر این، کنجکاوی بی‌پایان و ثابت قدمی تمام‌عیار دختر کوچک در موقعیت‌های سهمگین او را تبدیل به یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های کارتونی کرده است. این فیلم نقطه اوج فانتزی‌های ژاپنی است.

۴. هزارتوی پن Pan’s Labyrinth
(۲۰۰۶)

هزارتوی پن گیرمو دل تورو فانتزی

این اثر تحسین‌شده اسپانیایی-مکزیکی سال ۲۰۰۶ یکی از بهترین ساخته‌های استوار گیرمو دل تورو Guillermo del Toro که با آثار فانتزی سیاهش شناخته می‌شود است. «هزارتوی پن» معادل «آلیس در سرزمین عجایب» برای بزرگ‌سالان است. داستان درباره اوفلیا بعد از جنگ‌های داخلی دهه ۴۰ اسپانیا است که توسط حشره‌ای به تونلی هزارتو هدایت می‌شود و با یک فان برخورد می‌کند و می‌بایست برای تبدیل‌شدن به شاهزاده جهان زیرین سه مأموریت را به پایان برساند. خاویر نابارته Javier Navarrete موسیقی زیبای فیلم را ساخته و دل تورو با استفاده از گرافیک کامپیوتری ساده‌، یکی از پیچیده‌ترین شکل‌های مفاهیم و طراحی را در کار گنجانده که به کیفیت تجربه مخاطب می‌افزاید.

۳. جادوگر شهر از Wizard of Oz
(۱۹۳۹)

جادوگر شهر اُز فانتزی

«جادوگر شهر اُز» محصول استودیو ام‌جی‌ام ۱۹۳۹ به‌درستی لایق نامیده شدن به‌عنوان مادرخوانده فیلم‌های فانتزی سینمایی است. در دوره‌ای که ساخت فیلم‌های رمانتیک مرسوم بود، «از» یک ساختارشکنی به‌حساب می‌آمد. داستان فانتزی فیلم، استفاده از سیستم تکنی‌کالر، موسیقی استادانه و شخصیت‌های غیرعادی و در عین حال دوست‌داشتنی آن تبدیل به نمادی شدند که باور این نکته که در اکران زمان خود در گیشه ناکام ماند را سخت می‌کند؛ اما امروزه، داستان و شخصیت‌های فیلم مخاطبان از هر سنی را به خود جذب می‌کنند.

۲. هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم Harry Potter and The Deathly Hallows – Part 2
(۲۰۱۱)

هری پاتر و یادگاران مرگ فانتزی

بیایید در مورد یک‌چیز روراست باشیم: هرگز نمی‌توان یک فیلم از مجموعه هری پاتر را انتخاب کرد. تمام فیلم‌ها جادو و سرگذشت طولانی خود را دارند؛ اما دلیلی که این فیلم در این جایگاه قرارگرفته به خاطر زیبایی عاری از مبالغه و ارزش‌های احساسی‌اش هست. دیوید یتس David Yates کارگردان نقطه اوج اپرایی را با آگاهی عاطفی که درد و لذت را به یک اندازه به تماشاچیان انتقال می‌دهد، هدایت کرده است. اولین قسمت از سری «جانوران شگفت‌انگیز» Fantastic Beasts امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما ذهن‌ برای همیشه به‌سوی هاگوارتز و پسری که آنجا زندگی می‌کرد باز خواهد گشت.

۱. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه The Lord of the Rings:The Return of The King
(۲۰۰۳)

ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه فانتزی

به انتخاب این فیلم در جایگاه نخست شک داشتید؟ این سه‌گانه فانتزی بر اساس داستان بی‌نظیر جی.آر.آر. تالکین J.R.R. Tolkein پایه و اساس تاریخ ژانر فانتزی است. نقطه اوج این سه‌گانه قسمت آخر آن است. دو بخش اول در جایگاه خود خارق‌العاده هستند، اما نمایش پرشکوه دنباله‌دار فیلم است که آخرین اثر در «حماسه سرزمین میانه» را تمام‌کمال ساخته است. اوج صحنه، جایی که بالاخره فرودو به کوه هلاکت و به قدرت حلقه می‌رسد بالاترین نت در این اپرای غنی است. «بازگشت پادشاه» تنها فیلم فانتزی است که موفق به دریافت ۱۱ اسکار ازجمله بهترین فیلم شده است، درنتیجه به‌خوبی ارزش قرار گرفتن در جایگاه نخست این فهرست را دارد.

منبع: thecinemaholic.com

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید