نقش‌آفرینی پر خشم و حرارت ایثن هاک به عنوان جان براون در The Good Lord Bird بسیار شگفت‌انگیز و گیراست. نه تنها بازی عمیق و صدای جذاب او نیست که خودنمایی می‌کند، بلکه سیل خشم اوست که از درونش می‌جوشد و مانند هیولایی از بند گسیخته از زندان جسم او فرار می‌کند و گویی از دل یک فیلم ترسناک بیرون زده باشد، به دنبال ربودن قلب مخاطبان است. وقتی براون وارد بحث جنجال‌انگیزی می‌شود که از گناه‌کاران مدافع برده‌داری حمایت می‌کند، دستانش را با خشم بر کمرش می‌زند و بدن و چهره‌اش مانند گره کور طناب دار جلاد خبیثی، در هم فشرده می‌شود. صورتش سرخ شده و سپس کبود می‌شود. رگ‌هایش بیرون می‌زند، بزاق دهانش بیش از حد ترشح می‌شود، رنگ چشم‌هایش تیره‌تر به نظر می‌رسد، و هیچ کدام از این‌ها جلوه‌های ویژه نیست. این هاک است که در کالبد براون حضور روح‌القدس را حس می‌کند، و مانند نیک نولتی سعی می‌کند یک مونولوگ خشم‌ناک را در حالی‌که وارد دستگاه چوب‌خرد‌کن می‌شود، ادا کند.
البته که براون به نقل قول از یکی از شخصیت‌های مکمل این داستان، “دیوانه‌تر از یک سنجاب پر جنب و جوش” است. این نه یک تشخیص است، و نه شاهدی بر این‌که این شخصیت جایی از راه خود را اشتباه می‌رود. این یک مشاهده‌ی شخصی است که از قضا دقت بالایی هم در انطباق با واقعیت دارد.

The Good Lord Bird

اما لازم به ذکر است که مینی سریال هفت قسمتی The Good Lord Bird درباره‌ی براون و پیروانش هرگز این شخصیت را به یک سیاه و سفیدی مطلق‌گرایانه کاهش نمی‌دهد، بلکه عدم تعادل براون و دنباله‌روهایش را از استانداردهای زندگی سفید پوستان آمریکایی به عنوان انحرافی اخلاقی به نمایش در می‌آورد و فضا را برای گمانه‌زنی‌هایی باز می‌گذارد که در ذیل آن‌ها می‌توان تصور کرد جان براون یک روز صبح از خواب بیدار شد و ندای خداوند را درون خود شنید که او را به آزاد کردن برده‌ها دعوت می‌کرد — حتی اگر این دعوت به معنی کشتن زن یا مردی باشد که حامی برده‌داری است — شاید به این دلیل که تمام کشور برای قرن‌ها از این موضوع عصبانی بوده است، و حمله‌ی مستقیم و بی‌رحمانه به آن تنها راه درست مواجهه با آن باشد. براون یک ارتش از خواهان تغییر را به سمت جنگی برای روح آمریکا رهبری کرد (که در این روایت، گروه‌های افراطی شامل ترکیبی از پسران بزرگش، تعداد زیادی از برده‌های آزاد، یک بومی آمریکایی و یک یهودی است) و تا زمانی که به کشتی هارپر در سال ۱۸۵۹ حمله کرده بود، تمام کشور به این نتیجه رسیده بود که دست‌یابی به راه‌حلی صلح‌آمیز غیرممکن است. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که جنگ‌های داخلی آمریکا چگونه به شیوه‌های مختلف قالب فعلی کشور را شکل داد که تا به حال نیز ادامه دارد، اما تنها یکی از شیوه‌ها را انتخاب می‌کنیم: مدافعان برده‌داری که در دهه‌ی ۱۸۵۰ میلادی در کانزاس به خون کشیده شدند.

The Good Lord Bird

جان براون با وجودی که جذاب و هراس‌انگیز و عجیب و غریب است، به عنوان یک شخصیت مکمل در The Good Lord Bird خوش می‌درخشد — و این موضوع تا حد زیادی باعث جلوگیری از تبدیل شدن این سریال به نسخه‌ای از داستان منجی سفیدپوست که پر از خون و خون‌ریزی است می‌شود. The Good Lord Bird علاوه بر گذشته، درباره‌ی وضعیت حال حاضر آمریکا و دنیا هم حرف‌هایی برای گفتن دارد. این یکی از شگفت‌انگیزترین و عمیق‌ترین سریال‌های تاثیرگذار امسال است: یک داستان حماسی تاریخی که چشم‌اندازی واقعی دارد.
این مطلب برگرفته از نوشته‌ی مت زولر زایتس در وب‌سایت والچر است.

حال به بررسی نظر سایر منتقدین می‌پردازیم:

آرون بارنهارت Aaron Barnhart | پرایم‌تایمر Primetimer

این سریال که بر اساس فیلم‌نامه‌ای اقتباسی و قوی از نویسنده‌ی کارکشته مارک ریچارد و با نقش‌آفرینی مجذوب‌کننده‌ی هاک ساخته شده است، مکمل فوق‌العاده و دوست‌داشتنی برای دستاورد بزرگ ادبی مک‌براید است که باعث خواهد شد افراد بیشتری به خواندن رمان آن علاقه‌مند شوند.

تام ریمن Tom Reimann | کلایدر Collider

سریال The Good Lord Bird به زیبایی هرچه تمام توانسته است تعادل خوبی میان موضوعات جدی که به آن‌ها می‌پردازد و لحن عامه‌پسند و روانی که دارد برقرار کند. هر قسمت آن حاوی لحظات بسیار احساسی و ضرباهنگی است که قهقه‌ی شما را به همراه خواهد داشت. همچنین هرگز بیش از حد به کار اجباری برده‌ها نمی‌پردازد، کاستی‌ شایعی که در میان فیلم‌های مرتبط با برده‌داری آمریکا هستند معمول است.

راب اون Rob Owen | پیتزبرگ تریبون ریویو Pittsburgh Tribune-Review

هاوک نقش‌آفرینی شگفت‌انگیزی را در نقش براون به نمایش می‌گذارد — که یک انتخاب فوق‌العاده برای چنین شخصیتی است — و جانسون ترکیبی از معصومیت کودکانه و آگاهی در حال شکل‌گیری یک مرد جوان از دیوانگی حاکم بر دنیای اطرافش را به تصویر می‌کشد و در نقش آنین گاهی دل مخاطبان را از غصه می‌شکند.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید