یورگوس لانتیموس فیلم‌ساز و فیلم‌نامه‌نویس شهیر یونانی که از سال ۲۰۰۱ فعالیتش را به‌عنوان فیلم‌ساز شروع کرد و با کاندید شدن و برنده شدن درصحنه‌های بین‌المللی، جایگاه خود را در سینما تثبیت کرد. در سال ۲۰۰۹ خلاقیت و نبوغش در فیلم دندان نیش dogtooth توجه و تحسین همگان را برانگیخت؛ لانتیموس با ساختنِ این فیلم نه‌تنها موفق شد جایزه جشنواره کن برای کارهای نو را از آنِ خود کند. همچنین در رشته جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان کاندیدای جایزه اسکار سال ۲۰۱۰ شد. درواقع ازاینجا به بعد، یورگوس لانتیموس امضای خودش را پای سینما زد. از دیگر افتخارات او باید به جایزه ویژه هیئت‌داوران جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ برای فیلم خرچنگ The Lobster اشاره کرد. از ساخته‌های مهم دیگر یورگوس لانتیموس می‌شود به Alps آلپ، The Killing of a Sacred Deer کشتن گوزن مقدس اشاره کرد.

فیلم  «کشتن گوزن مقدس» را هم‌اکنون می‌توانید در سایت نماوا با دوبله فارسی اختصاصی و یا زبان اصلی تماشا کنید

سوگلی The Favourite آخرین فیلم این سینماگر یونانی است یک فیلم در سبک تاریخی و کمدی-درام که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد؛ از بازیگران آن می‌توان به الیویا کلمن، اما استون، مارک گیتیس، ریچل وایس، نیکلاس هولت و جو آلوین اشاره کرد. در خلاصه داستان این فیلم در اوایل قرن هجدهم زمانی که انگلستان با فرانسه در جنگ به سر می‌برد؛ می‌گذرد ملکه آن ضعیف تخت سلطنت را اشغال می‌کند و بهترین دوستش سارا چرچیل به‌جای او به امور حکومتی رسیدگی می‌کند. تا اینکه یک خدمتکار جدید به نام ابیگل توجه سارا را به خود را جلب می‌کند و او را زیر پرو بالش قرار می‌دهد. ابیگل فرصتی پیدا می‌کند تا به ریشه‌ی اشرافی خود بازگردد.
در ادامه واکنش اولیه منتقدین در مورد فیلم “The Favourite” جدیدترین اثر یورگوس لانتیموس را می‌خوانید؛ منتظر نقدها مفصل‌تر از این فیلم در بلاگ نماوا باشید.

جانی اولکسینسکی | نیویورک پست
۱۰۰ از ۱۰۰
عملکرد و ایفای نقشی که در آینده‌ای نزدیک تقریباً همه سینما دوستان درباره‌ی آن صحبت خواهند کرد، مربوط به نقش سلطنتی و جدید الیویا کلمن خواهد بود که در اثر زیبا و درام The Favourite ایفا کرده است.
لی مارشال | اسکرین اینترنشنال
۱۰۰ از ۱۰۰
فیلم The Favourite یکی از معدود آثار سینمایی به‌حساب می‌آید که انرژی آن توسط سه ستاره‌ی اصلی و مرکزی داستان و عملکرد آن‌ها تولید می‌شود. از طرف دیگر، بخش زیادی از این تولید انرژی به این خاطر است که آن‌ها باشخصیت‌هایی که به آن‌ها محول شده، خو گرفتند و به طرز فوق‌العاده‌ای آن‌ها را ایفا کردند.جو مورگنسترن | وال‌استریت ژورنال
۹۰ از ۱۰۰
می‌توان گفت که کمدی این فیلم زیبا، غالباً تاریک و واقعاً خنده‌دار و جالب است. تصاویر و منظره‌هایی هم که این فیلم به نمایش می‌گذارد، واقعاً زیبا و باشکوه هستند.
اریکا ابیل | فیلم ژورنال اینترنشنال
۹۰ از ۱۰۰
اما استون، ریچل وایس و الیویا کلمن که واقعاً و به‌طور ویژه فوق‌العاده عمل کرد، توانستند در کنار یکدیگر یک ترکیب بسیار جذاب را به وجود بیاورند؛ ترکیبی که با دیدگاه کارگردان کاملاً هماهنگ و سازگار بود.
ای. اولیور ویتنی | اسکرین کراش
۸۰ از ۱۰۰
این فیلم بیشتر از اینکه متعلق به یورگوس لانتیموس باشد، متعلق به الیویا کلمن، اما استون و ریچل وایس است. فیلم The Favourite تقریباً فقط یک بهانه است که ما به تماشای این اثر برویم و ببینیم که این سه بازیگر فوق‌العاده، چگونه تلاش می‌کنند که در کنار یکدیگر جلو بروند و موفق عمل کنند.جاشوا راث کاف | تایم اوت
۸۰ از ۱۰۰
چیزی که باعث شده فیلم The Favourite موفق عمل کند، زنان حاضر در آن هستند؛ افرادی که به معنای واقعی کلمه هم در داخل فیلم فرمانروایی می‌کنند و هم در خارج از آن، بر لذت ما مسلط می‌شوند و آن را کنترل می‌کنند.
رکس رید | آبزرور
۷۵ از ۱۰۰
صرف‌نظر از اینکه شما در زمان تماشای این اثر باید یک سری مطالب را راجع به جریان بازگردانی پادشاهی انگلستان تحمل‌کنید، در انتها مجبور می‌شوید به این موضوع اعتراف کنید که عملکرد الیویا کلمن در نقش ملکه کودن و کندذهن انگلستان، به معنای واقعی کلمه دیوانه کننده و شاهکار است.
میانگین امتیاز منتقدان: 91

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید