چهارمین جشن خانه سینما که در شهریور سال ۱۳۷۹ برگزار شد؛ و طیف گسترده‌ای از سینما گران ایران را برای یک‌شب در کنار هم جمع کرده بود از بهمن فرمان آرا و بنی اعتماد و سینایی گرفته تا احمدرضا درویش و بهمن قبادی.
فیلم‌های شاخص این دوره کم نیست. از فیلم بنی اعتماد در شروع می‌کنیم: «زیرپوست شهر» که در زمان خودش مانیفستی تمام‌عیار در ستایش دولت سید محمد خاتمی بود فیلمی که همان موقعه هم به شعارزدگی متهم گردید. اما فارغ از همه این نقدها و اتهامات «زیرپوست شهر» پر است از صحنه‌های خاطره‌انگیز و فراموش ناشدنی. صحنه‌ای که فروتن توی آسانسور از دفتر هواپیمایی پايین می‌آید و دیوانه‌وار و بی‌وقفه داد می‌زنه: دوست دارم، دوست دارم، دوست دارم و یا سکانس پایانی که گلاب آدینه جلوی دوربین خبرنگار فیلم بغض می‌کنه می‌گه خانوم چی رو می خوای بشنوی صندوق رأی توی سینه ماست.

Zire Poost - Poster
بهمن فرمان آرا پس از مدت‌ها بازگشت به سینما در مقام کارگردان، فیلم شخصی و پرتره «بوی کافور عطر یاس» را به جشن آورده بود. فیلمی که نمایندگی جریان روشنفکری سینمای آن سال ایران بود.
مرحوم ملاقلی پور با «نسل سوخته» و احمدرضا درویش با فیلم «متولد ماه مهر» هر دو با فیلم‌هایی پر از اشارات سیاسی و تمثیل‌های اجتماعی دیگر فیلم‌های مهم چهارمین جشن خانه سینما بودند؛ و اجازه بدین به کمدی هنوز دوست‌داشتنی «مومایی ۳» هم اشاره‌کنیم فیلمی به کارگردانی محمدرضا هنرمند با بازی پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی و فتعلی اویسی هم از اتفاقات بی‌نظیر شب سینمای ایران بود.

20120406111858_88
و اما فیلمی که شب را به نام خود تمام کرد؛ «عروس آتش» خسرو خان سینایی بود. فیلمی در مورد اعتقادات عقب‌افتاده عشیره‌ای در جنوب. فیلمی که در سی و پنجم جشنواره لوکارنوی هم بسیار موردتوجه قرار گرفت. همه بازیگران فیلم نقش‌آفرینی‌های بی‌نظیر و به‌یادماندنی از خود به‌جا گذاشته‌اند. سعید پور صمیمی و صدالبته حمید فرخ نژادگه در نقش فرحان خود را برای همیشه به سینمای ایران الصاق کرد. شما رو ارجاع می دم به دیالوگ دونفره مهدی احمدی در نقش دکتر پرویز و حمید فرخ نژاد در نقش فرحان و در ادامه از شما دعوت می‌کنم با خاطره بازی بخشی از این فیلم با ما همراه شوید.

به این مطلب امتیاز دهید
این پست را به اشتراک بگذارید